szukaj w serwisie

Gorące tematy

gorące tematy
banner
banner
banner
banner

Alphaville

Alphaville

 • Ocena ogólna:

  4.88/5
  [17 głosów]

  Oceń:


 • Liczba odwiedzin: 6056

  Ostatnio odwiedzany: 2019-04-21

Po sukcesie debiutanckiej płyty muzycy Alphaville postanowili nie zwalniać tempa i w czerwcu 1986 roku wydali drugi album "Afternoons in Utopia". Niestety nie zdobył on już tak pozytywnych recenzji i nie zawierał tak wielkich hitów, jak "Forever Young". Najbardziej znanym kawałkiem z "Afternoons in Utopia" był "Dance with Me", który zdobył umiarkowaną popularność w kilku krajach Europy Zachodniej.

Trzy lata później zespół zdecydował się nieco zaryzykować i nagrał bardzo eksperymentalną płytę "The Breathtaking Blue", na której można było usłyszeć takie instrumenty jak trąbka, saksofon czy gitara akustyczna. Końcowy efekt nie zachwycił jednak krytyków, którzy wystawiali trzeciemu wydawnictwu Alphaville najczęściej fatalne noty.

Zespół postanowił zrobić sobie przerwę i m.in. wydał kompilację z największymi przebojami. Powrót nastąpił dopiero w 1994 roku, kiedy ukazała się płyta "Prostitute". Ponownie mieliśmy do czynienia z bardzo odważnym dźwiękowo albumem - jednak tym razem wyszło to członkom Alphaville (wspomaganym przez kilku innych muzyków) dużo lepiej, aczkolwiek mało popowy charakter "Prostitute" nie pozwolił grupie powrócić na listy przebojów.

W 1997 roku Alphaville postawili na powrót do synthpopowych korzeni i nagrali krążek "Salvation". Zawierał on single "Wishful Thinking", "Flame" i "Soul Messiah", którym udało się zaistnieć na playlistach radiowych i odniosły umiarkowany sukces komercyjny. Płyta jednak nie wnosiła niczego nowego do twórczości zespołu - poza delikatnym wpływem panującej w tym czasie w Niemczech muzyki techno.

W międzyczasie poszczególni członkowie Alphaville starali się równolegle rozwijać swoje kariery solowe. Największy sukces odniósł lider Marian Gold, któremu w latach 90. udało się wydać dwa albumy: "So Long Celeste" i "United". W 2003 roku Bernhard Lloyd oficjalnie zrezygnował z dalszego współtworzenia Alphaville. Nie brał też udziału w tworzeniu płyty "CrazyShow", na której znalazły się przede wszystkim niewydane wcześniej utwory oraz kilka coverów (m.in. "Something" grupy The Beatles).

Zespół nie zawiesił jednak działalności i w 2008 roku miała miejsce premiera nowej oficjalnej strony internetowej Alphaville. Rok wcześniej formację można było podziwiać na Bulwarach Wiślanych w Krakowie, gdzie wystąpiła w ramach festiwalu Wianki.

 • Skomentuj
 • WP
 • FB

Korzystanie z komentarzy FB oznacza akceptację regulaminu

REGULAMIN
Ocena: +1 [1]
~andrzej [2015-05-06 17:46]

W roku 2005 zespół Alphaville grał na koncercie w Płocku.

odpowiedz