szukaj w serwisie

Gorące tematy

gorące tematy
banner
banner
banner
banner

Proletaryat

Proletaryat

 • Ocena ogólna:

  5/5
  [10 głosów]

  Oceń:


 • Liczba odwiedzin: 3304

  Ostatnio odwiedzany: 2019-05-17

Powstały w listopadzie 1987 roku w Pabianicach zespół Proletaryat w trakcie ponad 20-letniej obecności na polskiej scenie rockowej, uzyskał status jednej z najbardziej kultowych punkowych kapel początku lat 90. W oryginalnym składzie grupy Proletaryat znaleźli się byli członkowie formacji Zero i New.


Byli to: wokalista Tomasz "Oley" Olejnik, basista Dariusz "Kacper" Kacprzak oraz gitarzysta Jarosław "Siemion" Siemienowicz. Do nich dołączył pierwszy perkusista zespołu Robert Szymański. Z tych wszystkich muzyków, ojców - założycieli Proletaryatu nieprzerwanie do dziś występuje w nim jedynie pierwszych dwóch.

- Myślę, że muzykowanie jest rodzajem skazy genetycznej, że się tak dowcipnie wyrażę - tłumaczył w rozmowie z magazynem "Metal Hammer" Siemion powody, dla których występuje. - Nie znam się na tym, ale gdzieś to musi być zawarte w jakichś chromosomach, może jest chromosom "M"? To prawdopodobnie powoduje, że trudno się od tego uwolnić, od chęci robienia piosenek, bo jest to jakaś forma wyrażania się, wyrażania swojego zdania. Wiesz jeden rzeźbi, drugi pije wódkę, inny manifestuje, a muzyk sobie muzykuje...

Pierwszy koncert grupa zagrała w maju 1988 roku. Bardzo szybko zyskując w kraju na popularności zakwalifikowała się do konkursu Festiwalu Muzyków Rockowych w Jarocinie, skąd zespół przywiózł nagrodę dziennikarzy i publiczności. Wcześniej jednak artyści wydali w oficynie Kaszana Warsaw Factory zarejestrowaną w garażu jednego z nich kasetę demo zatytułowaną "Revolt". Nagranie zainteresowało zespołem producenta Andrzeja Puczyńskiego - byłego członka formacji Exodus. On właśnie wyprodukował pierwszy album kapeli.

Płytowo zespół zadebiutował w roku 1990 dwoma albumami "Proletaryat" i "Proletariat". W takiej kolejności ze względu na problemy w wytwórni albumy zostały wydane na kompaktach. Natomiast w wersji kasetowej zachowano poprawną, odwrotną kolejność. Ciekawostką jest również fakt, że płyta "Proletaryat" nie posiadała oryginalnej nazwy i wśród fanów funkcjonowała ze względu na okładkę jako "czerwony album". Oba zrealizowane w Izabelin Studio charakteryzują się bardzo punkowym brzmieniem i raczej przeciętną produkcją. Jednak dzięki tradycyjnemu podejściu artystów do muzyki punkowej zdobyły wielką popularność. Również za sprawą sfery tekstowej. Zespołowi udało się pokazać raz w kabaretowym, a raz w bardzo poważnym świetle antysystemowe i rewolucyjne hasła towarzyszące zmianom ustrojowym początku lat 90.

- Zespół Proletaryat był najbardziej aktywny w momentach najbardziej przełomowych, patrząc w historię; transformacja systemowa, budowanie się naszej demokracji - mówił o wymiarze ideologicznym grupy w rozmowie z "Metal Hammer" Oley. - Później sytuacja wskazywała, pozornie, że powolutku to wszystko się stabilizuje i będzie dobrze. W związku z tym nie mieliśmy za bardzo nic do powiedzenia. Zresztą paradoks całej historii zespołu Proletaryat polega na tym, że intencje i treści, jakie są przekazywane wraz z muzyką są w dalszym ciągu aktualne.

 • Skomentuj
 • WP
 • FB

Korzystanie z komentarzy FB oznacza akceptację regulaminu

REGULAMIN
Ocena: 0 [0]
~maciek [2014-03-05 13:31]

Oley i spolka pozostali wierni mocnemu rockowi i za to trzeba im przybic ''piatke''PROLETARYAT!!!

odpowiedz

Ocena: +1 [1]
~wlodi [2014-03-04 11:44]

Legenda polskiego rocka!Proletaryat nigdy sie nie zeszmacilszacunek panowie!!

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~gośka [2010-05-03 18:49]

Hej naprzód marsz
WSZYSTKIE MĘTY WYPŁYWAJĄ NA WIERZCH , ALE POTEM ZAWSZE OPADAJĄ NA DNO. Zaczerpnięte z "Galerii Rusz " w Toruniu. Myśę , że jak dla Was, to ku pokrzepieniu serc,bo nie dotyczy :)

odpowiedz