szukaj w serwisie

Gorące tematy

gorące tematy
banner
banner
banner
banner

Paweł Kukiz

fot. AKPA

Paweł Kukiz

 • Ocena ogólna:

  3.43/5
  [201 głosów]

  Oceń:


 • Liczba odwiedzin: 23554

  Ostatnio odwiedzany: 2019-07-19

Paweł Kukiz urodził się 24 czerwca 1963 roku w Paczkowie w województwie opolskim. Młodość spędził w Niemodlinie. Już podczas pobytu w tamtejszym liceum dała o sobie znać jego buntownicza natura. Paweł Kukiz przez długie włosy i hippisowskie poglądy wielokrotnie miał problemy z nauczycielami.


Potem przyszła fascynacja ruchem punkowym, która towarzyszyła mu także we Wrocławiu, gdzie rozpoczął studia administracyjne na Wydziale Prawa Uniwersytetu Wrocławskiego. Jednak nauka nie zawładnęła umysłem Kukiza tak, jak chcieliby jego rodzice. Nad studiowanie przedkładał szeroko rozumiane życie studenckie, wizyty w młodzieżowych klubach i na koncertach. W tym samym czasie objął funkcję wokalisty w zespole CDN, z którym koncertował na festiwalu w Jarocinie. Bezkompromisowe teksty i punkowa energia zjednały im małe, ale wierne grono fanów.

Przygoda z CDN nie trwała długo. W 1982 roku Kukiz przeniósł się do Opola, gdzie wspólnie z przyjacielem Jarosławem Lachem założył zespół Hak. Jego muzyka była spokojniejsza i bardziej przyjazna stacjom radiowym, muzycy kierowali się bardziej w stronę brzmień nowofalowych. Jednak litera "a" w nazwie zespołu wpisana była w okrąg, co miało podkreślać anarchistyczne poglądy muzyków. Zespół zarejestrował kilka utworów w studiu opolskiego radia. Jeden z nich, "Ołowiane głowy", trafił nawet do pierwszej dziesiątki listy przebojów Trójki. W 1983 roku Hak wygrał festiwal w Jarocinie. Nagrania z lat 1982-1983 wydano dopiero w roku 1993, na płycie "Mała dziewczynka".

Kolejnym zespołem Kukiza był Aya RL, w swej twórczości czerpiący z brzmień rocka psychodelicznego i transowych rytmów. W składzie znaleźli się także pochodzący z Rosji Igor Czerniawski oraz Jarosław Lach. Opiekę nad zespołem sprawował Walter Chełstowski, pomysłodawca i organizator festiwalu w Jarocinie. Aya RL była pierwszą poważną grupą Kukiza. Szła za tym ciężka praca nad warsztatem, tekstami i kompozycjami, czego efektem były popularne do dziś hity "Skóra" i "Nasza ściana" i zwycięstwa w wielu plebiscytach i podsumowaniach w kategoriach przebój roku, wokalista roku, nadzieja roku.

W 1984 roku Kukiz ponownie, tym razem z Aya RL, występował w Jarocinie. Podczas pobytu w Jarocińskim Ośrodku Kultury w jego ręce trafiła książeczka wydana przez Ministerstwo Obrony Narodowej, zatytułowana "Idzie wojsko i śpiewa - piosenki dla dziecięcych zespołów artystycznych o wojsku". Wypełniały ją socrealistyczne teksty Brzechwy, Tuwima i Janczarskiego. Po krótkim zastanowieniu zapadła decyzja - to trzeba zagrać! Skompletowany naprędce zespół pod nazwą Piersi, w którego skład oprócz Kukiza weszli także Rafał "Jezioro" Jezierski, Zbyszek "Dziadek" Możdzierski i Orin, znalazł się wśród laureatów festiwalu. Po imprezie działalność Piersi osłabła, radio i telewizja nie były gotowe na promocję takiego zespołu.

Kukiz wrócił do pracy z Aya RL. W 1989 wydał z zespołem drugą płytę. Była ona jednak zbyt trudna w odbiorze i nie odniosła większego sukcesu. W zespole narastały napięcia, w wyniku których Kukiz rozstał się z kolegami. Okres zmian ustrojowych zmusił muzyka do emigracji z powodu trudnej sytuacji finansowej. Wyjechał do Niemiec, gdzie zajmował się m.in. montowaniem konstrukcji stalowych.

W tym czasie związał się na krótko z zespołem Emigranci, z którym wylansował hit "Na falochronie". Sukces singla skłonił ich do wydania debiutanckiej płyty "Rosja i Ameryka". W demokratycznej już Polsce Kukiz mógł wrócić do grania z Piersiami, wcześniej blokowanymi przez cenzurę. W 1992 roku zespół wydał pierwszą płytę, zatytułowaną po prostu "Piersi". Znalazła się na niej kompozycja "ZChN zbliża się", z prowokacyjnym, satyrycznym tekstem piętnującym niektóre zachowania kleru napisanym do znanej melodii kościelnej. Zespół oskarżano o obrazę uczuć religijnych, odbyło się kilka rozpraw. Kukizowi, jako autorowi tekstu, groziły dwa lata więzienia. Ostatecznie wydano wyrok uniewinniający, a towarzyszące temu zamieszanie tylko pomogło w promocji.

Kolejne płyty to kolejne sukcesy i koncerty w całej Polsce. Zespół bawił się konwencjami, nagrywając prześmiewcze utwory utrzymane w skrajnie odmiennych stylach. Piersi hucznie obchodziły 10-lecie w 1994 roku. W Niemodlinie, gdzie odbywały się próby zespołu, miał miejsce wielki plenerowy koncert stylizowany na wiejskie wesele. Na scenie przy suto zastawionych stołach zasiedli goście, wśród których znaleźli się m.in. Kazik, Kasia Kowalska, zespoły Acid Drinkers i T.Love. Cześć z nich wzięła później udział w nagraniu płyty "60/70", sygnowanej jako Piersi i Przyjaciele, na której znalazły się nowe wersje klasyków polskiej piosenki. Popularność zespołu przestała jednak z czasem odpowiadać Kukizowi, któremu znudziła się rola narodowego błazna. Jesienią 1994 roku Piersi zawiesiły działalność.

Niespodziewanie rok później na półki sklepowe trafiło nowe wydawnictwo Piersi - "Powrót do raju". Album zdominowały teksty komentujące zdobycie władzy w kraju przez obóz postkomunistyczny. W 1997 roku zespół przeżył szczyt swojej popularności, gdy pierwsze miejsca list przebojów okupowały "Całuj mnie" i "O Hela". Po sukcesie tych piosenek zespół wyjechał na pierwszą trasę po USA. Kukiz wystąpił też na festiwalu w Opolu, gdzie zaśpiewał w duecie z gwiazdą disco polo - Shazzą.

Kukiz nie poprzestawał tylko na karierze muzycznej. Jeszcze w 1994 roku przyjął propozycję wystąpienia w musicalu "Evita", wystawianym w Teatrze Rozrywki w Chorzowie. Rok później zadebiutował na dużym ekranie w filmie Juliusza Machulskiego "Girl Guide". Za tę rolę otrzymał nagrodę dla najlepszego debiutanta na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Zagrał także w filmach Witolda Adamka "Poniedziałek" i "Wtorek" oraz w "Billboardzie" Łukasza Zadrzyńskiego.

W 2001 roku Kukiz wziął udział w projekcie Yugoton, gdzie polscy artyści wykonywali piosenki z repertuaru jugosłowiańskich zespołów z przełomu lat 70. i 80. Płyta odniosła spory sukces, a utwory, w których śpiewał wokalista Piersi - "Rzadko widuję cię z dziewczętami" i "O nic nie pytaj" - okazały się dużymi hitami. 6 lat później ukazała się kontynuacja tego albumu, Yugopolis, ponownie z udziałem Kukiza.

W 2003 roku, wspólnie z Janem Borysewiczem z Lady Pank, muzyk nagrał dwie piosenki do filmu Olafa Lubaszenki "E=mc²". Niecały rok później ukazała się płyta duetu pt. "Borysewicz & Kukiz" z hitem "Bo tutaj jest jak jest".

Przez wiele lat Kukiz miał problemy z alkoholem. Impulsem do wyrwania się z nałogu była choroba jego najmłodszej córki, która przeszła operację przeszczepu nerki. Obecnie wokalista wspólnie z żoną Małgorzatą i dziećmi mieszka w Łosiowie w województwie opolskim.

 • Skomentuj
 • WP
 • FB

Korzystanie z komentarzy FB oznacza akceptację regulaminu

REGULAMIN
Ocena: 0 [0]
~Jelenia Góra-zwyżka59 [2018-01-25 13:56]

O ile pragniesz dzierżawić dźwig osobowy, poruczam odwiedzać stronę internetową:Szukamy otrzaskanych pracobiorców

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~Wrocław*zwyżka2 [2018-01-24 16:45]

O ile pragniesz dzierżawić podnośnik osobowy, zachwalam odwiedzać stronicę internetową:Zabiegamy o zorientowanych pracobiorców

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~Legnica-zwyżka4 [2018-01-20 11:35]

Jeśli potrzebujesz wynająć podnośnik koszowy, poruczam odwiedzić stronicę internetową:Wyszukujemy profesjonalnych pracobiorców

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~Wrocław.podnośniki14 [2018-01-10 02:47]

O ile pragniesz wydzierżawić dźwig koszowy, wyróżniam odwiedzić stronicę www:Szukamy kompetentnych pracobiorców

odpowiedz

Ocena: +2 [14]
~SOLO [2015-02-26 22:31]

PAWEŁ,ŻYCZĘ CI ABYŚ NIE BYŁ RADNYM LECZ ZAMIESZAŁ PRZY UDZIALE TYCH KTÓRZY POTRAFIĄ SIĘ WZNIEŚĆ PONAD TO WSZYSTKO CO NAM PISZE WIADOMO CO.JA CENIĘ NASZYCH BRACI ,ZE WSZYSTKICH KLANÓW ,ALE NA ŚLEPOTĘ NIE PORADZĘ .ODWRÓĆMY NURT TEJ RZEKI.ZAWSZE JESTEŚMY I BYLIŚMY WYJĄTKOWI.POWODZENIA.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: 0 [0]
~szyper [2016-06-23 13:20]

Chlewniak - oglądałem zdjęcia jak mieszka (drukował "Fakt").To jak melina i to towarzystwo!!!!!!!!!!!

odpowiedz

Ocena: +3 [3]
~rosa [2016-04-22 08:16]

Były kandydat na prezydenta Polski, a wyraża się jak menel, a menelem jest się na wieki wieków... Gadają, że to następny po bolku wtyk starej bezpieki... Jakoś ostatnio nie podpisuje się imieniem szatana jak na antykościelnej płycie.

odpowiedz

Ocena: -17 [61]
~o [2013-07-17 08:01]

Ten zdziwaczały 50 letni facet niech sie wezmie za muzyke i niech wreszcie zrozumie że polityka i rzadzenie to nie dlaniego. Jeszcze tylko alkoholików brakuje w rzadzie. ALKOHOLIK, KTÓRY AKTUALNIE NIE PIJE JEST GORSZY OD PIJĄCEGO.

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

Ocena: 0 [4]
~gosc [2016-02-03 20:04]

Pan Kukiz ma nie" wyparzana gebe". Musi jeszcze duzo sie uczyc zeby zostac politykiem.Czasami wyglada na to ze problemy alkoholowe ma nadal,ciagnie" lisa do lasu". Poza tym nie wiem jak to tlumaczyc,idzie na impreze z okazji odznaczenia Kaczynskiego i to z corka,sklada gratulacje a na drugi dzien donosi prasie ,ze prezes przerwal obrady i poszedl po nagrode. Powinien sie wstydzic,mysli ze zostanie premierem lub prezydentem,dlugo nie ,a potem wcale .

odpowiedz

Ocena: +6 [42]
~fed [2015-04-30 18:41]

Kukiz to grajek i aktorek wódka i lekki styl życia studiów nie pozwoliły ukończyć itd. ..

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

Ocena: +3 [11]
~walek [2015-08-24 21:03]

Jest bardzo niepoważny.Bardzo chamski

odpowiedz

Ocena: 0 [8]
~naturalna11 [2015-06-26 15:04]

POLSKA POTRZEBUJE ODNOWY MORALNEJ WE WSZYSTKICH DZIEDZINACH ZYCIA !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! PRZYSZ:LOSC MA PIS !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

odpowiedz

Ocena: +1 [11]
~Kalebaty3 [2015-06-24 22:20]

Byłoby dobrze gdyby Pan Kukiz ograniczył swoją działalność w środowisku "szarpidrutów" i i9nnych wrzaskliwych muzykantach. Niech się nie pcha do polityki, każdy jego "polityczny" popis świadczy, że ta dziedzina zbyt jest skomplikowana dla jego ograniczonej mentalności. Cały problem z polską społecznością polega na tym, że bezmyślnie wierzą w obietnice tych, którzy nawet za opowiadanie gruszek na wierzbie, chcą dorwać się do władzy. I wtedy dopiero zorientują się, że rządzenie wymaga zmierzenia się, nie z przeciwnikami politycznymi, a agenturą, która wypełnia ich wraże pomysły!

odpowiedz

Ocena: +3 [7]
~danuta.tyminska@orange.pl [2015-05-13 19:33]

nie skończył żadnych studiów, podczas debaty prezydenckiej wyrażnie było napisane, że ma wykształcenie średnie

odpowiedz

Ocena: +12 [22]
~ewa [2015-04-20 12:12]

Ja chce wiedziec czy Kukiz skonczyl studia a nie jakie zespol mial!!!!!!!!!!!!!!

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

Ocena: +2 [10]
~PRAGMATYK [2015-05-12 09:18]

NIE WIERZĘ W CUDOWNE NAWRÓCENIA . NIE WIERZĘ W NAGŁĄ MIŁOŚĆ DO POLSKI I RODAKÓW . NIECH LEPIEJ p.PAWEŁ SPRÓBUJE ZARABIAĆ , UPRAWIAJĄC SZTUKĘ PRZEZ DUŻE " sz " /jeśli to możliwe/ , NIŻ WRAZ Z KOLESIAMI-MUZYKANTAMI UDAWAĆ MESJASZA , ZBAWCĘ NARODU . MAM NADZIEJĘ , ŻE TO BYŁA TYLKO TAKA ZABAWA p.t. POLITYKA .

odpowiedz

Ocena: 0 [18]
~Xy [2015-05-11 09:19]

A czy to takje wazne czy mnial czy ma czy sie wyleczyl, ale wazne , ze jest szczery az do bolu.Bo to jest wazne zeby ta polske wyprowadzic z tej komuny .

odpowiedz

Ocena: +5 [15]
~tatu-s [2015-05-08 13:10]

Widzę że w pana życiu nic tak do końca się nie udało ? możne tylko to że wyszedłeś z nałogu ... ale czy pijaczek lub narkoman jest nim do końca życia ? to takie moje skojarzenie odnośnie chorych na te stany uniesień ... Więc jak z tą Polską ? też nie tak do końca ?

odpowiedz

Ocena: -8 [24]
~Irenka [2015-05-08 11:43]

Panie Pawle będę na Pana głosować bo Panu wierzę,choć nie wierzę , że nadaje się Pan na prezydenta... ale żaden z Pana konkurentów też się moim zdaniem do tego nie nadaje, a Pana przynajmniej lubię. Pozdrawiam, życzę zdrowia, a szczególnie zdrowego rozsądku i czasem trochę więcej dyplomacji

odpowiedz

Ocena: -27 [63]
~galla [2012-08-29 12:12]

jak mu graja tak on spiewa i tyle, zaden z niego buntownik to tylko poza, wypada z obiegu i widzi ze dalej bide klepie wiec narzeka i udaje ze trzyma z narodem, ciekawe dlaczego

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi