szukaj w serwisie

Gorące tematy

gorące tematy
banner
banner
banner
banner

Tic Tac Toe

fot. AKPA

Tic Tac Toe

 • Zagłębie Ruhry, Niemcy

 • Gatunki:

  Pop

 • Ocena ogólna:

  4.6/5
  [10 głosów]

  Oceń:


 • Liczba odwiedzin: 4202

  Ostatnio odwiedzany: 2017-10-17

Tic Tac Toe to niemiecki zespół popowy założony w 1995 roku przez Claudię Wohlfromm. Wpadła ona na pomysł, aby zebrać trójkę młodych dziewczyn i umożliwić im stworzenie grupy muzycznej, której brzmienie opierałoby się na sprawdzonych hiphopowych schematach, jednak z wyraźnie większym naciskiem na pop. Obecnie Tic Tac Toe już nie istnieje.


Wracając jednak do historii - Wohlfromm właśnie w tym celu rozpoczęła poszukiwania trzech utalentowanych wokalistek, które pasowałyby do jej wizji. Ostatecznie zdecydowała się na Ricardę "Ricky" Wältken, Liane "Lee" Sprenger-Wiegelmann i Marlene "Jazzy" Tackenberg.

Warto zaznaczyć, że oficjalna wersja propagowana przez wytwórnię płytową, z którą podpisały kontrakt Tic Tac Toe mówiła o tym, że dziewczyny poznały się na festiwalu hiphopowym i to właśnie tam postanowiły wspólnie założyć grupę. Wielu fanów i dziennikarzy interesujących się historią zespołu doszło jednak do wniosku, że jest to mało prawdopodobne i należy podchodzić do oficjalnych informacji z dużym dystansem. Wpływ na to miał fakt, iż w ciągu pierwszych lat działalności tego projektu wielokrotnie wychodziło na jaw, że dziewczyny z Tic Tac Toe nie były do końca szczere i nie pozwalały słuchaczom poznać całej prawdy o sobie.

Od samego początku były nastawione na sukces. Już ich pierwszy singel "Ich Find' Dich Scheiße" stał się niekwestionowanym hitem w Niemczech, gdzie przez wiele tygodni był jednym z najczęściej słuchanych kawałków, z kolei teledysk do tego utworu bardzo często emitowała najpopularniejsza wówczas niemiecka stacja muzyczna VIVA. Wokalistkami zainteresowali się dziennikarze, którzy natychmiast zaczęli zapraszać artystki do programów telewizyjnych. Stało się jasne, że Tic Tac Toe nie zależy na wydaniu tylko jednej powszechnie znanej piosenki i wkrótce postarają się o kolejne hity.

W 1996 roku premierę miała debiutancka płyta zatytułowana po prostu "Tic Tac Toe". Dwa kolejne single promujące - "Funky" i "Leck Mich Am A, B, Zeh" - nie zostały jednak wielkimi przebojami, przez co grupa stopniowo zaczynała tracić na znaczeniu na niemieckim rynku muzycznym. W tym samym czasie wielką popularnością cieszyły się komercyjne grupy grające muzykę elektroniczną, w szczególności happy hard core (m.in. Dune, Scooter). Spore sukcesy odnosiły też inne zespoły hiphopowe (takie jak Fettes Brot czy Die Fantastischen Vier), przez co walka o pierwsze miejsca na niemieckiej liście przebojów stała się niezwykle trudna.

Ostatni singel pochodzący z krążka "Tic Tac Toe" zdołał jednak zachwycić słuchaczy i trafił na sam szczyt najpopularniejszych utworów w Niemczech. "Verpiss Dich" okazał się jeszcze większym hitem niż "Ich Find' Dich Scheiße" i wypromował zespół w wielu krajach Europy. Zarówno płyta, jak i sam singel pokryły się platyną. Tic Tac Toe stały się gwiazdami i były wielokrotnie nagradzane, m.in. przez stację VIVA, która przyznała im miano najlepszego debiutu roku.

Natychmiast po zakończeniu trasy koncertowej piosenkarki zabrały się za pracę nad kolejnym albumem. Pierwszym utworem promującym płytę "Klappe die 2te" był kawałek "Warum?". Opowiadał on o niebezpieczeństwach związanych z zażywaniem narkotyków i o bliskich Tic Tac Toe ludziach, którzy nie potrafili sobie poradzić z nałogiem. Ten niezwykle emocjonalny utwór był kolejnym singlem, który dotarł do pierwszego miejsca na liście przebojów w ojczyźnie zespołu i w wielu innych krajach.

Wkrótce w sklepach pojawił się krążek "Klappe die 2te". Znajdowały się na nim również bardziej pozytywne piosenki, m.in. "Mr. Wichtig". Kawałek ten został wybrany przez zespół na następny singel, dzięki czemu słuchacze mieli okazję poznać Tic Tac Toe także z innej strony. "Mr. Wichtig" stał się jednym z największych hitów lata 1997 roku w Niemczech. Z drugiej płyty pochodziły jeszcze dwa single: "Ich Wär' So Gern So Blöd Wie Du" oraz "Bitte Küss' Mich Nicht". Nie odniosły one większych sukcesów i dużo rzadziej były grane przez stacje radiowe.

Słabe notowania kolejnych utworów nie były jedynymi zmartwieniami Tic Tac To. Co prawda album "Klappe die 2te" rozszedł się w liczbie ponad miliona egzemplarzy, jednak nie wystarczyło to, aby dziewczyny mogły czuć się szczęśliwe. W drugiej połowie 1997 roku wyszło na jaw sporo faktów dotyczących zespołu, które spowodowały, że Tic Tac Toe zainteresowała się prasa brukowa. Okazało się, że Lee ma więcej niż osiemnaście lat - co znaczyło, że okłamała fanów. Co więcej, zataiła fakt, iż jest mężatką. Świat dowiedział się o tym dopiero wtedy, kiedy jej mąż popełnił samobójstwo.

Dziennikarze pracujący dla tabloidów skupili praktycznie całą uwagę na Tic Tac Toe. Szybko udało im się dotrzeć do innych skrywanych przed opinią publiczną tajemnic. Okazało się wówczas, że Lee była uzależniona od narkotyków. Jej problem był na tyle poważny, że przez dwa tygodnie zgodziła się być prostytutką, aby móc zakupić kolejne dawki. Liczne skandale związane z Tic Tac Toe zepsuły atmosferę w zespole i doprowadziły do licznych kłótni. Jedna z nich odbyła się w listopadzie 1997 roku w trakcie konferencji prasowej. Po tym zajściu z dalszego współtworzenia grupy zrezygnowała Ricky.

Lee i Jazzy szybko znalazły na jej miejsce inną piosenkarkę - Sarę Brahms. Wspólnie wydały zaledwie jeden album "Ist der Ruf Erst Ruiniert", który miał premierę w 2000 roku. Okazał się on jednak komercyjną porażką. Dużo lepiej zaprezentował się kawałek "Nie Wieder", który rok wcześniej dziewczyny wydały jako Sara @ Tic Tac Two. Współpraca z Sarą nie wyszła najlepiej i zakończyła się kilka miesięcy po pojawieniu się w sklepach "Ist der Ruf Erst Ruiniert".

Po kilku latach przerwy Tic Tac Toe powróciły w 2005 roku z singlem "Spiegel", który zwiastował płytę "Comeback". W nagrywaniu tego krążka wzięła udział Ricky, która pogodziła się z resztą koleżanek. Innym kawałkiem promującym ten album był singel "Keine Ahnung". Dziewczynom nie udało się ponownie podbić list przebojów, co w efekcie spowodowało, że 31 stycznia 2007 roku oficjalnie ogłosiły koniec Tic Tac Toe.

 • Skomentuj
 • WP
 • FB

Korzystanie z komentarzy FB oznacza akceptację regulaminu

REGULAMIN
Ocena: 0 [0]
~wtowoo [2015-03-22 16:24]

op[peewepppeoo eertooeeyyuio

odpowiedz