szukaj w serwisie

Gorące tematy

gorące tematy
banner
banner
banner
banner

Serj Tankian

fot. oficjalna str. Serja Tankiana

Serj Tankian

 • Ocena ogólna:

  4.45/5
  [65 głosów]

  Oceń:


 • Liczba odwiedzin: 5985

  Ostatnio odwiedzany: 2019-05-22

Serj Tankian walczył o uznanie tureckiego ludobójstwa Ormian przez Stany Zjednoczone i marzy o hologramowych koncertach. Jest aktywistą, wokalistą, poetą, multiinstrumentalistą, wydawcą. Choć Serj Tankian zasłynął za sprawą metalowej formacji System of a Down, otwarcie przyznaje, że lubi The Cure, Toma Waitsa, Boba Marleya, Davida Bowiego i The Beatles.


Można nie być fanem jego muzyki, ale nie sposób nie przyznać, że Serj Tankian to niezwykle interesujący człowiek. Muzyk urodził się 21 sierpnia 1967 roku w Bejrucie w Libanie. Z pochodzenia jest Ormianinem. Jego rodzina wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych w 1975 roku. Dziadek przeżył eksterminację Ormian w Turcji. Jego doświadczenia stały się inspiracją zarówno dla twórczości Serja jak i jego społeczno-politycznym działań. Stanowiły również punkt wyjścia dla filmu "Rozwrzeszczani" ("Screamers"), którego twórcami byli członkowie SOAD.

Muzykę rozrywkowa poznał za sprawą filmu "Gorączka sobotniej nocy" z Jonem Travoltą. Wcześniej obcował z wywodzącym się z Armenii folkiem. Pierwszym grającym ostro zespołem, którym się zainteresował był Faith No More. W 1992 roku poznał Darona Malakiana, z którym dzielił salę prób. Każdy z nich związany był wtedy z inną grupą - Serj grał na klawiszach, jego nowy kolega śpiewał. Postanowili jednak założyć inną formację Soil, gdzie już Tankian zajął sie wokalami, a Malakian gitarą. Kapela nie przetrwała próby czasu i rozpadła się, nie zostawiając żadnego fonograficznego śladu. Muzycy jednak nie zrezygnowali i powołali do życia System of A Down. Do składu dołączyli basista Shavo Odadjian i perkusista John Dolmayan. Kwartet nagrał 5 płyt, z których największy sukces odniosła "Toxicity" z 2001 roku (debiut na szczycie Billboardu, nominacja do Grammy, sprzedaż na świecie ponad 12 milionów sztuk).

W 2003 roku Tankian wraz z pochodzącym z Armenii muzykiem Arto Tuncboyaciyanem powołał do życia projekt Serart. Frontman SOAD po raz pierwszy spotkał rodaka podczas ceremonii The Armenian Music Awards w Los Angeles w 2001 roku. Panowie zaprzyjaźnili się i Arto zgodził się wystąpić gościnnie na albumie "Toxicity" System of a Down. Współpraca rozciągnęła się na dalszą płaszczyznę. Jedyny imienny longplay duetu miał premierę w maju 2003 roku. - W Serart najbardziej podoba mi się, iż każda piosenka przywołuje na myśl jakiś wizualny przekaz - opowiadał o nowej muzyce wokalista.

W drugiej połowie 2007 roku muzyk wyjawił, że pracuje nad solowym dziełem (System of a Down ogłosiło wcześniej zawieszenie działalności). Nie było łatwo. - Straciłem cztery twarde dyski - wspominał. - Nie mam pojęcia jak to się stało, ale nawalały co trzy tygodnie.

Pierwszy sygnowany własnym nazwiskiem longplay zatytułował "Elect The Dead". Choć sam grał na większości instrumentów, podczas sesji wspomagali go m.in. perkusiści John Dolmayan (SOAD) i Bryan "Brain" Mantia (Guns N'Roses, Primus), a także Dan Monti na gitarze i basie oraz śpiewaczka operowa Ani Maldjian. Zestaw składający się z 12 piosenek ujrzał światło dzienne 22 października 2007 roku. Do każdego z utworów powstał teledysk. Pracowali na nimi Tony Petrossian, twórca klipów dla Taking Back Sunday czy Slipknot, fotografik Greg Watermann, portorykański dramaturg i scenarzysta z nominacją do Oscara Jose Rivera, francuski reżyser Diran Noubar a także autor filmów dokumentalnych, Sevag Vrej.

Materiał otrzymał umiarkowane recenzje. - "Elect The Dead" jest niemal tak dekadencko dziwaczny i szaleńczo rozpędzony, jak płyty Systemu - pisał krytyk magazynu "Rolling Stone". (...) - Często jednak brzmi jak zestaw przypadkowych pomysłów. Nieco inne zdanie miał sam twórca. - To najbardziej popowe piosenki, jakie w życiu nagrałem - przekonywał na łamach pisma "Revolver". - To nie taki pop jak Justin Timberlake, lecz mój pop.

W ramach promocji dzieła Serj wyruszył w trasę. Na scenie towarzyszył mu zespół The F.C.C. (Flying Cunts of Chaos), sam artysta występował natomiast we fraku i cylindrze. 11 kwietnia 2008 roku Tankian dał świetnie przyjęty koncert w warszawskiej Stodole.

Wokalista pojawił się gościnnie m.in. na płycie "Enter The Chicken" Bucketheada, w nagraniu "Mein" na albumie "Saturday Night Wrist" formacji Deftones, a także - co było mocno zaskakujące - na wydawnictwie "Carnival Vol. II (Memoirs Of An Immigrant)" Wyclef Jeana. Połączył też siły z Mikiem Pattonem, komponując numer "Bird's Eye", który uświetnił ścieżkę muzyczną filmu "W sieci kłamstw" Ridleya Scotta. W 2008 roku zdradził, że jego ojciec nagrywa płytę po ormiańsku, w której powstaniu miałby wziąć udział.

Wokalista nawiązał też współpracę z dramaturgiem, Stevenem Saterem dla którego napisał osiem piosenek na potrzeby spektaklu "Prometheus Bound". Sztuka oparta jest na greckiej tragedii.

W 2002 roku uruchomił własną wytwórnię płytową Serjical Strike, w ramach której poza płytą Serat i solowym albumem wydał również krążki Fair To Midland, Bucketheada czy Kittens for Christian.

 • Skomentuj
 • WP
 • FB

Korzystanie z komentarzy FB oznacza akceptację regulaminu

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!