szukaj w serwisie

Gorące tematy

gorące tematy
banner
banner
banner
banner

Michał Bajor

fot. AKPA

Michał Bajor

 • Ocena ogólna:

  4.76/5
  [29 głosów]

  Oceń:


 • Liczba odwiedzin: 9552

  Ostatnio odwiedzany: 2020-03-30

Michał Bajor śpiewa od prawie czterdziestu lat. Nagrał kilkanaście płyt i kilkaset piosenek. Michał Bajor stworzył własny, bardzo charakterystyczny styl, który jednych irytuje, a innych zachwyca. Mówi się o nim: "Najlepszy aktor wśród piosenkarzy i najlepszy piosenkarz wśród aktorów". Określa swoją muzykę jako pop literacki.


- Od dziesięcioleci nazywacie to piosenką aktorską, a to jest dziwne określenie, bo piosenkę aktorską śpiewała np. Kalina Jędrusik. - twierdzi Bajor. - Na pewno nie mógłbym powiedzieć, że śpiewam tylko piosenkę, ale nie mógłbym też powiedzieć, że śpiewam tylko piosenki aktorskie. Więc ja to określiłem jako pop literacki.

Przyszedł na świat 13 czerwca 1957 roku w Głuchołazach. Dorastał w Opolu. Od najmłodszych lat interesował go taniec, gra na fortepianie oraz teatr. Sam przyznał, że wiedział o swoim aktorskim powołaniu odkąd zaczął chodzić i mówić. Jego matka była nauczycielką nauczania początkowego, natomiast artystyczne zamiłowania odziedziczył po ojcu, który był aktorem w teatrze lalek. Michał bardzo lubił obserwować go w pracy.

Debiutował bardzo wcześnie, w roli wilka w adaptacji "Czerwonego Kapturka". Był wtedy zaledwie kilkuletnim chłopcem. W wieku 13 lat dał pierwszy popis jako wokalista. Miało to miejsce na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w 1970 roku. Trzy lata później wygrał Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze, a następnie zaproszony został na XIII Międzynarodowy Festiwal Piosenki w Sopocie.

- Aktorstwo, to w sumie muzyka. Miałem 13 lat, jak zacząłem śpiewać na różnych eliminacjach do festiwali - wspomina muzyk. - Po Zielonej Górze, zaproszono mnie do Sopotu. To bardzo mocno nabrało tempa, gdy zdałem do szkoły teatralnej, piosenka poszła na drugi plan. A przypomniałem sobie o niej bardzo szybko, bo trzy lata po szkole teatralnej zacząłem śpiewać na nowo.

Pierwszą poważną rolę filmową zagrał w telewizyjnej produkcji Agnieszki Holland "Wieczór u Abdona" stworzonej na podstawie opowiadania Jarosława Iwaszkiewicza. Bajor miał wtedy 17 lat i już mógł pochwalić się rolą kochanka Beaty Tyszkiewicz.

Gdy skończył liceum zdecydował się na dalszą naukę na wydziale aktorskim warszawskiej PWST. Jeszcze podczas studiów odniósł sukces, który gwarantował mu zainteresowanie ze strony twórców teatralnych i filmowych. Wystąpił wtedy w sztuce "Equus" Petera Shaffera w roli Alana. Miało to miejsce w warszawskim Teatrze Ateneum, a Michał bardzo spodobał się w tej roli zarówno krytykom, jak i publiczności.

Od tamtego czasu zagrał w wielu filmach, współpracował z takimi reżyserami jak Feliks Falk, Krzysztof Kieślowski, Filip Bajon, Barbara Sass. Grał m. in. w "Bez końca", "Ucieczce z kina Wolność", "Przeznaczeniu", "Słodko gorzkim", w "Quo Vadis" w roli Nerona, a także w nominowanym do Oscara obrazie "Hanussen" Istvana Sabo.

Na scenie teatralnej pojawił się w takich spektaklach, jak "Operze za trzy grosze", "Music hall", "Ewa Hitler pali Camele". Zagrał także rolę Che w musicalu "Evita" w chorzowskim Teatrze Rozrywki. W teatrze Buffo można było oglądać spektakl "Bajor" w reżyserii Janusza Józefowicza, który odniósł ogromny sukces.

 • Skomentuj
 • WP
 • FB

Korzystanie z komentarzy FB oznacza akceptację regulaminu

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!