szukaj w serwisie

Gorące tematy

gorące tematy
banner
banner
banner
banner

I Am Kloot

fot. oficjal. str. I Am Kloot

I Am Kloot

 • Ocena ogólna:

  5/5
  [2 głosów]

  Oceń:


 • Liczba odwiedzin: 2570

  Ostatnio odwiedzany: 2020-03-29

- Johnny Bramwell z I Am Kloot to jeden z czterech najbardziej utalentowanych songwriterów, jaki ten kraj wydał w ciągu ostatnich 10 lat - przekonywał Pete Doherty. I chociaż trudno lidera Babyshambles uznać za autorytet, w tej kwestii nie sposób się z nim nie zgodzić. Piosenki I Am Kloot to skromne acz prawdziwe arcydzieła kompozytorskiego kunsztu.


Przy okazji debiutu zespół na chwilę zabłysnął, szybko jednak znikł w cieniu Doves i przede wszystkim Elbow. Trzeba bowiem wiedzieć, że miastu Manchester i jego okolicom zawdzięczamy nie tylko wpływową scenę Madchester i Oasis, ale także wyjątkowych, wrażliwych artystów, tworzących najbardziej urodziwe piosenki z możliwych. Niejedna pochodzi z repertuaru I Am Kloot, a wielu dziennikarzy nazywa zespół "najlepiej utrzymywaną tajemnicą Manchesteru".

Melancholijne, subtelne, delikatnie. Takie w większości są utwory i płyty tria. Najłatwiej im przyczepić łatkę alternatywa, bowiem w swej twórczości grupa miesza elementy rocka, szlachetnego popu, jazzu. Wszystko melancholijne, okraszone miłym dla ucha wokalem Bramwella, najczęściej akustycznie zaaranżowane. - Według mnie gitara akustyczna często brzmi bardziej brudno i chropowato niż elektryczna - tłumaczy lider. Przyjemna muzyczna warstwa skontrastowana jest z mrocznymi tekstami, traktującymi o życiu i śmierci, przepełnionymi ironią i czarnym humorem. Najlepszym przykładem jest numer "Twist", w którym wybrzmiewają słowa "there's blood on your legs/I love you".

- Niektóre piosenki są o tym, co dzieje się w moim życiu - wyjaśniał Johnny w rozmowie z BBC. - Zasadniczo staram się jednak pisać o tym, co ważne. Poruszać egzystencjalne kwestie "dlaczego tu jesteśmy", "dlaczego cię kocham", "dlaczego ty mnie kochasz".

Pierwsze utwory zaczęły powstawać w 1999 roku, kiedy mający już pewną pozycję na lokalnej scenie John Bramwell (śpiew/gitary), Pete Jobson (bas) i Andy Hargreaves (perkusja) postanowili połączyć siły. Zadebiutowali limitowanym do tysiąca sztuk singlem "Titanic"/"To You", po którym przyszedł "86TV's"/"Twist". Ostatni z kawałków zdobył pewną popularność w alternatywnych rozgłośniach i programach radiowych, także w Polsce. Kompozycja trafiła na wydany w marcu 2001 roku debiutancki album, "Natural History", za którego produkcję odpowiadał kolega Anglików a zarazem wokalista Elbow, Guy Garvey. - Naszą pierwszą płytę nagraliśmy raptem po 6 miesiącach wspólnego muzykowania - wspominał Bramwell. - Udało nam się jednak zawrzeć na niej prawdziwy urok. Potwierdzeniem tych słów były kolejne wykrojone z wydawnictwa single "Dark Star" i "Morning Rain". Dzieło zyskało ciepłe recenzje, choć o sukcesie komercyjnym nie było mowy. Niemniej już na podstawie debiutu grupie udało się zjednać stałe, lojalne grono fanów.

Po dwóch latach trio wydało longplay zatytułowany po prostu "I Am Kloot". - Nad tym materiałem pracowaliśmy inaczej - wyjaśniał frontman. - Ten album był bardziej organiczny pod względem tego, w jaki sposób powstawał. Poustawialiśmy mikrofony dosłownie wszędzie. Nagrywaliśmy różne rzeczy, które wibrowały, jak na przykład kubki stojące na blacie stołu. (...) Rejestrowaliśmy najdziwniejsze dźwięki. Wydawnictwo było promowane przez jeden tylko singel, "Proof". Tym razem za brzmienie odpowiadał inny ceniony muzyk, Ian Broudie.

 • Skomentuj
 • WP
 • FB

Korzystanie z komentarzy FB oznacza akceptację regulaminu

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!