szukaj w serwisie

Gorące tematy

gorące tematy
banner
banner
banner
banner

Boney M

fot. Sony Music

Boney M

 • Niemcy

 • Gatunki:

  Pop

 • Ocena ogólna:

  4.17/5
  [24 głosów]

  Oceń:


 • Liczba odwiedzin: 7128

  Ostatnio odwiedzany: 2019-05-20

Kiedy pada hasło disco, jednym z najczęstszych skojarzeń jest Boney M. Nie ma w tym nic dziwnego, u szczytu kariery formacja biła rekordy popularności w Wielkiej Brytanii, sprzedając miliony singli. Ich sława nie ograniczała się jednak wyłącznie do Wysp. Boney M jednym tchem wymieniana była wśród tak zasłużonych dla gatunku, jak ABBA, Bee Gees czy Donna Summer.


Wylansowane przez grupę piosenki wielokrotnie przypominane były przez kolejne pokolenia artystów i to niekoniecznie związanych ze sceną taneczną czy popową. Klasyki Boney M. odświeżali m.in. Placebo, Ricky Martin czy fińscy metalowcy z Turisas. Co ciekawe twórczość Boney M. w dużej mierze opiera się na coverach bądź utworach z zapożyczeniami od innych. Nieodzownym elementem zjawiska Boney M., były krzykliwe kolorowe i mieniące się od błyszczących wstawek stroje.

Zespół założony został w latach 70. w RFN. Członkami grupy byli Liz Mitchell (ur. 12 lipca 1952 w Clarendon na Jamajce), Marcia Barrett (ur. 14 października 1948 w St. Catherine na Jamajce), Maizie Williams (ur. 25 marca 1951 na Montserrat), Bobby Farrell (ur. 6 października 1949 na Arubie). W latach 1982-1986 i 1989-1990 w zespole występował również wokalista Reggie Tsiboe (ur. w 1950 w Ghanie). Okres największej popularności grupy przypada na drugą połowę lat 70., kiedy królowały proponowane przez formację dźwięki disco czy eurodance. Nazwę grupy zaczerpnięto z australijskiego serialu kryminalnego "Boney" (1972).

W 1975 roku niemiecki producent i kompozytor Frank Farian założył Boney M. w celu wypromowania nagranego wcześniej utworu "Baby Do You Wanna Bump?". Jak się okazało, singel został świetnie przyjęty w krajach Beneluksu. Maizie Williams, była modelka, została zaangażowana przez agencję. Williams przyprowadziła ze sobą tancerza Bobby'ego Farrella. Wkrótce potem dołączyły do nich pozostałe piosenkarki. Debiutancki album Boney M. nosi tytuł "Take the Heat off Me". Został wydany w 1976 roku. Znalazły się na nim takie przeboje, jak "Daddy Cool" i "Sunny", które natychmiast podbiły listy przebojów w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Norwegii i Szwecji.

Drugi album został zatytułowany "Love for Sale" doczekał się premiery w 1977 roku. Najbardziej znane piosenki z tego zestawu to "Ma Baker" i "Belfast". Kontrowersyjna okładka płyty, przedstawiająca niemal nagich członków zespołu spętanych łańcuchami, przyczyniła się do zwiększenia sprzedaży na Wyspach Brytyjskich. W następnym roku grupa podbiła publiczność singlem "Rivers of Babylon" z biblijnym cytatem z Psalmów 137 i 19. W 1978 roku utwór gościł na brytyjskich listach przebojów ponad czterdzieści tygodni, stając się drugim w kolejności najlepiej sprzedającym się singlem w historii muzyki rozrywkowej. Równie dobrze piosenka radziła sobie w Stanach Zjednoczonych. W tym samym roku zespół wydał bożonarodzeniowy singel "Mary's Boy Child".

Najlepiej sprzedającym się albumem Boney M. była trzecia płyta zespołu, "Nightflight to Venus" wydana w lipcu 1978 roku. Znalazły się na nim piosenki "Rivers of Babylon", "Brown Girl In the Ring" oraz "Rasputin". Boney M. zagrał ten ostatni utwór w 1979 roku w Sopocie, podczas występu na Festiwalu Interwizja. Jednakże telewidzowie tego nie zobaczyli, gdyż w owym czasie "Rasputin" była piosenką zakazaną w Polsce i w innych krajach socjalistycznych. Co więcej, w Związku Radzieckim singel nigdy nie został oficjalnie wydany. Czwarta płyta "Oceans of Fantasy" (1979), zawiera m.in. "Bahama Mama", "Gotta Go Home" i "El Lute". Promował ją singel "Hooray! Hooray! It's A Holi-Holiday".

W latach 70. zespół święcił prawdziwe triumfy, bijąc rekordy sprzedaży płyt i singli. Niemniejszym powodzeniem cieszyły się koncerty kapeli. Grupa grała niemal we wszystkich zakątkach świata - w Związku Radzieckim, na Bliskim Wschodzie, w Afryce, w Kanadzie a nawet Ameryce Południowej. Co ciekawe, i co z dumą podkreślali członkowie, w niektórych miejscach przyciągali większą publiczność niż ich najwięksi rywale, czyli kwartet ABBA.

Wraz z nadejściem mody na syntezatorowe synth-popowe brzmienia lat 80., Boney M. traciło na popularności. Formację dotknęły też inne problemy, dzielnie jednak kontynuowała działalność przez kilka kolejnych lat.

W 1980 roku został wydany album z największymi przebojami zespołu , zatytułowany "The Magic of Boney M. - 20 Golden Hits". W listopadzie tego samego roku odbyła się premiera piątej płyty zespołu "Boonoonoonoos". Na początku 1981 roku Bobby Farrell, który tylko imitował śpiew (we wszystkich piosenkach słychać głos Franka Fariana) został zwolniony a grupa nagrała szósty krążek "Christmas Album". Reggie Tsiboe zastąpił Farrela podczas nagrywania płyty "Ten Thousand Lightyears". Farrell powrócił w 1985 roku, by nagrać z Boney M. ostatnią płytę zespołu "Eye Dance".

Spore kontrowersje wzbudziła dalsza działalność artystów. Pod koniec lat 80. Mitchell i Tsiboe zaczęli występować pod szyldem Boney M. W 1994 roku można było zobaczyć i posłuchać trzech różnych zespołów Boney M., ponieważ zgodnie z wyrokiem sądu wszyscy członkowie z oryginalnego składu otrzymali prawo do korzystania z tej nazwy. Natomiast Frank Farian ma wyłączne prawo do pisania piosenek dla Boney M. W styczniu 2009 artysta wydał singel "Felicidad America (Obama Obama)" jako Boney M. feat. Sherita O & Yulee B.

Piosenki grupy uświetniły niezliczone filmy i produkcje telewizyjne. Sami muzycy także często pojawiali się na ekranach, najczęściej w rolach siebie samych.

Od początku XXI wieku można obserwować wzrost zainteresowania muzyką zespołu. Dorobek formacji. upodobały sobie m.in. środowiska homoseksualne.

W latach 2001-2008 wydano kilkanaście płyt z największymi przebojami i remiksami utworów Boney M., m.in. "The Greatest Hits (Boney M. album)" (2001), "The Magic of Boney M." (2006), "Ultimate Boney M. - Long Versions & Rarities, Volume 1" (2008).

Od początku kariery, po wydawnictwa Boney M. sięgnęło ponad 200 milionów ludzi.

 • Skomentuj
 • WP
 • FB

Korzystanie z komentarzy FB oznacza akceptację regulaminu

REGULAMIN
Ocena: 0 [0]
~boney m love [2016-04-24 15:15]

dla mnie to mimo wszystko był jest i będzie najlepszy zespół lat 70

odpowiedz