szukaj w serwisie

Gorące tematy

gorące tematy
banner
banner
banner
banner

Adam Ant

Adam Ant

 • Ocena ogólna:

  4/5
  [1 głosów]

  Oceń:


 • Liczba odwiedzin: 4183

  Ostatnio odwiedzany: 2020-02-23

Adam Ant, czyli Stuart Leslie Goddard to piosenkarz angielskiego pochodzenia, solista i założyciel, popularnego w latach 80., zespołu Adam and the Ants. Adam Ant odniósł sukces również jako aktor filmowy i telewizyjny a przez widzów stacji MTV został okrzyknięty jednym z najseksowniejszych ludzi świata.


Stuart Leslie Goddard przyszedł na świat 3 listopada 1954 roku w Londynie. W jego żyłach płynie krew romska ze strony dziadka artysty, Waltera Albany Smitha. Stuart dorastał w rodzinie robotniczej, w której, jak sam wspominał, brakowało luksusów, ale na podstawowe potrzeby zawsze znajdowały się pieniądze. Jego ojciec, chroniczny alkoholik, pracował jako kierowca, matka była sprzątaczką (przez pewien czas zatrudnioną w domu Paula McCartneya!). Rodzice Goddarda rozwiedli się, gdy chłopiec miał 7 lat.

Późniejszy Adam Ant formalną edukację zakończył w college'u, w którym studiował grafikę. Nie ukończywszy szkoły, zdolny nastolatek postanowił poświęcić się karierze muzycznej. Jego pierwsze punkowe zespoły to Bazooka Joe i B-Sides, których sława nie przekroczyła najbliższego otoczenia muzyka. Przełom w karierze przyszedł wraz z udziałem w koncercie Siouxsie and the Banshees w 1977 roku. Zafascynowany twórczością zespołu Stuart zmienił nazwisko i powołał do istnienia grupę Adam and the Ants.

Jej pierwszymi członkami byli: gitarzysta Lester Square, basista Andy Warren oraz perkusista Paul Flanagan. Na ówczesnej punkrockowej scenie zespół wyróżniał się nietypowym, teatralnym image'em wykorzystującym elementy estetyki sadomasochistycznej. Skład grupy zmieniał się często właściwie przez cały okres jej działalności. W 1979 roku ukazał się debiutancki album Adam and the Ants, "Dirk Wears White Sox", wydany przez niezależną wytwórnię Do It. Jeszcze przed ukazaniem się płyty zespół sporo koncertował a jego lider pojawił się w filmie "Jubileusz", angielskiego reżysera awangardowego Dereka Jarmana.

Pierwszy album Adam and the Ants nie spotkał się z uznaniem krytyków ani publiczności. Zdecydowany na zmiany frontman zespołu nawiązał współpracę z legendarnym menadżerem (odpowiedzialnym między innymi za sukces Sex Pistols) Malcolmem McLarenem, który doradził mu ewolucję w kierunku bardziej melodyjnego grania. McLaren nie cofnął się również przed zwerbowaniem kolegów Adama Anta w szeregi nowopowstającego zespołu Bow Wow Wow. Osamotniony wokalista prędko uzupełnił braki personalne w grupie, nawiązując między innymi trwałą współpracę z Marco Pirronim, współautorem przyszłych piosenek. Ukończone w 1980 roku kolejne wydawnictwo zespołu, "Kings of the Wild Frontier" (CBS Records) okazało się ogromnym sukcesem. Jeden z utworów zatytułowany "Antmusic" dotarł na 2. miejsce brytyjskiej listy przebojów.

Sukces "Kings of the Wild Frontier" powtórzyła kolejna płyta, "Prince Charming" (1981, (1981, Epic Records), przynosząc hity takie, jak: "Stand and Deliver", tytułowy "Prince Charming" czy "Ant Rap". Oprócz chwytliwych melodii o sukcesie Adam and the Ants zadecydowały kręcone z rozmachem teledyski, które stały się punktem wyjścia dla późniejszej filmowej kariery wokalisty.

W 1982 roku Adam Ant, zawiedziony brakiem entuzjazmu wśród kolegów z zespołu, rozwiązał grupę, poświęcając się karierze solowej (kontynuując współpracę z Marco Pirronim). Jego pierwszą (a zarazem najlepiej sprzedającą się) samodzielną płytą stał się krążek "Friend or Foe" (1982, CBS Records), na którym znalazły się dwa przeboje: "Goody Two Shoes" i tytułowy "Friend or Foe". Chociaż następna płyta, "Strip" (1983, Columbia Records), nagrana przy współudziale Phila Collinsa i Richarad Jamesa Burgessa, zawierała kilka mniejszych hitów, zapowiadała schyłek popularności artysty. Na szczyt popowych list przebojów nie udało mu się powrócić również za sprawą kolejnego albumu, wyprodukowanego przez Tony'ego Viscontiego "Vive le Rock" (1985). W rezultacie Adam Ant zdecydował się na zwrot w stronę kina i telewizji.

Obok debiutu w filmie artystycznym oraz występu w reklamie Hondy (u boku Grace Jones) do filmografii Anta zaliczyć można (między innymi) filmy: "Nomads" (1986) Johna McTiernana czy "Slam Dance" (1987), thriller Wayne'a Wanga. Muzyk grał również w serialach telewizyjnych, między innymi w horrorze "Opowieści z krypty" (1992).

W 1990 roku Adam Ant powrócił na scenę muzyczną wraz z albumem "Manners & Physique" (MCA), który promował popularny singel "Room at the Top". Nie udało mu się wydać kolejnego projektu "Persuasion", który miał trafić do sklepów trzy lata później. Zamiast niego w 1995 roku ukazała się ostatnia do tej pory płyta artysty - "Wonderful" (Capitol), na której Goddard zaprezentował dojrzałe, oscylujące w okolicach rocka utwory.

Mimo, że nie nagrał kolejnej płyty, Adam Ant nie zrezygnował z twórczej aktywności. W 2006 roku do księgarni trafiła jego autobiografia zatytułowana "Stand & Deliver". Krążą słuchy, że na jej podstawie ma powstać film poświęcony życiu ekscentrycznego artysty z Russellem Brandem w roli głównej. Autor i bohater książki w 2007 roku na scenie Teatru Bloomsbury w Londonie czytał fragmenty autobiografii, przeplatając je piosenkami. Był to jego pierwszy od 11 lat występ. Chociaż bilety sprzedały się w błyskawicznym tempie, Goddard nie wznowił przedstawienia. Można go jednak posłuchać na wydanej w 2008 roku płycie. W tym samym roku założyciel Adam and the Ants został uhonorowany nagrodą magazynu "Q" za całokształt twórczości.

Twórczość Adama Anta, określana mianem popu, glam rocka czy new romantic, stała się inspiracją dla wielu zespołów: od neogotyckiego industrialnego grania Nine Inch Nails, po inspirowany glamem brytyjski Suede. Stała się również punktem wyjścia dla artystów kochających ekscentryczny, teatralny styl i towarzyszące muzyce, porywające wideoklipy.

Na zakończenie warto dodać kilka słów o burzliwym życiu prywatnym Stuarta Lesliego Goddarda. Artysta, który od lat cierpi na zespół maniakalno-depresyjny, kilkakrotnie przebywał w szpitalach psychiatrycznych. Pierwszy poważny epizod choroby poprzedził decyzję o karierze muzycznej i założenie zespołu Adam and the Ants.

Znany ze swojej urody wokalista był dwa razy żonaty, z drugą partnerką ma córkę Lily. Wśród sławnych kochanek Adama Anta nie zabrakło gwiazd muzyki i filmu. Artysta spotykał się między innymi z Amandą Donohoe, Jamie Lee Curtis, Vanity i Heather Graham.

 • Skomentuj
 • WP
 • FB

Korzystanie z komentarzy FB oznacza akceptację regulaminu

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!