szukaj w serwisie

Gorące tematy

gorące tematy
banner
banner
banner
banner

Zakopower

fot. AKPA

Zakopower

 • Ocena ogólna:

  4.38/5
  [88 głosów]

  Oceń:


 • Liczba odwiedzin: 23314

  Ostatnio odwiedzany: 2020-02-25

Zakopower to jedna z najbardziej popularnych grup w Polsce ostatnich czasów. Jej styl łączy muzykę pochodzącą z Podhala z rockiem i popem. Została ona założona przez Sebastiana Karpiela-Bułeckę. W Zakopower odpowiedzialny jest on za śpiew oraz grę na kozie i skrzypcach (ciekawostką jest to, że nie potrafi czytać nut), a z wykształcenia jest architektem (ukończył Politechnikę Krakowską).


Poza nim trzon grupy stanowią: Bartek Kudasik (skrzypce, śpiew), Wojtek Topa (tak jak poprzednik) oraz Józek Chyc-Scepon (basy i śpiew). Skład formacji obecnie uzupełnia jeszcze kilku innych instrumentalistów, którzy towarzyszą jej w studiu i na koncertach. Nie jest dokładnie znana data powstania kapeli, niemniej wiadome jest to, że panowie grali ze sobą już w latach 90. - współpracowali między innymi z Wojtkiem Waglewskim czy Kayah, którą wspomogli w nagraniu multiplatynowej płyty "Kayah & Bregovic" (wydanej w 1999 roku). Poza tym (już jako grupa) występowali niejednokrotnie z własną twórczością na regionalnych konkursach (między innymi w Żywcu, Nowym Targu czy Kazimierzu), często je wygrywając. Niestety, mimo, że można mówić o zdobyciu pewnej popularności, droga na szczyt była jeszcze długa.

Początki były trudne. Na horyzoncie zaczęło się przejaśniać dopiero gdzieś w okolicach 2004 roku, kiedy muzycy podpisali kontrakt na wydanie profesjonalnej płyty z firmą Kayax (jej właścicielką jest wspomniana Kayah). Artyści udali się do studia, aby zarejestrować materiał, który miał wypełnić krążek. Warto powiedzieć, że dopiero mniej więcej w tamtym okresie pojawiła się nazwa kapeli - Zakopower. Nawiązuje ona, jak nie trudno się domyślić, do Zakopanego, miejscowości, w której przyszedł na świat Sebastian.

Kompletne dzieło gotowe było już w pierwszej połowie 2005 roku i zatytułowane "Music Hal" pojawiło się na sklepowych półkach w maju. Duży wkład w jego powstanie miał Mateusz Pośpieszalski, który nie tylko pełnił na nim funkcję producenta, ale także był autorem większości kompozycji. Całość promowana była przez singel "Kiebyś ty", do której powstał wideoklip, wyreżyserowany przez Anię Maliszewską. Piosenka stała się w błyskawicznym tempie sporym przebojem na terenie całego kraju, co otworzyło drogę do kolejnych sukcesów. Jeszcze w tym samym roku formacja zdobyła nagrodę Jury na koncercie Premier na 42 Festiwalu Piosenki Opole 2005 (gdzie wystąpili ze wspomnianą piosenką), a także zwyciężyli na festiwalu Top Trendy. Debiutancki longplay również całkiem nieźle radził sobie na listach najlepiej sprzedających się płyt w Polsce (rozeszło się ponad 20 tysięcy egzemplarzy, co jest całkiem niezłym wynikiem jak na debiutantów), a także przyniósł aż sześć nominacji do nagrody Fryderyka (ostatecznie nie zdobywając ani jednej statuetki). Wydaniu krążka towarzyszyła oczywiście trasa promocyjna. Należy tutaj dodać, że Zakopower od samego początku istnienia należy do najczęściej koncertujących zespołów w naszym kraju. Rocznie potrafi dać ponad 100 występów.

 • Skomentuj
 • WP
 • FB

Korzystanie z komentarzy FB oznacza akceptację regulaminu

REGULAMIN
Ocena: +2 [2]
~kly41 [2012-02-23 15:20]

Uwielbiam!!!!!!!!!!!!!! Kiedy moje uszy słyszą ZAKOPOWER to "zaczynam się i kończę śpiewem"

odpowiedz