szukaj w serwisie

Gorące tematy

gorące tematy
banner
banner
banner
banner

Wham!

fot. oficjal. str. George'a Michaela

Wham!

 • Londyn, Wielka Brytania

 • Gatunki:

  Pop

 • Ocena ogólna:

  4.4/5
  [5 głosów]

  Oceń:


 • Liczba odwiedzin: 3144

  Ostatnio odwiedzany: 2019-05-19

W marcu 2010 roku minie 25 lat odkąd Wham! zdobył tytuł pierwszej zachodniej grupy popowej, której udało się wystąpić w Chinach. Menedżer grupy, Simon Napier-Bell, spędził wówczas 18 miesięcy, starając się o pozwolenie na koncert. Historia wydarzenia, o którym napisano nawet książkę zatytułowaną "I'm Coming To Take You To Lunch", jest równie pasjonująca, jak sam występ Wham!.

Starając się o spotkanie z przedstawicielami chińskich władz Napier-Bell obdzwonił wszystkie ministerstwa tylko po to, by znaleźć kogokolwiek, kto rozmawiałby po angielsku. Wiadomość brzmiała - Powiedz, że dzwonił Simon Napier-Bell i chciał zaprosić ich na obiad. - To były dwa lata obiadów. Wyżywiłem cały chiński rząd, łącznie 143 osoby - wspomniał w książce agent. Menedżer Wham! wierzył również, że koncert w Pekinie, będzie wydarzeniem, które zrobi z Wham! najpopularniejszą grupę na świecie w tamtym czasie. Miał nosa.

Zanim jednak Wham! osiągnęli międzynarodowy sukces George Michael (właściwie Georgios Kyriacos Panayiotou) oraz Andy Ridgeley (Andrew John Ridgeley) byli dwójką przyjaciół ze szkoły Bushey Meads School w Watford. Koledzy występowali razem w krótkotrwałym projekcie The Executive, grupie grającej w stylu ska. Gdy formacja rozpadła się, Michael i Ridgeley chwytali się przeróżnych zajęć. Pracowali jako kelnerzy w klubie "Tropicana", czy też jako bileterzy w północnym Londynie. Mając po 18 lat zdecydowali się powołać do życia duet Wham!. Ponieważ w Stanach Zjednoczonych istniała grupa o identycznej nazwie, za oceanem duet występował pod nazwą Wham!-UK.

Grupa podpisała pierwszy kontrakt z niezależną wytwórnią Innervision i w lipcu 1983 roku w sprzedaży pojawił się jej pierwszy longplay zatytułowany ""Fantastic". Gdy szybko okazało się, że duet posiada ogromny potencjał komercyjny, zainteresowanie wielkich koncernów płytowych wzrosło drastycznie. Ostatecznie, po sądowej batalii, w wyniku której udało się rozwiązać umowę z Innervision, Wham! podpisali kontrakt z wytwórnią Sony.

W duecie główna rola wokalisty, kompozytora, okazjonalnie instrumentalisty i producenta należała do George'a Michaela, jednakże to wkład Andrew Ridgeleya jako specjalisty od wizerunku miał ogromny wpływ na popularność Wham!. Ridgeley przekonał Michaela, że grupa sukcesywnie powinna zmieniać image. Ze "skórzanych" młodzieńców w "Bad Boys" i "Young Guns (Go For It!) Wham! w niedługim czasie przeobrazili się w modny, słodki duet od "Whake Me Up Before You Go Go". - Marketing to tylko marketing, wizerunek to wizerunek - mówił George Michael podczas telewizyjnego wywiadu przeprowadzonego przez Terry'ego Wogana - Nikt chyba nie sądzi, że tacy naprawdę jesteśmy - kontynuował Michael - A ponieważ nie kryjemy się z tym, że to zwyczajny biznes, możemy tym samym irytować wiele osób.

Sukces na ziemi brytyjskiej przyszedł niespodziewanie. W ramach zastępstwa Wham! otrzymali propozycję występu w popularnym programie "Top Of The Pops", podczas którego duet wykonał piosenkę "Young Guns (Go For It!). Zmieniony image artystów przypadł do gustu głównie nastoletniej, żeńskiej publiczności, a wykonanie utworu uważane jest do dziś za jedno z najlepszych w kilkuletniej historii grupy, jak również w całego programu.

W 1984 roku w sprzedaży pojawiła się druga czarna płyta Wham! "Make It Big". Album zawierał międzynarodowe hity, jak "Wake Me Up Before You Go Go", "Freedom" czy "Careless Whisper". Historia pierwszego singla była wprost banalna. George Michael napisał tekst po tym, jak Ridgeley zostawił mu odręcznie napisaną wiadomość "don't forget to wake me up up before you go go, George". Ponieważ gitarzysta pomylił się i wpisał dwukrotnie słowo "up", na końcu dostawił podwójne "go". Wideo do utworu stało się równie popularne po obydwu stronach Atlantyku, jak sam singel, głównie za sprawą chórzystek duetu, które wystąpiły w kultowych koszulkach autorstwa Katharine Hamnett "CHOOSE LIFE" oraz "GO GO" (ta sama projektantka stworzyła również popularne t-shirty dla grupy Frankie Goes To Hollywood). "Careless Whisper", pomimo że ukazał się na albumie Wham!, na singlu firmowany był tylko nazwiskiem Michaela. Była to próba zmiany wizerunku wokalisty, który chciał odciąć się od pojmowania jego osoby jako playboya.

W kwietniu 1985 roku gruba wybrała się w światowe tournée, docierając z 10-dniową wizytą do Chin. Oprócz książki autorstwa Napier-Bella wycieczkę duetu do Chin przedstawiał również dokumentalny materiał "Wham! In China: Foreign Skies". Pomimo, że pod filmem podpisuje się Lindsay Anderson, George Michael zwolnił reżysera z powodu różnic artystycznych i zażądał reedycji materiału w taki sposób, aby skupiał się on bardziej na Wham!, a mniej na Chinach.

W lipcu tego samego roku George Michael i Andrew Ridgeley wystąpili osobno podczas koncertu Live Aid. Michael wykonał z Eltonem Johnem utwór "Don't Let The Sun Go Down On Me", Ridgeley natomiast dołączył do chórków u Kiki Dee, popularnej piosenkarki znanej między innymi z utworu "Don't Go Breaking My Heart", duetu z… Eltonem Johnem.

Wiosną 1986 roku grupa ogłosiła zakończenie działalności. Głównym z powodów rozpadu duetu były ambicje George'a Michaela, który pragnął tworzyć dla bardziej wymagającej publiczności. Ostatecznie duet Wham! przestał istnieć po wydaniu pożegnalnego singla i albumu oraz kulminacyjnego koncertu "The Final", jaki odbył się z udziałem 73-tysięcznej widowni 28 czerwca 1986 roku na stadionie Wembley. Duet, który razem tworzył i występował przez pięć lat, może się pochwalić 20 milionami sprzedanych albumów oraz blisko 15 milionami sprzedanych singli.

 • Skomentuj
 • WP
 • FB

Korzystanie z komentarzy FB oznacza akceptację regulaminu

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!