szukaj w serwisie

Gorące tematy

gorące tematy
banner
banner
banner
banner

Maria Sadowska

fot. Iwona Bielecka

Maria Sadowska

 • Ocena ogólna:

  4.43/5
  [80 głosów]

  Oceń:


 • Liczba odwiedzin: 23046

  Ostatnio odwiedzany: 2020-01-23

Maria Sadowska - wokalistka, reżyser, kompozytor, autor tekstów, producent i lider w jednej osobie... Maria Sadowska związana jest z muzyką od zawsze... Pierwsza solową płytę nagrała mając 14 lat, kolejną trzy lata później. Dwa albumy artystka wydała w Japonii.


W lutym 2004 roku, ukazała się jej pierwsza polska „dorosła płyta”, na której mogliśmy usłyszeć połączenie poezji Marii Jasnorzewskiej - Pawlikowskiej z nowoczesną muzyką klubową i jazzem. Jednak Sadowska to nie tylko wokalistka - sama zresztą przyznaje, że czuje się przede wszystkim producentem. Jest również reżyserem, jej krótkometrażowy film pt. SKRZYDŁA był prezentowany na wielu międzynarodowych festiwalach, gdzie zdobył nagrody. W 2007 roku wyreżyserowała debiutancki film pełnometrażowy pt. "NON-STOP KOLOR" zrealizowany przy pomocy Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

Maria jest także autorką teledysków, wielu znanych wykonawców m.in. Renaty Przemyk, Kasi Nosowskiej, Edyty Geppert, Marcina Rozynka, Krzysztofa Kiliańskiego czy Michała Bajora. Dowodem jej talentu są trzy nominacje do YACHÓW! Jako reżyser nakręciła też 4 teledyski do piosenek z własnej płyty. „Chcemy tylko tańczyć” , „Tomaszów”, ”Tylko tu i teraz”, "Rewolucja", które można było już niejednokrotnie zobaczyć na antenie telewizji publicznych i komercyjnych. Rok 2005 był dla niej bardzo udany, uzyskała nominację do Superjedynek w kategorii wokalistka roku, a z piosenką „Tylko tu i teraz” zdobyła 4 miejsce w koncercie premier na tegorocznym Festiwalu Polskiej Piosenki Opole 2005. Na festiwalu zdobyła również nagrodę Miss foto.

12 czerwca 2006 roku, miała premierę jej płyta „Tribute to Komeda” poświeconą pamięci Krzysztofa Komedy, najznakomitszego polskiego muzyka jazzowego, którego talent został doceniony na całym świecie. Klimat muzyczny całej płyty to jazzująca elektronika obfitująca w inspiracje zarówno tradycją jak i nowoczesnymi nurtami. Nad płytą honorowy patronat objęła Zofia Komeda, która czynnie uczestniczyła w tworzeniu tej płyty. Płyta okazała się wielkim sukcesem Marii, bowiem już w miesiąc od dnia premiery stała się ona Złotą Płytą. Artystka wraz z zespołem zagrała ponad 250 koncertów w kraju i za granicą z materiałem z "Tribute To Komeda". Piosenka promująca płytę „Kiedy nie ma miłości” stała się ogólnopolskim przebojem.

W grudniu 2007 roku ukazała się specjalna płyta artystki zatytułowana „Gwiazda dla każdego”. Jest to wyjątkowy album z utworami o tematyce świątecznej. Znalazły się na nim autorskie kompozycje Marii do wierszy świątecznych min. wiersza Ks.Jana Twardowskiego. W tym samy roku zajęła 4 miejsce w Plebiscycie Jazz Forum w kategorii Wokalistka Roku. W październiku 2008 Maria Sadowska za swoje osiągnięcia artystyczne i twórcze została uhonorowana Nagrodą Artystyczną Polskiej Estrady „Prometeusz 2008”.

Jesienią artystka wystąpiła gościnie na płycie „Cafe Fogg”, gdzie brawurowo wykonała największy przebój Mieczysława Fogga „Ta ostatnia niedziela”. Również w tym okresie ukazał się album Bogusława Meca „Duety” ,na której wykonała utwór ‘Budzisz mnie”. W listopadzie wystąpiła na prestiżowym jubileuszowym festiwalu JAZZ JAMBOREE, gdzie zaśpiewała w duecie z Michel Legrandem. Spośród wszystkich polskich wokalistek kompozytor wybrał tylko Marię Sadowską i zaprosił ja do wspólnego wykonania jego wielkiego przeboju "HOW CAN YOU KEEP THE MUSIC PLAYING". Koncert transmitowany przez Telewizje Polską odbył się w Sali kongresowej.

8 czerwca 2009 ukazał się album Marii pt. „SPIS TREŚCI”. Jest to tym razem album w pełni autorski. Zarówno muzyka, teksty jak i w dużej mierze produkcja muzyczna, to wszystko dzieło artystki, choć wspiera ją plejada wybitnych muzyków młodego pokolenia. Znajduje się na nim 10 piosenek w języku polskim utrzymanych w stylistyce funky reggae balladowej. Teksty stanowią manifest pokolenia trzydziestolatków i opowiadają o odnajdywaniu własnej drogi, poszukiwaniu ideałów i uczeniu się miłości na co dzień. Album promowały single "Rewolucja", "Jest dobrze" (do którego teledysk pod wpływem cenzury został zablokowany przez stacje muzyczne w Polsce, co wywołało ogromną dyskusję na temat cenzury w polskich mediach) oraz "Sama ze sobą". Koncertem z materiałem z tej płyty Maria otworzyła drugą edycję Orange Warsaw Festival 2009. W listopadzie 2009 roku Maria wzięła udział w drugiej części projektu "Cafe Fogg" tym razem interpretując utwór "Tango milonga". Tym samym jest jedyną polską artystką, która dwukrotnie wzięła udział w projekcie "Cafe Fogg".

13 listopada 2009 na ekrany kin trafił film "Demakijaż", w skład którego wchodzą 3 nowele "Non Stop Kolor", "Droga wewnętrzna" i "Pokój szybkich randek" w reżyserii Marii Sadowskiej, Doroty Lamparskiej i Anny Maliszewskiej. W tym samym roku film dostał się na festiwale filmowe w Koszalinie, Gdyni, Kijowie, Zimbabwe i Meksyku. 16 listopada 2009 ukazał się album "Demakijaż Soundtrack", który stanowi jednocześnie ścieżkę dźwiękową do filmu o tym samym tytule oraz jest podsumowaniem 10-letniej działalności Sadowskiej na scenie klubowej. Jest to pierwszy stricte elektroniczny album w karierze Marii Sadowskiej. Płyta została nominowana do Fryderyka 2010 w kategorii "Album roku - Muzyka klubowa". W grudniu artystka wzięła udział w specjalnym projekcie-koncercie „Kaczmarski na jazzowo” w ramach Festiwalu Jamboree. Podczas koncertu czołowi polscy wokaliści jazzowi zaprezentowali jazzowe interpretacje utworów Jacka Kaczmarskiego. Koncert z udziałem Marii Sadowskiej, Anny Serafińskiej i Janusza Szroma transmitowany w TVP Kultura zebrał same pozytywne recenzje.

Rok 2010 rozpoczął się dla Marii wyjątkowo pomyślnie. 15 stycznia została mianowana Ambasadorem Warszawy – kandydata do Europejskiej Stolicy Kultury 2016 dołączając do grona najwybitniejszych polskich artystów. Cały 2010 rok to praca Marii nad nowym, pełnometrażowym filmem fabularnym oraz kolejnymi projektami muzycznymi. 4 października 2010 ukazała się płyta "Kaczmarski & Jazz" - wspólny projekt Marii, Anny Serafińskiej i Janusza Szroma. Wydawca krążka mówi o nim tak: "To wyjątkowy projekt stworzony przez czołówkę jazzmanów młodego pokolenia: Marię Sadowską, Annę Serafińską, Janusza Szroma oraz trio pianisty Pawła Tomaszewskiego. Dorobek Jacka Kaczmarskiego jest ogromny. Sadowska, Serafińska i Szrom postanowili zaprezentować jego nowe oblicze i pokazać, jak znany wszystkim repertuar może zabrzmieć w ambitnych, jazzowych i zaskakujących interpretacjach. Obok tego projektu żaden meloman z pewnością nie przejdzie obojętnie. Słuchając płyty mamy przyjemność obcowania ze sztuką na najwyższym poziomie - pięknymi aranżacjami i nietuzinkowymi możliwościami wokalnymi gwiazd polskiego jazzu". Album zebrał same pozytywne recenzje plasując się w TOP 10 najlepiej sprzedających się płyt jazzowych.

Rok 2011 to kontynuacja prac nad pełnometrażowym debiutem fabularnym Marii, w którym zagrali min. Katarzyna Kwiatkowska, Eryk Lubos, Anita Jancia oraz Grażyna Barszczewska. Premiera filmu planowana jest na początek 2012 roku.

 • Skomentuj
 • WP
 • FB

Korzystanie z komentarzy FB oznacza akceptację regulaminu

REGULAMIN
Ocena: 0 [0]
~sylwia [2015-09-26 22:44]

dla mnie ani urody, ani głosu przy Edycie jest malutka, wogóle zachowuje się jak idiotka

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~sandrapajak@op.pl [2014-05-04 16:26]

Maria jest super

odpowiedz

Ocena: -1 [1]
~JJ [2011-08-31 08:58]

Wielki talent.
Wielki talent.

odpowiedz

Ocena: -1 [1]
~Keny [2010-01-18 00:00]

Piękny głos
Genialna wokalistka.Prawdziwa perła na polskiej scenie:)

odpowiedz

Ocena: -2 [2]
~miki [2009-12-31 00:01]

Mary jest cudna
sexy fajna laska i super ma głos

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~grego [2009-08-14 06:33]

rewolucja
Bardzo fajna piosenka. W opisie była mowa, że wokalistka sama pracowała na słowami i muzyką. Fajnie, że odnalazła swój styl. Przed dwoma laty na OST Reggae Festiwal nie przekonał mnie jej występ z Bakszyszem, ale dwa lata pracy przy reggae i jest OK. Tak dalej. Czekam aż zobaczę Marię Sadowską ponownie na OST. Może za rok, i może będzie miała dredy?!

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~melko [2009-07-29 21:28]

ładna laska, ładnie śpiewa
mam kompakcik pt. "Spis treści", dostałem na urodziny od siory i powiem, ze jestem zaskoczony na mega plus. Kawałek "droga" jest mega czaderski, dołuje ale i daje nadzieje, a i ta Mary jest niezła dżaga :)

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~Nick S. [2009-06-14 14:20]

Wielka artystka
Wielki talent,piękny dobry głos.Znakomita tekściarka.Polecam każdemu,kto poszukjue w muzyce nowych,ciakwyach brzmień i ambitnych tekstów.

odpowiedz

Ocena: -1 [1]
~melorecytacja [2009-06-03 19:43]

pozdrowienia dla marii
Zazdroszczę urody i talentu

odpowiedz