szukaj w serwisie

Gorące tematy

gorące tematy
banner
banner
banner
banner

Wojciech Młynarski

Wojciech Młynarski

 • Warszawa, Polska

 • Data urodzenia: 1941-03-26
 • Gatunki:

  PopBlues/Jazz

 • Ocena ogólna:

  3.52/5
  [21 głosów]

  Oceń:


 • Liczba odwiedzin: 14591

  Ostatnio odwiedzany: 2020-02-18

Wojciech Młynarski urodził się 26 marca 1941 roku w Warszawie. Od najwcześniejszych lat miał częsty kontakt z muzyką. Jego dziadek, Emil Młynarski, był wybitnym dyrygentem i kompozytorem. Wojciech Młynarski zapewne odziedziczył swoje zdolności po rodzicach; matka potrafiła bardzo ładnie śpiewać, z kolei ojciec grał na różnych instrumentach.


Wojciech jednak postanowił poświęcić się poezji. Już jako uczeń szkoły podstawowej nieustannie pisał wiersze, których przez długi czas bardzo się wstydził i raczej nie zamierzał się nimi z nikim dzielić. Po pewnym czasie zrozumiał jednak, że nie ma sensu ukrywać się ze swoją twórczością i należy ją przedstawić światu.

Zaczynał jako współtwórca warszawskiego kabaretu Hybrydy, w którym występował obok takich artystów, jak Jan Pietrzak czy Jonasz Kofta. Po ukończeniu w 1963 roku studiów polonistycznych zdecydował, że będzie się zajmował profesjonalnym pisaniem piosenek i wykonywaniem ich na estradzie. Przede wszystkim starał się skupić na przekazie, dlatego też kompletnie nie przeszkadzał mu brak wybitnego talentu wokalnego. Jego głównym zamierzeniem było wskazywanie absurdów dnia codziennego oraz głupoty, którą zauważał na każdym kroku.

Jeszcze w 1963 roku publiczność Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu miała okazję usłyszeć jego utwór zatytułowany "Ludzie to kupią". Wykonywała go wtedy - również związana z Hybrydami - Janina Ostala. Piosenka na tyle spodobała się jury, że zdobyła wyróżnienie. Rok później Młynarski połączył siły z kuzynem - malarzem i kompozytorem Romanem Orłowem - i stworzył piosenki "Spalona ziemia" i "Z kim tak ci będzie źle jak ze mną". Dzięki wykonaniu Kaliny Jędrusik przyniosły im one później nagrody na festiwalu w Opolu.

Od 1965 roku Młynarski związany był z kabaretami Dudek i Owca. W międzyczasie pisał kolejne utwory, m.in. "Och ty w życiu" oraz "Jesteśmy na wczasach", które sprawiły, że stał się niezwykle popularny w całej Polsce. Jak sam przyznaje, były to piosenki skierowane do mas, ponieważ - pomimo zdobywania ważnych nagród - cały czas musiał walczyć o nowych słuchaczy i nie był pewny pozycji w środowisku artystycznym. Nie zamierzał jednak pisać czegoś, co nie byłoby zgodne z jego podejściem do sztuki. Dlatego też najbardziej znane przeboje Młynarskiego charakteryzują się typową dla niego zabawą słowami i ostrą satyrą.

W 1966 roku ukazała się jego pierwsza płyta, zatytułowana "Wojciech Młynarski śpiewa swoje piosenki". Dwa lata później pojawił się kolejny album - "Dziewczyny bądźcie dla nas dobre na wiosnę". Polacy mieli wówczas okazję usłyszeć takie piosenki, jak "Po prostu wyjedź w Bieszczady" czy też "W Polskę idziemy". Ten drugi utwór przerobił w 2005 roku Kazik Staszewski i wydał go jako singel promujący płytę "Los się musi odmienić".

W latach 70. Młynarski zajął się przekładami piosenek pochodzących z musicali "Jesus Christ Superstar" i "Chicago". W późniejszych latach związany był z Teatrem Ateneum, w którym tworzył programy autorskie dotyczące twórczości m.in. Jacques'a Brela, Mariana Hemara i Włodzimierza Wysockiego. W 1986 roku w sklepach pojawiła się kaseta, zatytułowana "Młynarski w Ateneum".

Zatrudniano go również jako narratora filmowego i aktora - pojawił się m.in. w serialu Janusza Łęskiego "Rodzina Leśniewskich". W ciągu wielu lat jego utwory często pojawiały się w polskich serialach telewizyjnych i filmach, m.in. w "Wojnie domowej", "Stawce większej niż życie", "Pannie z mokrą głową" i "Szaleństwach Panny Ewy".

O Wojciechu Młynarskim można z całą powiedzieć, że zawsze był perfekcjonistą. Ogromną wagę przykłada do formy, którą zawsze starał się posługiwać w jak najlepszy sposób. Wśród jego mistrzów znajdują się m.in. tacy poeci, jak Julian Tuwim, Marian Hemar czy Jeremi Przybora. Często stanowili oni dla niego wzór, który wykorzystywał - oczywiście z pełną świadomością zmian językowych, jakie nastąpiły w ciągu wielu lat, a także tego, co sam chciał ludziom przekazać. Dzięki temu nauczył się wyraźniej zaznaczać swoje myśli i zmuszać słuchacza do głębszego zastanowienia się nad zawartą w jego piosenkach treścią.

 • Skomentuj
 • WP
 • FB

Korzystanie z komentarzy FB oznacza akceptację regulaminu

REGULAMIN
Ocena: -11 [27]
dezerter z wrony [2011-10-15 04:18]

Agitowal przeciw Jaroslawowi Kaczynskiemu i przeciwko PiS . Jeszcze jeden z zydokomuszej bandy ; parch-poeta , prymityw bez duszy

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

Ocena: -3 [5]
~Barbara [2016-06-01 16:46]

Młynarski to przede wszystkim poeta. Śpiewać każdy może, ale napisać mądre i dowcipne wiersze piszą wyjątkowi poeci. Wiersze smutne, jakimi nas karmiono w liceum, powodowały, że ludzie zniechęcili się do poezji. Ale wiersze Młynarskiego to co innego. Ja również piszę wiersze dowcipne. Szkoda, że Młynarski opowiedział się jako anty-PiS-owiec. Artyści nie powinni wypowiadać się ani za, ani przeciw partiom, Zwłaszcza, odkąd Tusk stworzył taki konflikt, występując przeciwko Kaczyńskim. To wina Tuska!

odpowiedz

Ocena: -5 [5]
~HANNA [2016-03-21 02:25]

Kredyty I Pożyczki Gotówkowe : - Min Formalności!!- Do 150 Tys Bez Zabezpieczeń – Wystarczy Zaświadczenie Lub Wyciągi.- Do 20 Tys Na Oświadczenie ( Decyzja W 1 Dzień)- Pomagamy Przy Opóźnieniach W Bikkredyty Dla Firm I Rolników:- Do 40 Tys Zł Bez Zus I Us- Kredyty Obrotowe Do 200 000 Zł Bez Zabezpieczenia.- Kredyty Gotówkowe Do 200 000 Bez Zabezpieczenia- Kredyt Na Pit- Kredyt Dla Firm Od 1 Dnia.-Pomagamy Przy Opóźnieniach W Bikkredyty Dla Profesjonalistów:- Do 300 Tys Na Oświadczenie, Min 6 Miesięcy Działalności george_douglas127@outlook.com

odpowiedz

Ocena: -3 [3]
~Maria [2014-11-11 09:22]

potrzebujesz kredytu, jesli tak napisz do nas teraz przez (george_douglas127@outlook.com)

odpowiedz

Ocena: -2 [2]
~Choroba jego [2014-04-09 13:11]

Jego choroba to rzecz straszna. Jesli ktos zrozumial to to wie. Ja jestem smiertelnie przekonany, że on jest z tej samej planety co ja, albo jestem chory, albo jedno i drugie. Chcialbym, aby sie ze mna skontaktowal... Wiktoryu@gmail.com

odpowiedz

Ocena: +2 [2]
~asmag [2014-01-20 09:41]

Emil Młynarski nie był dziadkiem Wojciecha.

odpowiedz

Ocena: +5 [13]
~Sylwia [2013-01-29 12:35]

Panie Wojciechu, błagam niech Pan się uaktywni! niech Pan nas nie zostawia na pastwę disco polo, i wiejskich kabaretów gdzie już nie śmiać a płakać się chce od tak niskiego poziomu twórczości.... w czasach robotniczych kultura była na poziomie wyższym a w obecnych gdzie każdy studiuje i ma łatwy dostęp do wiedzy kultura jest na poziomie dna. Panie Wojciechu, niech nas Pan nie zostawia....

odpowiedz

Ocena: +8 [12]
~m. [2012-10-22 14:44]

Jaka szkoda, że tacy inteligentni i twórczy ludzie są w coraz starszym wieku i coraz mniej wokół nas im podobnych...

odpowiedz

Ocena: -4 [22]
Barbaraaaaaaa [2012-09-09 13:34]

Gdyby nie te występy anty PIS-owskie, byłabym jego fanką. Stracił wiele w moich oczach i widzicie dokąd doprowadził na Tusk, przed nami wielka ściana.

odpowiedz

Ocena: -8 [22]
dezerter z wrony [2011-10-15 04:40]

Czy ten pseudopoeta to Zyd czy tylko szabesgoj ? Napewno nie jest Prawdziwym Polakiem .

odpowiedz

Ocena: +1 [5]
~WAWAWM [2011-01-30 19:47]

Adrianna
Godlewska,proszę autora.

odpowiedz

Ocena: +8 [12]
~marksman [2010-09-27 22:06]

Młynarski zostawiłeś nas , wierną publiczność
Młynarski,Poniedzielski itp.,gdzie oni są? Telewizja PL to jeden wielki chłam

odpowiedz