szukaj w serwisie

Gorące tematy

gorące tematy
banner
banner
banner
banner

Bad Religion

fot. oficjal. str. Bad Religion

Bad Religion

 • Ocena ogólna:

  5/5
  [9 głosów]

  Oceń:


 • Liczba odwiedzin: 2082

  Ostatnio odwiedzany: 2020-03-30

Utworzona w 1980 roku amerykańska formacja punkowa Bad Religion do dziś stanowi inspirację dla całej rzeszy zespołów. Bez Bad Religion mogłoby nie być niezwykle popularnego w latach 90. pop punku. Wpływ jaki wywarł ten mało popularny zespół na takich wykonawców, jak Green Day, The Offspring czy Blink 182 jest nie do podważenia.


Kapela została utworzona w Los Angeles przez wokalistę i klawiszowca Grega Graffina, basistę Jaya Bentleya, perkusistę Jaya Ziskrouta oraz gitarzystę Bretta Gurewitza, znanego bardziej jako Mr. Brett.

W przeciągu blisko 30 lat istnienia skład grupy zmieniał się kilkakrotnie, jedynym stałym członkiem zespołu był Greg Graffin, prawdziwy mózg przedsięwzięcia, człowiek niewiarygodnie światły i oczytany (poza zespołem - doktor geologii i wykładowca akademicki). Warto jednak dodać, że w obecnym składzie formacji jest aż trzech członków z oryginalnego składu.

Bad Religion zawsze był zespołem zaangażowanym. Jego nazwa wzięła się z pojęcia antyteizm, oznaczającego sprzeciw przeciwko jakiejkolwiek formie zorganizowanej religii. W swojej twórczości muzycy poruszali tematy trudne, kontrowersyjne. Teksty Graffina i Gurewitza dotyczyły narkotyków, karmieniu ludzi przez media informacjami bez większego znaczenia i sensu, polityki (członkowie zespołu byli bardzo przeciwni rządom republikanów, w szczególności prezydenturze George'a W. Busha).

Głównymi inspiracjami Bad Religion w momencie tworzenia się grupy były kapele: The Ramones, Sex Pistols, Black Flag i The Adolescents. Słychać to na debiutanckim albumie zespołu "How Could Hell Be Any Worse?", wydanym dla małej, niezależnej wytwórni Epitaph, należącej do gitarzysty zespołu Bretta Gurewitza. Już w trakcie nagrywania dzieła doszło do pierwszych zmian personalnych w Bad Religion. Perkusistę Jaya Ziskrouta zastąpił Peter Finestone. Pierwsza płyta grupy wydana w 1982 roku nie odniosła co prawda sukcesu komercyjnego, ale została zauważona przez amerykańską scenę hardcore'ową i przysporzyła kapeli wielu fanów. Gorzej było z rewelacyjnym albumem "Into the Unknown", wydanym rok później. Grupa odeszła na nim od punkowego brzmienia. Inspirowany rockiem progresywnym "Into the Unknown" bazował w głównej mierze na brzmieniu syntezatorów. Dla sympatyków sceny punk rockowej ta zmiana była nie do przyjęcia. Album, który otrzymał znakomite recenzje z powodu słabej sprzedaży, został wydany zaledwie w nakładzie 10 tysięcy kopii. Dziś legendarny krążek osiąga na aukcjach internetowych cenę ponad 100 dolarów.

Bardziej punkowa EP-ka "Back to the Known" ukazała się w 1984 roku. Bad Religion wydał ten krążek bez Gurewitza, mającego w ówczesnym okresie poważne problemy z narkotykami. Gitarzystę zastąpił, pozostający do dzisiaj w szeregach Bad Religion, Greg Hetson z zespołu Circle Jerks, znajomy kapeli, autor gitarowej solówki z utworu "Part III" z płyty "How Could Hell Be Any Worse?".

Po wydaniu EP-ki członkowie Bad Religion postanowili odetchnąć na chwilę od siebie. Przerwa nie trwała jednak długo. Już w 1986 roku zespół ponownie zaczął się reaktywować, żeby powrócić z dwoma gitarzystami: Hetsonem i Gurewitzem, albumem "Suffer" wydanym w 1988 roku. Płyta jest całkiem słusznie uznawana za istotny punkt w karierze zespołu. Bad Religion wjechał tym krążkiem na właściwe tory. Krótki, składający się z 15, trwających średnio niespełna dwie minuty utworów "Suffer" jest uznawany za jeden z najważniejszych punk rockowych albumów wszech czasów. Co sądził o tym dziele główny jego twórca Greg Graffin 10 lat po pojawieniu się płyty na rynku?

- Myślę, że "Suffer" był takim punktem zwrotnym, bo scena akurat zamarła, niewiele było muzyki punkowej, my właśnie wtedy wydaliśmy ten album i utorował on drogę wielu zespołom - powiedziała Greg Graffin Wiesławowi Królikowskiemu w wywiadzie dla "Tylko Rocka" w 1998 roku.

Następne płyty rozwijały formułę albumu "Suffer" i zwiększyły popularność kapeli. Wydany w 1990 roku krążek "Against the Grain" jest uznawany przez fanów za opus magnum formacji, która doprowadziła na tej płycie swój styl do perfekcji. To na "Against the Grain" znajduje się najpopularniejszy utwór grupy "21st Century Digital Boy".

Początek lat 90. jest okresem, w którym olbrzymią popularność zdobywa szeroko rozumiana muzyka alternatywna. Szczyt popularności zdobywają kapele hard rockowe i punkowe. Był to zapewne jeden z powodów przejścia Bad Religion do większej wytwórni - Atlantic Records. Nakładem tej firmy został wydany siódmy longplay grupy "Recipe for Hate". To pierwsza płyta grupy, jaka zawitała na listy przebojów - "Recipe for Hate" doszedł do 14. pozycji listy Heatseekers sporządzanej przez magazyn Billboard.

Niedługo przed wydaniem następnego krążka, "Stranger Than Fiction", formację ponownie opuścił Gurewitz. Muzyk oficjalnie tłumaczył odejście nawałem obowiązków w wytwórni Epitaph. Rzeczywiście w tym okresie firma artysty odniosła spektakularny sukces. Wydany jej nakładem album "Smash" punkrockowej grupy The Offspring okazał się istnym triumfem komercyjnym i artystycznym. Jednak w kuluarach mówiło się, że Gurewitz pokłócił się z resztą ekipy Bad Religion i to było przyczyną jego odejścia.

"Stranger Than Fiction" okazał się najpopularniejszym krążkiem w karierze zespołu. Płyta sprzedała się w ponad półmilionowym nakładzie i uzyskała status złotej płyty w Stanach Zjednoczonych. "Stranger Than Fiction" zawiera kilka hitów zespołu, z których największą popularność zyskał utwór "Infected". Fani zespołu określają tę piosenkę autorstwa Gurewitza za wyjątkowo dobrą, ale jednocześnie wstrząsającą. Na albumie znalazło się też miejsce dla nagranego ponownie kawałka "21st Century Digital Boy".

Kolejne trzy płyty były nagrywane bez współtwórcy sukcesu grupy Mr.Bretta, ale za to z nowym gitarzystą Brianem Bakerem, znanym z formacji Minor Threat. Największą popularnością z tego okresu cieszył się album z 1996 roku "The Gray Race", który osiągnął aż 6. pozycję na niemieckiej liście albumów.

W 2001 roku grupa Bad Religion opuściła giganta fonograficznego, Atlantic Records i ponownie znalazła się pod skrzydłami Epitaph. Do grupy ponownie dołączył Gurewitz. Tym samym kapela ma od tego momentu w swoim składzie aż trzech gitarzystów.

Opinie na temat albumów nagranych dla wytwórni Atlantic są sprzeczne. Jedni chwalą dokonania Bad Religion, inni kręcą nosem (wyjąwszy oczywiście słynne "Recipe for Hate" i "Stranger Than Fiction", bo to inna para kaloszy), ale wszyscy zgodni są co do jednego - że grupa zyskała po ponownym przejściu do Epitaph.

W 2007 roku światło dzienne ujrzał 14. longplay grupy "New Maps of Hell". Okładka i tytuł nawiązywały do debiutanckiego dzieła zespołu "How Could Hell Be Any Worse?" (w końcu, w 2007 roku przypadała 25. rocznica debiutu grupy), jednak "New Maps of Hell" okazał się być kontynuacją stylu grupy, ukształtowanego na poprzednich albumach. Czyli było szybko, ostro i na temat. Z płyty pochodzą dwa przebojowe single: "Honest Goodbye" i "New Dark Ages". Ponadto, "New Maps of Hell" to album, który osiągnął 35. pozycję na liście amerykańskiego Billboardu (najwyższą w karierze).

W 2009 roku w skład Bad Religion wchodziło aż sześciu muzyków. Oprócz Graffina trzech gitarzystów: Gurewitz, Hetson i Baker, basista Jay Bentley oraz perkusista Brooks Wakerman.

 • Skomentuj
 • WP
 • FB

Korzystanie z komentarzy FB oznacza akceptację regulaminu

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!