szukaj w serwisie

Gorące tematy

gorące tematy
banner
banner
banner
banner

The Police

fot. oficjal. str. The Police

The Police

 • Ocena ogólna:

  5/5
  [2 głosów]

  Oceń:


 • Liczba odwiedzin: 3506

  Ostatnio odwiedzany: 2020-04-02

The Police to jeden z najważniejszych brytyjskich zespołów rockowych przełomu lat 70. i 80. ubiegłego wieku. Ma on na koncie wiele prestiżowych nagród jak Brit czy Grammy a jego płyty rozeszły się w nakładzie przekraczającym 50 milionów egzemplarzy. Nagrane przez The Police albumy należą do absolutnej klasyki muzyki rockowej i do dziś służą jako inspiracja dla dziesiątek nowych kapel.


Powrotna trasa koncertowa grupy w 2007 roku okazała się jednym z najgłośniejszych wydarzeń muzycznych na świecie w tamtym okresie. Aby lepiej przybliżyć początki tej wpływowej formacji trzeba cofnąć się do 1976 roku i zespołu noszącego nazwę Curved Air. Jej perkusistą był Amerykanin Stewart Copeland (co ciekawe, syn agenta CIA), który przebywał w Wielkiej Brytanii od 1975 roku. W jednym z jazzowych barów spotkał basistę i wokalistę Gordona Sumnera (później przyjmie on pseudonim Sting). Po rozpadzie Curved Air założył z nim nową kapelę - do składu zaproszono jeszcze gitarzystę Henriego Padovaniego. Po kilku miesiącach pomniejszych występów dołączył do niej Andy Summers, który zastąpił Henriego (trzeba powiedzieć, że przez moment zespół występował jako kwartet). I tak narodził się trzyosobowa konfiguracja zespołu nazwanego The Police, która nie zmieniła się do końca działalności grupy.

W 1977 roku ukazał się pierwszy singel "Fall Out"/"Nothing Achieving" (zarejestrowany jeszcze z Padovanim), któremu nie udało się uzyskać miana przeboju, jednak jego sprzedaż była na całkiem przyzwoitym poziomie. Za pieniądze pozyskane w ten sposób (a także z tych zarobionych na koncertach) grupie udało się wynająć studio i zarejestrować pierwszy profesjonalny materiał, następnie podpisano kontrakt z wytwórnią A&M Records. I tak niebawem ukazała się mała płytka z nagraniem "Roxanne", która nie zdobyła początkowo popularności. Latem muzycy udali się w trasę koncertową po USA, co było posunięciem o tyle dziwnym, że zespół nie miał wtedy wydanego jeszcze żadnego albumu. Ten ukazał się dopiero w październiku (zatytułowany był "Outlandos d'Amour") i powoli zaczął wspinać się na szczyty list przebojów (Top 10 w Wielkiej Brytanii i Top 30 w USA). Wydany niewiele później singel "So Lonely" stał się w pewnych kręgach na tyle dużym przebojem, że zdecydowano się ponownie opublikować "Roxanne". Było to trafne posunięcie, ponieważ piosenka, nie tylko sama w sobie okazała się sporym sukcesem (12. lokata w UK), ale także i udźwignęła cały longplay, który ostatecznie dotarł do wysokiej, 6. pozycji najlepiej sprzedających się krążków w Wielkiej Brytanii.

Już w 1979 roku w sprzedaży pojawił się drugi longplay grupy pod tytułem "Reggatta de Blanc". Pilotujące zestaw nagranie "Message in a Bottle" w błyskawicznym tempie stało się numerem jeden w wielu krajach czyniąc z The Police międzynarodową gwiazdę. Umożliwiło to zespołowi odbycie bardzo pokaźnej trasy koncertowej, która objęła nawet tak egzotyczne lokacje jak Tajlandia, Meksyk, Hong Kong czy Indie. Krajem, który sceptycznie odnosił się do nowej gwiazdy rocka, były Stany Zjednoczone. Na tamtym rynku, The Police odniosło dopiero poważniejszy sukces wraz z nadejściem trzeciego z kolei wydawnictwa grupy "Zenyatta Mondatta" (ukazało się pod koniec 1980 roku), które wdarło się do najlepszej dziesiątki zarówno w USA jak i Kanadzie. Muzycy stali się tam na tyle popularni, że gdy na początku 1981 roku wystąpili w prestiżowej nowojorskiej hali Madison Square Garden, ta wypełniona była po brzegi.

Latem 1981 roku artyści ponownie weszli do studia, aby rozpocząć pracę nad następną płytą. W studiu nagraniowym poza producentem (funkcję tą pełnił Hugh Padgham) muzykom towarzyszyły także kamery - specjalnie dla telewizji BBC powstawał wtedy film dokumentalny. Gotowe dzieło pod tytułem "Ghost in the Machine" premierę miało w październiku tego samego roku. Pochodząca z niego piosenka "Every Little Thing She Does Is Magic" do dzisiaj należy do największych przebojów w historii zespołu. Liczne sukcesy formacji przełożyły się też na kilka istotnych nagród - na początku dekady The Police zgarnęło trzy statuetki Grammy a także tytuł najlepszej brytyjskiej grupy na Brit Awards. Warto zaznaczyć, że poza działalnością jako The Police, panowie byli też aktywni na innych gruntach. Sting rozpoczął karierę jako aktor w filmie "Quadrophenia" (w następnych latach wielokrotnie pojawiał się na ekranie), Summers wziął udział w nagraniu dwóch płyt Roberta Frippa (znanego przede wszystkim z formacji King Crimson), natomiast Copeland zaliczył współpracę z Peterem Gabrielem, wydał solową płytę pod pseudonimem Klark Kent a także skomponował muzykę do filmu Francisa Forda Coppoli pod tytułem "Rumble Fish".

 • Skomentuj
 • WP
 • FB

Korzystanie z komentarzy FB oznacza akceptację regulaminu

REGULAMIN
Ocena: 0 [0]
~piter [2013-02-26 17:53]

Dla mnie to największy zespół, choć tylko trio

odpowiedz