szukaj w serwisie

Gorące tematy

gorące tematy
banner
banner
banner
banner

podobni artyści

Robert Janson

fot. AKPA

Robert Janson

 • Czeladź, Polska

 • Data urodzenia: 1965-06-07
 • Gatunki:

  PopRock

 • Ocena ogólna:

  4.33/5
  [3 głosów]

  Oceń:


 • Liczba odwiedzin: 4642

  Ostatnio odwiedzany: 2019-02-15

Robert Janson znany jest głównie ze swojej działalności w zespole Varius Manx. Jest kompozytorem, wokalistą oraz gitarzystą samoukiem. Urodził się 7 czerwca 1965 roku w Czeladzi. Jego przygoda z muzyką rozpoczęła się od zespołów Haron i Skewer. W tej ostatniej Robert Janson grał z braćmi Michałem i Pawłem Marciniakami.


Szybko zdecydowali się założyć własny zespół i nazwali go Varius Manx. Pierwsza, instrumentalna płyta powstała w 1990 roku, po tym jak do zespołu dołączyli Piotr Sobczak i Tomasz Ziółkiewicz. Rok później szeregi zespołu zasilili Sławek Romanowski i Roberta Amirian i w tym składzie Varius Manx nagrał druga płytę.

Grupa odniosła sukces dopiero po pojawieniu się z składzie Anity Lipnickiej i wydaniu kolejnej płyty, "Emu". Wtedy o Varius Manx usłyszała cała Polska, a Janson dwa lata z rzędu, w 1995 i 1996 roku, dostał Fryderyka dla najlepszego kompozytora. Mimo sukcesów z Varius Manx odeszła wtedy Lipnicka, a jej miejsce zajęła Kasia Stankiewicz. Powstały kolejne płyty i hity, zespół Jansona ugruntował mocną pozycję na polskim rynku muzycznym. Kolejna zmiana wokalistki, na Monikę Kuszyńską nastąpiła w 2001 roku, co także nie miało negatywnego wpływu na popularność grupy. Łącznie do tej pory wydali 11 płyt, otrzymali wiele nagród oraz diamentową płytę za największą sprzedaż płyt w latach 1991-2001. Od sukcesu płyty "Emu" z 1994 roku Robert przez kilka lat niezmiennie stał w tym samym miejscu w kwestii muzyki jaką tworzył. Ale miał rację - po co właściwie zmieniać metodę, skoro się sprawdza? Taśmowo produkowane hity okupowały szczyty list przebojów, a śpiewający je wykonawcy stawali się gwiazdami. Zaczęto już nawet mówić o "jansonizacji muzyki pop".

Robert Janson to jednak nie tylko Varius Manx, wydał także dwie solowe płyty. Pierwsza z nich, "Trzeci Wymiar", wydana w 1997 roku, została zrealizowana przy pomocy gościnnie śpiewających wokalistów - Kuby Badacha, Marka Bałaty i Violi Brzezińskiej. Teksty napisał Andrzej Ignatowski. Hitem tej płyty był niewątpliwie utwór "Małe szczęścia" z wokalem Kuby Badacha i "Itaka", w której śpiewa sam Janson. Kolejny album, "Nowy Świat" ukazał się na rynku w 1999 roku.

Muzyk stoi ponadto za sukcesami wielu polskich artystów. Skomponował utwory na premierową płytę De Su, w tym do wielkiego hitu 1996 roku "Życie cudem jest". Napisał też muzykę na album "Nielegalna" Ewy Sonnet oraz debiut Agnieszki Włodarczyk "Nie dla oka". Skomponował wielki przebój Maryli Rodowicz "Łatwopalni". Przyczynił się do powrotu na scenę wielkiej gwiazdy Opola'72, Bogusława Meca. Stworzył muzykę do jego płyty "Recepta na życie". Początkowo Janson miał skomponować jeden utwór, skończyło się jednak na całym albumie. Sam Mec zmianę koncepcji komentuje tak - Robert zrozumiał mnie, że zależy mi na płycie ,a nie na zbiorze piosenek, dlatego pozostawiliśmy pierwsze propozycje i zaczęliśmy wszystko od początku.

Muzyk stworzył hymn dla polskiej reprezentacji olimpijskiej na Igrzyska Olimpijskie w Sydney w 2000 roku. Jest także autorem muzyki w reklamie wody mineralnej Arctic z 2004 roku, w której można było podziwiać Cindy Crawford.

W 1996 roku na ekrany kin wszedł film "Młode wilki" Jarosława Żamojdy, do którego Robert Janson stworzył muzykę, podobnie jak do "Nocnego graffiti" Macieja Dutkiewicza, który wszedł na ekrany kin w 1997. Ścieżka muzyczna do "Młodych wilków" sprzedała się w nakładzie ponad 100 tysięcy egzemplarzy. Natomiast piosenka "Ruchome piaski" z "Nocnego graffiti" szturmowała listy przebojów. Nie były to jednak pierwsze przygody artysty z muzyką filmową. W 1992 roku stworzył soundtrack do etiudy "Studnia Dusz" Macieja Odolińskiego.

W 2008 roku powstał film opowiadający o życiu papieża Jana Pawła II, "Świadectwo". Robert Janson w duecie ze słynnym Vangelisem skomponował do niego muzykę.

Po 2006 roku o Jansonie słyszało się głównie z kontekście nowych doniesień na temat feralnego wypadku samochodowego na drodze koło Milicza, kiedy kierowany przez Roberta Jansona samochód Jeep Cherokee, którym jechali także inni muzycy grupy Varius Manx, uderzył w drzewo. Najbardziej ucierpiała wokalistka Monika Kuszyńska, która doznała poważnego urazu kręgosłupa, obrażeń doznał także sam Janson. Muzyk wziął winę za wypadek na siebie.

- Nieważne, jaka jest przyczyna wypadku, kierowca zawsze bierze winę na siebie. Przyszedł czas, żeby zacząć mówić o tej tragicznej sprawie. Mieliśmy z Moniką ogrom szczęścia, że wyszliśmy z tego żywi. To cud, że umknęliśmy z objęć śmierci. To również cud, że chodzę przy tych złamaniach, które miałem - powiedział "Super Expressowi" Janson.

Oboje przez wiele tygodni przebywali w szpitalu, a wokalistka prawdopodobnie nigdy nie wróci do pełni zdrowia. Od tego czasu działalność grupy jest zawieszona. Słychać jednak pogłoski o rzekomym zastąpieniu Moniki Kuszyńskiej Agnieszką Włodarczyk.

- Tak naprawdę każdy boi się odpowiedzialności za podjęcie jakiejkolwiek decyzji. Nawet gdyby Monika dała zielone światło do reaktywacji zespołu bez niej. - mówi w wywiadzie dla "Super Expressu" Monika Paprocka, menedżerka Varius Manx - Tak czy inaczej wiemy, że musimy już podjąć decyzję co dalej z zespołem. Jednak zastanawiamy się, czy udźwigniemy ciężar wznowienia działalności, bo mogą być ataki ze strony mediów czy fanów.

Po trwającym blisko dwa lata śledztwie eksperci orzekli jednogłośnie, że winę za spowodowanie wypadku ponosi kierowca. W chwili gdy terenowy samochód Jansona wypadł z drogi, miał na liczniku ponad 100 km/h. Dwa lata więzienia w zawieszeniu na cztery lata - taki wyrok usłyszał Robert Janson.

 • Skomentuj
 • WP
 • FB

Korzystanie z komentarzy FB oznacza akceptację regulaminu

REGULAMIN
Ocena: 0 [0]
~drill [2012-10-07 00:12]

A czemuż to brak w tej biografii wzmianki o tym że Robert miał przygodę z wojskiem. Ukończył szkołę chorążych w Zamościu w roku 1985 a następnie służył jako technik w Leźnicy Wielkiej.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi