szukaj w serwisie

Gorące tematy

gorące tematy
banner
banner
banner
banner

Chris Botti

Chris Botti

 • Ocena ogólna:

  4.91/5
  [11 głosów]

  Oceń:


 • Liczba odwiedzin: 6645

  Ostatnio odwiedzany: 2020-04-03

Chris Botti, jest jednym z najpopularniejszych instrumentalistów jazzowych młodego pokolenia. Urodził się 12 października 1962 roku w Portland w stanie Oregon w Stanach Zjednoczonych. Dorastał w Corvallis, a ponadto dwa lata spędził we Włoszech. Chris Botti poznawał muzykę dzięki matce, która była klasycznie wykształconą pianistką.


Pod jej okiem w wieku 10 lat rozpoczął naukę gry na trąbce. Studia rozpoczął w Mount Hood Community College w Gresham, by ukończyć prestiżowy Indiana University, gdzie rozwijał się pod okiem Davida Bakera i Billa Adama. Po ukończeniu studiów, przeniósł się do Nowego Jorku, gdzie współpracował z saksofonistą Hugh Padghamem i trębaczem Woody Shawem. Ponadto w tym okresie Botti był muzykiem sesyjnym i uczestniczył w nagraniach płyt największych gwiazd, między innymi: Boba Dylana, czy Arethy Franklin.

Od 1990 roku artysta grał w zespole prowadzonym przez Paula Simona. Po pięciu latach postanowił opuścił projekt, gdyż zapragnął stworzyć własną solową produkcję. Nim do tego doszło, w 1994 roku współprodukowany przez niego album Brecker Brothers, "Out of the Loop", otrzymał nagrodę Grammy.

Pierwsza płyta artysty, zatytułowana "First Wish" ukazała się w 1995 roku. Mieszanka popu i jazzu z wpływami rockowymi, czyli dźwięki które znalazły się na debiucie, są po dziś dzień znakiem rozpoznawczym Bottiego.

Kolejne albumy artysty - "Midnight Without You", który ukazał się w 1997 roku i dwa lata później "Slowing Down the World" - zostały nagrane zarówno w Los Angeles jak i w Nowym Jorku. - Płyty są wypadkową moich prywatnych inspiracji, a muzyka zrodziła się z praktykowania jogi, powiedział Botti w biografii opublikowanej przez wytwórnię Verve. - Są nieco bardziej medytacyjne i organiczne w porównaniu do moich wcześniejszych dokonań. Artysta również zaczął coraz mocniej wchodzić w kooperację z innymi wykonawcami. Wystąpił na płycie Natalie Merchant, wziął udział w trasie koncertowej z Joni Mitchell, a także podczas występów wspomagał rockową, eksperymentalną grupę Upper Extremities. Ogromnym zainteresowaniem cieszyła się ogólnoświatowa trasa, która odbywała się pod hasłem Brand New Day. Muzyk wystąpił wraz z legendą grupy The Police, Stingiem. - Dzięki naszej współpracy stałem się na scenie bardzo pewny siebie, powiedział Botti magazynowi "Jazz Review". - To, że w ogóle gram razem ze Stingiem, stawia mnie na samym szczycie w tej branży.

W przerwie trasy koncertowej, artysta nagrał czwartą płytę. Album zatytułowany "Night Sessions" ukazał się w 2001 roku. Muzyka zawarta na płycie inspirowana była nocnym klimatem Los Angeles. - Myślę, że to moja najbardziej naturalna produkcja, jaką do tej pory udało mi się stworzyć, komentował Botti na łamach "Jazz Review". Nie słyszałem takiej muzyki również na płytach innych wykonawców jazzowych. Jeżeli moja trąbka zostałaby usunięta z tych produkcji, wydaje mi się, że nikt nie zauważyłby, że jej tam nie ma. Ponadto płytę współtworzył członek zespołu Stinga, Mark "Kipper" Eldridge. - Pracowaliśmy nad nagraniami jednocześnie, napisał na oficjalnej stronie Stinga, Eldridge. - Mięliśmy mocno ograniczony czas, toteż nie chcieliśmy się skupiać na detalach. Płyta ze względu na trasę koncertową ze Stingiem została w całości napisana, zaaranżowana i nagrana na przestrzeni tylko dziesięciu tygodni.

 • Skomentuj
 • WP
 • FB

Korzystanie z komentarzy FB oznacza akceptację regulaminu

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!