szukaj w serwisie

Gorące tematy

gorące tematy
banner
banner
banner
banner

Alphaville

Alphaville

 • Ocena ogólna:

  4.88/5
  [17 głosów]

  Oceń:


 • Liczba odwiedzin: 6118

  Ostatnio odwiedzany: 2019-05-19

Alphaville to niemiecki zespół synthpopowy założony w 1982 roku. Liderem grupy od początku był Marian Gold (naprawdę nazywał się Hartwig Schierbaum). Już w dzieciństwie założyciel Alphaville interesował się muzyką; pierwszą płytę zakupił, kiedy miał 11 lat - był to album "Mr. Tambourine Man" amerykańskiego zespołu folkowego The Byrds.


Wydawnictwo należało wcześniej do jego siostry - sprzedała mu je za dwie i pół marki. Pięć lat później udał się na muzyczny festiwal, gdzie m.in. miał okazję zobaczyć ostatni koncert legendarnego Jimiego Hendrixa. W 1976 roku, po odbyciu służby wojskowej, przeprowadził się do Berlina. Pewnego wieczoru postanowił udać się do popularnego klubu SO36, gdzie rzekomo można było czasami spotkać Davida Bowie. Marianowi nie udało się co prawda zobaczyć idola, ale zakupił na miejscu płytę punkowej grupy Big in Japan. Zainspirowała go ona potem do napisania piosenki o tym samym tytule.

Kilka miesięcy później Marian wraz z dwójką znajomych założył zespół o nazwie Melody Nelson (pochodziła ona od imienia głównej bohaterki albumu Serge'a Gainsbourga "Histoire de Melody Nelson"). Jedynym problemem młodych artystów było to, że żaden z nich nie potrafił grać na jakimkolwiek instrumencie. Marian postanowił więc bardziej się skupić na komponowaniu utworów. Wcześniej próbował pisać powieści, ale najczęściej nie potrafił stworzyć niczego sensownego. Na szczęście zauważył, że o wiele lepiej wychodzi mu pisanie piosenek. W czerwcu 1981 roku do Melody Nelson dołączył Bernhard Lloyd, który był wówczas DJ-em w mieście Enger - a także tworzył w domowym zaciszu muzykę na swoim pierwszym syntezatorze Korg MS 20. Trzy miesiące później zespół przeprowadził się do Münster, gdzie rozpoczął poważne przygotowania do pierwszego koncertu (już jako Chinchilla Green). Odbył się on w wigilię tego samego roku w klubie Forum, gdzie występował wcześniej Lloyd. Na zakończenie koncertu grupa zagrała kawałek "Big in Japan".

Wiosną 1982 roku zespół musiał się rozpaść, ale Marian i Bernhard zdecydowali się nadal ze sobą współpracować i razem pisać piosenki. Wkrótce doszedł do nich Frank Sorgatz i powstała grupa Forever Young. Był to również tytuł jednego z ich utworów - po raz pierwszy zaprezentowali go publiczności 31 grudnia 1982 roku w klubie "Forum". W maju 1983 roku była już gotowa płyta demo, która wkrótce trafiła do największych wytwórni w Berlinie. Ostatecznie zespół podpisał kontrakt z Warner Music Group i pod jej skrzydłami rozpoczął pracę nad debiutanckim krążkiem. W międzyczasie Marian przekonał resztę zespołu do zmiany nazwy na Alphaville.

Album został zatytułowany "Forever Young" i ukazał się 27 września 1984 roku. Pierwszym kawałkiem, który go promował był utwór "Big in Japan". Natychmiast doszedł na sam szczyt list przebojów w takich krajach Niemcy, Szwecja i Szwajcaria - a także pozwolił Alphaville zaistnieć na liście amerykańskiego magazynu "Billboard", co dla młodego zespołu było sporym wyróżnieniem. Kawałek "Big in Japan" był nagrywany później przez takich wykonawców jak Sandra (jeszcze w 1984 roku) czy Guano Apes. Następnie pojawił się utwór "Sounds Like a Melody", któremu udało się dotrzeć do 1. miejsca w Szwecji, ale był już wyraźnie mniejszym przebojem.

Jako trzeci ukazał się singel "Forever Young", który bardzo szybko podbił listy przebojów. Dotarł do pierwszego miejsca w Szwecji, gdzie wyprzedził wielki hit Limahla "The Never Ending Story" z filmu "Niekończąca się opowieść". Piosenka "Forever Young" była wielokrotnie coverowana, np. przez zespół Dune i rapera Bushido. Bardzo często wykorzystywano ją w reklamach i serialach telewizyjnych. Teledysk do tego hitu został nakręcony w miejscu, w którym wcześniej znajdował się szpital psychiatryczny. Jego głównym założeniem było przedstawienie bunkra, w którym ukrywała się grupka ludzi w trakcie trzeciej wojny światowej.

 • Skomentuj
 • WP
 • FB

Korzystanie z komentarzy FB oznacza akceptację regulaminu

REGULAMIN
Ocena: +1 [1]
~andrzej [2015-05-06 17:46]

W roku 2005 zespół Alphaville grał na koncercie w Płocku.

odpowiedz