szukaj w serwisie

Gorące tematy

gorące tematy
banner
banner
banner
banner

Kora

fot. AKPA

Kora

 • Ocena ogólna:

  3.8/5
  [158 głosów]

  Oceń:


 • Liczba odwiedzin: 22297

  Ostatnio odwiedzany: 2017-11-22

Olga Aleksandra Ostrowska, znana jako Kora, urodziła się 8 czerwca 1951 roku w Krakowie. Była najmłodsza z piątki rodzeństwa. Jej rodzice byli urzędnikami. Już w czasach szkolnych zainteresowała się kulturą hipisowską.

Była dziewczyną najbardziej znanego krakowskiego hipisa Ryszarda "Psa" Terleckiego (później posła na Sejm RP). Jeżdżąc po Polsce poznawała niezależnych artystów i muzyków. Te znajomości pozwoliły jej na rozpoczęcie kariery muzycznej.

W połowie lat 70. związała się z Markiem Jackowskim, pochodzącym z Łodzi muzykiem, założycielem zespołów bluesowych i współpracownikiem Piwnicy pod Baranami. W 1976 roku założył on wraz z Milo Kurtisem zespół Maanam. Jeszcze w tym samym roku na koncercie w klubie Aspirynka w Poznaniu po raz pierwszy z zespołem wystąpiła Kora. Szybko stało się jasne, że będzie stałym członkiem grupy. Przez cały okres muzycznej kariery Kora związana była z Maanamem, będąc zarazem najbardziej jego charakterystyczną postacią.

W 1979 roku Jackowski i Kora wydali pod szyldem Maanam pierwszy utwór, w którego nagraniu wzięli udział muzycy ze słynnej grupy Dżamble, a już w lecie tego samego roku zaprosili do zespołu trójkę artystów, którzy pomogli im odnieść pierwsze sukcesy. Na początku 1980 roku wydali singel "Boskie Buenos/Żądza pieniądza", który stał się ich przepustką na najbardziej znane festiwale. Z dobrej strony zespół pokazał się na czerwcowej imprezie w Jarocinie, ale prawdziwy przełom stanowi występ w Opolu. Maanam odniósł tam prawdziwy sukces i niemal natychmiast stał się gwiazdą polskiej muzyki niezależnej. Autorką tego sukcesu w dużej mierze była Kora. Za sprawą charakterystycznego sposobu śpiewu piosenkarka stanowiła ewenement w kraju i wyznaczała nową estetykę muzyczną, wcześniej nieobecną w Polsce.

Już w lecie 1980 roku Maanam z Korą jako wokalistką nagrał pierwszą płytę. Album zatytułowany "Maanam" stał się wielkim przebojem na rynku muzycznym. Rok później piosenkarka zadebiutowała małą rolą filmową w obrazie Krzysztofa Rogulskiego "Wielka majówka". Mąż Kory był twórcą muzyki na potrzeby tej produkcji. Maanam oczywiście był także zaangażowany muzycznie w ten projekt.

W czasie stanu wojennego grupa nie zaprzestała działalności, za co często oskarżana była o kolaborację z władzą. Podejrzenia niektórych środowisk wzbudzał też fakt, że wiosną 1982 roku zespół wyjechał na trasę koncertową, odbywającą się częściowo w zachodniej Europie. Korzystając z takiego wyjazdu Kora pojawiła się po raz pierwszy jako aktorka w sztuce "Mątwa" według Witkacego, u boku artystów Teatru Starego z Krakowa, którzy wystawiali ją we Włoszech. W 1983 roku została zaproszona na sesję zdjęciową przez znanego fotografa Tadeusza Rolke, co stanowiło potwierdzenie jej gwiazdorskiej pozycji.

Maanam w dużej mierze dzięki swojej charyzmatycznej wokalistce odnosił sukcesy przez kilka pierwszych lat dekady, będąc jednym z najbardziej popularnych polskich zespołów. Również dla samej Kory był to bardzo ekscytujący i pracowity okres. Formacja grała 25 - 30 koncertów miesięcznie. Do tego dochodziły trasy po Europie, szczególnie w Niemczech, gdzie zespół nagrał trzy płyty i był zapraszany na wywiady do wielu tamtejszych programów o muzyce. Kora i jej koledzy dotarli również na festiwal w Roskilde, gdzie mieli okazję zaprezentować się w towarzystwie największych gwiazd muzyki. Mimo dużego sukcesu Kora oświadczyła oficjalnie na początku 1986 roku, że Maanam zostaje rozwiązany.

Mając więcej czasu, artystka zaczęła angażować się w muzyczne projekty innych artystów. Pracowała także nad własną płytą. W 1988 roku wystąpiła z piosenkami Agnieszki Osieckiej na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Piosenkarka pojawia się w tym samym roku na płycie "Bela Pupa" zespołu Püdelsi. Przygotowywała również piosenki Jerzego Wasowskiego i Jeremiego Przybory z Kabaretu Starszych Panów, która jednak wydana została dopiero w 1993 roku pod tytułem "Ja Pana w podróż zabiorę". W 1989 roku Kora zadebiutowała jako poetka, wydając w limitowanej serii tomik "Krakowski spleen".

W 1991 roku Maanam z Korą w składzie wznowił działalność i wydał płytę "Anioł i derwisz". Powrót był całkiem udany, a muzycy szybko odzyskali popularność. W latach 90. najlepszym okresem dla piosenkarki były lata 1994 - 96, kiedy ukazały się albumy "Róża" oraz "Łóżko", oba o platynowym statusie. W 1998 roku Kora wydała uaktualnioną autobiografię.

Nieco gorzej wiodło się zespołowi od początku XXI wieku, za to Kora wydała dwie kolejne solowe płyty. Pierwsza, "Kora Ola Ola!", była sporym zaskoczeniem dla publiczności. Artystka zaprosiła do współpracy muzyków z zagranicy i ujawniła silne inspiracje południowoamerykańskimi dźwiękami. Na okładce znalazło się zdjęcie nawiązujące do autoportretu meksykańskiej malarki Fridy Kahlo. W 2008 roku ukazał się jej album "Metamorfozy", będący zbiorem uwspółcześnionych piosenek Maanamu. Do pracy nad tą płytą Kora postanowiła zaangażować młodych producentów z 5th Element. Pozwoliło jej to sprawdzić się w nowoczesnych aranżacjach. Płyta zyskała mieszane recenzje, a wielu fanów stwierdziło, że woli piosenkarkę w jej dawnym wcieleniu.

Talent Kory uzupełniał wymyślony przez nią wizerunek, oparty na czarnych ubraniach i przeciwsłonecznych okularach. Z czasem jego najistotniejszym elementem stał się biały piesek rasy bolońskiej, który przez lata towarzyszył piosenkarce we wszystkich publicznych wystąpieniach. Jest ona również znana z popierania legalizacji miękkich narkotyków i jako jedna z niewielu osób z kręgu polskiej muzyki popularnej, która przyznała się do eksperymentowania w młodości z nielegalnymi substancjami.

Pod koniec 2008 roku Kora oraz Marek Jackowski poinformowali o zawieszeniu wspólnej działalności w zespole Maanam ze względu na sprawy osobiste. Artystka związana była już od jakiegoś czasu z dziennikarzem i twórcą Kamilem Sipowiczem, co dotychczas nie przeszkadzało jej w pracy z byłym mężem. Od początku 2009 roku Kora występuje z dawnym Maanamem używając swojego pseudonimu jako nazwy.

W 2011 roku w sprzedaży pojawił się album Ping Pong, który był pierwszym solowym albumem w karierze Kory z całkowicie premierowym repertuarem. W tym samym roku artystka obchodziła 35-lecie pracy artystycznej – z tej okazji wystąpiła m.in. na festiwalu TOPtrendy. Podczas gali została uhonorowana trzema wyjątkowymi nagrodami. Prezydent Miasta Sopotu wręczył artystce Bursztynowego Słowika, Prezes SAWP, Ryszard Poznakowski – nagrodę specjalną dla KORY – Pierwszej Damy Rocka, a TV POLSAT – statuetkę TOPtrendy, dziękując za prawdziwość, wzruszenia i lekcję życia przekazywaną w utworach. Jednak najważniejszą nagrodę w tym roku przyznał jej sam Prezydent RP – Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski za zasługi dla kultury polskiej oraz wielkie osiągnięcia w twórczości artystycznej. Już 8 grudnia na Wielkim Koncercie w Sali Kongresowej Kora wraz z zespołem zaprezentuje największe utwory z ponad 30-letniej historii Maanamu oraz bogaty zbiór swoich solowych piosenek.

 • Skomentuj
 • WP
 • FB

Korzystanie z komentarzy FB oznacza akceptację regulaminu

REGULAMIN
Ocena: -4 [4]
~xx00xx [2013-05-23 00:59]

może niedługo i ona zapisze się na portalu imprezowym barownia.pl. Póki co to polubcie nas na fejsie wpisując barownia. hehehe czołem

odpowiedz

Ocena: +4 [10]
~nemo [2012-10-27 04:01]

Była, jest i będzie - tyle w temacie. Czy to się komuś podoba, czy nie, na szczęście. Zblazowane nastolaty i sypiący się równolatkowie możecie się wyżyć wyłącznie w "komentarzach". Pomaga? :-)

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: -4 [4]
~do psychologa [2013-05-18 17:38]

jest to tzw. - zespół zamykających się drzwi -; albo - łabędzi śpiew; cóż jak przyznała wszystkiego już prawie próbowała...,

odpowiedz

Ocena: -3 [7]
~Zyczliwy [2013-05-18 14:30]

Wyuzdana narkomanka.Niedawno zostala przylapana na haju przez policje,ale brak konsekwencji niezdekomunizowanego wymiaru niby sprawiedliwosci i niby scigania,bo byla w komitecie komorowskiego-do BULU-fundatora pomnika ludobojcom ponad 120 000 Polakow na WolyniuSmietnik

odpowiedz

Ocena: +6 [10]
~oj [2009-05-29 20:59]

Ten fragment o kolaboracji, jest napisany tak, by czytelnik odniósł wrażenie, że zespół kolaborował. Czy autor jest może młodym stażystą z IPN? Delikatna niby wzmianka o "podejrzeniach" o kolaborację ale ani słowa o tym, że komuniści zakazali działalności zespołu Maanam w 1984 r. za odmowę współpracy (był np. zakaz puszczania w radio). Troszkę nie fair te insynuacje!

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

Ocena: -2 [8]
~zofia [2013-03-18 22:50]

po co jej te błyskotki ? daj na dom dziecka !!! bo tobie to pasują jak świnia do kołnierza !

odpowiedz

Ocena: +2 [4]
~ww1256 [2013-03-18 18:58]

mimo wielu wpadek zapisala sie w histori polskiej piosenki ma talent

odpowiedz

Ocena: -3 [11]
~COLA [2012-11-22 15:02]

SZKODA ŻE NIC CO NAJMNIEJ OD 10 LAT NIE MOŻNA NAPISAĆ O ARTYSTYCZNYCH OSIĄGNIECIACH TEJ MIERNOTY TYLKO JAKIEŚ WYMIOTY PO PRZEDAWKOWANIU!!!!!

odpowiedz

Ocena: -4 [12]
~kali [2012-11-22 13:55]

CZY TA WYPALONA NA POPIÓŁ GWIAZDKA PRL-U ŻYJE JUŻ TYLKO PRZESZŁOŚCIĄ I NARKOTYKAMI?

odpowiedz

Ocena: -14 [26]
~Pikolo [2010-07-12 19:36]

Jackowska, klej i kolaboracja.
Cyt: "W czasie stanu wojennego grupa nie zaprzestała działalności, za co często oskarżana była o kolaborację z władzą. Podejrzenia niektórych środowisk wzbudzał też fakt, że wiosną 1982 roku zespół wyjechał na trasę koncertową, odbywającą się częściowo w zachodniej Europie".[…] Przypominam, że stan wojenny wprowadzono 13 grudnia 1981. Jak udało się zespołowi wyjechać wioną 1982? Odpowiedz może być tylko jedna - kolaboracja i to na całego. Dzisiaj, podstarzała hippiska (59l), przypomniała sobie po 50 latach, że też była molestowana - teraz to modne. Widać prochy, trawka i klej w odległej…. odległej młodości Kory zrobiły swoje. PS. Jackowska zakończyła edukacje na poziomie szkoły podstawowej, o czym warto wiedzieć.

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

Ocena: -6 [10]
~zbych [2012-10-07 17:51]

kiedys to moze i ta pani miala jakies tam przeboje,teraz to tylko przeboje z policją.poprostu starosc puka do drzwi,powiedzmy ze juz weszla,dawno.

odpowiedz

Ocena: -4 [10]
~EM [2012-09-29 20:20]

DLACZEGO TRZYMAJA JA JESZCZE W "Must Be The Music"

odpowiedz

Ocena: -3 [5]
~maria [2011-03-27 20:06]

....
...a nauka -??????

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: -4 [12]
~wij [2012-08-26 18:26]

dzisiaj to dno

odpowiedz

Ocena: -2 [10]
~,HJG [2012-08-25 18:55]

CZY ONA BEDZIE WYSTEPOWAĆ JAKO JUROR Z CZARNĄ OPASKĄ NA OCZACH JAKO OSKARŻONA

odpowiedz

Ocena: +2 [8]
~ja [2012-06-09 10:32]

Z szacunkiem ale nie przepadam za Kora jest mi obojętna i jej kariera

odpowiedz

Ocena: -2 [14]
~joanna [2012-04-29 13:28]

czasy swietnosci minely czas zaczac cerowac skarpetki panu kamilowi

odpowiedz

Ocena: -5 [15]
baron1951 [2012-04-29 13:25]

lata swietnosci minely starosc nie radosc czas zejsc ze sceny i cerowac skarpetki kamilowi

odpowiedz

Ocena: +3 [5]
~ira [2012-03-25 21:44]

Pani Koro ,bardzo szanuję Panią za cxudowny głos,ale nie rozumiem obniżania poziomu muzycznego programu ,w którym jest Pani jurorką poprzez pokazywanie na wizji nieudanych występów i krytyk tychż e występów . Pewnie są tacy ,którzy śpiewali bardzo dobrze i tych nie pokazujecie . Kto o tym decyduje? Pozdrawiam

odpowiedz

Ocena: -4 [14]
~widz z programu [2012-03-25 18:11]

ta skończona już ładnych lat temu gwiazdka po płycie ping pong chyba powinna raczej zaszyć sie w mysiej dziurze amatorszczyzna i brak jakiego kolwiek pomysłu na siebie koszmarny koniec babci z pieskiem

odpowiedz