szukaj w serwisie

Gorące tematy

gorące tematy
banner
banner
banner
banner

Madball

fot. oficjalna str. Madball

Madball

 • Ocena ogólna:

  5/5
  [1 głosów]

  Oceń:


 • Liczba odwiedzin: 2815

  Ostatnio odwiedzany: 2020-03-27

Madball to amerykańska grupa założona w 1988 roku i wykonująca muzykę z pogranicza hardcore'u i metalu. Zespół pochodzi z Nowego Jorku i jest jednym z czołowych reprezentantów tzw. stylu NYHC (New York Hard Core). Wokalista zespołu Madball Freddy Cricien jest przyrodnim bratem Rogera Mireta z legendarnego zespołu Agnostic Front.


Jako młody chłopak po raz pierwszy został wprowadzony na scenę podczas koncertu przez starszego brata, który podał mu do ręki mikrofon. Wraz z zespołami Agnostic Front, Vietnom, Bulldoze, Resistance i H2O, Madball tworzy część tzw. DMS Crew (Demonstrating My Style). Cricien oraz Hoya są także członkami grupy Hazen Street (wspólnie z muzykami grupy H2O i Cro-Mags). Sam Cricien tworzy także indywidualnie muzykę rapową - w 2009 roku wydał solowy album pt. Catholic Guilt.

Jak już wspomniano zespół powstał pod koniec lat 80 z inicjatywy muzyków tworzących Agnostic Front. W pierwszym składzie grupy na basie prezentował się Roger Miret (wokalista Agnostic Front), Vinnie Stigma, również muzyk Agnostic Front, grał na gitarze, Will Shepler na perkusji a Freddy Cricien był na wokalu. Zespół na pierwszych koncertach prezentował głównie utwory właśnie Agnostic Front których ten podczas swoich występów nie wykonywał.

Pierwszym wydawnictwem zespołu była EP'ka zatytułowana Ball of Destruction któa została wydana w 1989 roku. Niedługo po tym zmianie uległ skład zespołu - Madball wzbogacił się drugiego gitarzystę - Matta Hendersona. Międzyczasie pojawił się kolejny minialbum "Droppin' Many Suckers" wydany dzięki Wreckage Records.Rok później. Roger Miret opuścił zespół i został zastąpiony przez basistę Hoya Roca - dobrego przyjaciela Freddy'ego Cricicena. Grupa, której członkiem był Roc - Dmize - właśnie się rozpadła więc była to szansa aby jednak nie zmieniać profesji i nadal pozostać aktywnym w świecie muzycznym.

Zmianom personalnym towarzyszyła również zmiana wytwórni. Od 1994 roku zespołem zaopiekował się Roadrunner Records, dzięki któremu Madball wydał Set it Off (1994 rok) oraz Demonstrating My Style (1996). Podkreślić należy że zespól regularnie koncertował fdzęki czemu zgromadził rzesze wiernych fanów poza Nowym Jorkiem. W 1995 roku zespół wziął udział w stworzeniu dokumentu na temat nowojorskiej sceny hardcore'owej (N.Y.H.C. Documentary). Oprócz materiałów koncertowych możemy zobaczyć wywiady Cricienem oraz Miretem.

W 1998 roku przyszła pora na kolejny album. Cricien, Henderson, Hoya i nowy perkusista John Lafatta nagrali Look My Way.2 lata później pojawił się kolejny krążek - "Hold It Down".

W 2001 roku przyszła pora na poważne konflikty w zespole przez co grupa na krótko zawiesiła działalności. Pod koniec 2002 roku Madball powrócił i zaczął koncertować w składzie Crcien, Hoya, Mitts (były członek Skarhead) oraz Rigg Ross (ex-Hatebreed). Zespół postanowił również odwiedzić studio dzięki czemu 2003 roku pojawiła się kompilacja "Best of Madball", rok póżniej EP'ka "NYHC EP", w 2005 Legacy, a 2 lata po tym krążek "Infiltrate The System".

W 2009 roku Rigg Ross opuścił grupę i dołączył do składu Skarhead; w Madball zastąpił go Ben Dussault z Throwdown.W grudniu 2009 roku Freddy Cricien oficjalnie ogłosił, że grupa pracuje nad albumem, którego premiere planuje na 2010 rok.

W lutym 2010 roku zespół podpisał kontrakt z Nuclear Blast na wydanie nowego krążka na terenie Europy oraz zaprosił do studia i na trasę koncertową Jaya Weinberga (syna Maxa Weinberba znanego z E Street Band). Ich drogi rozeszły się we wrześniu ze względu na konflikt personalny oraz niezgodnośc charakterów. W tym samym roku zespół podpisał kontrakt z wytwórnią Good Fight Music.

 • Skomentuj
 • WP
 • FB

Korzystanie z komentarzy FB oznacza akceptację regulaminu

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!