szukaj w serwisie

Gorące tematy

gorące tematy
banner
banner
banner
banner

Alter Bridge

fot. Roadrunner Records

Alter Bridge

 • Ocena ogólna:

  4.56/5
  [18 głosów]

  Oceń:


 • Liczba odwiedzin: 6073

  Ostatnio odwiedzany: 2020-01-23

Alter Bridge to powstała w 2004 roku postgrunge'owa supergrupa, którą tworzą muzycy formacji Creed - gitarzysta Mark Tremonti, basista Brian Marshall oraz perkusista Scott Phillips, a także znany wcześniej z zespołu The Mayfield Four wokalista Myles Kennedy.

W 2003 roku, dwa lata po ciepło przyjętym longplayu "Weathered", grupa Creed zafundowała sobie przerwę w działalności. Nie było jednak tajemnicą, że stosunki wewnątrz zespołu, przede wszystkim na linii Scott Stapp (wokalista) - reszta składu nie układały się najlepiej. Kiedy w 2004 roku muzycy ponownie spotkali się, stało się jasne, że kontynuowanie działalności nie ma sensu. - Wzięliśmy do rąk instrumenty, każdy z nas zaczął grać, ale nikt nie traktował tego poważne - tłumaczył w wywiadzie dla MTV Tremonti. - Nie było już między nami żadnej magii. To było jakbyśmy przyszli do najzwyklejszej, najnudniejszej pracy, gdzie zależy ci tylko na odwaleniu swoich obowiązków. I tak w czerwcu 2004 roku, po niespełna dziesięciu latach współpracy i ponad 24 milionach sprzedanych płyt Creed oficjalnie przestał istnieć.

To, że do tego dojdzie, wisiało w powietrzu od pewnego czasu, dlatego jeszcze w 2003 roku, Tremonti i Phillips, którzy dobrze się dogadywali, postanowili powołać do życia nowy zespół. - Kiedy Creed dogorywał, pomyśleliśmy, że moglibyśmy zadzwonić ponownie do Briana, który grał z nami do 2000 roku - opowiadał gitarzysta. - Uznaliśmy, że to świetny pomysł, zawsze przecież do siebie pasowaliśmy. Gdy spotkaliśmy się po kilku latach byliśmy jak starzy, dobrzy znajomi.

Z Marshallem na pokładzie, brakowało jeszcze jednego elementu - wokalisty. Ponieważ wszyscy panowie byli fanami formacji The Mayfield Four, która kilka lat wcześniej zakończyła działalność, postanowili odezwać się do jej frontmana, Mylesa Kennedy'ego. Muzycy całkiem nieźle się znali, ponieważ The Mayfield Four w 1998 roku otwierało koncerty Creeda. - Kiedy zadzwonił do mnie Mark, pracowałem właśnie w Spokane nad solowym krążkiem - wspominał Kennedy w rozmowie z telewizją VH1. - Nie sądziłem, że jeszcze kiedykolwiek zostanę członkiem jakiejś innej rockowej kapeli. Następnie artyści przekazali Mylesowi taśmy, do których dograł on własne partie. I choć kapela wcześniej przesłuchiwała innych wokalistów, po wysłuchaniu nagrań Kennedy'ego stało się jasne, że to on jest idealnym kandydatem na stanowisko. Do pełni szczęścia panowie potrzebowali jeszcze nazwy. Muzycy zdecydowali się na szyld Alter Bridge, który został zaczerpnięty z nazwy prawdziwego mostu w rodzinnej miejscowości Marka. - Rodzice nie pozwolili przechodzić przez niego swoim dzieciom, ponieważ po jednej stronie było naprawdę bardzo miłe sąsiedztwo, a po drugiej, dzielnica pełna narkomanów i innych wykolejeńców - opowiadał. - Dla mnie i dla wielu dzieciaków most ten reprezentował więc coś, co jest nieznane i niedostępne. W odniesieniu do zespołu oznaczał natomiast to, że nie mieliśmy pojęcia co przyniesie nam przyszłość.

Kiedy wszystkie składniki były gotowe, na początku 2004 roku muzycy weszli do studia. Pierwszy zwiastun albumu w postaci singla "Open Your Eyes" trafił do rozgłośni radiowych i sklepów pod koniec kwietnia, czyli jeszcze przed oficjalnym rozpadem Creed. Następnie w sierpniu nakładem Wind-up Records ukazał się gotowy krążek zatytułowany "One Day Remains". Zestaw nie odbiegał zbytnio od tego, co panowie prezentowali wcześniej z Creed przez co zebrał on raczej umiarkowane recenzje w prasie. - Gdy pojawił się pierwszy singel, "Open Your Eyes", przyszło mi na myśl słowo "bezczelność" - pisał na łamach "Teraz Rocka" Bartek Koziczyński. - Niespieszne tempo, podniosły refren i śpiew... Zatrudniać jednego pana, by podrabiał drugiego, to zdecydowanie przesada. Na szczęście podobny zabieg nie jest na tej płycie powszechny. Największym powodzeniem album cieszył się w Stanach Zjednoczonych, gdzie uzyskał status złota.

W 2006 roku po zakończeniu trasy "One Day Remains" muzycy postanowili rozstać się z Wind-up, gdyż uważali, że firma nienależycie przykłada się do promocji (następnym wydawcą bandu został Universal). W tym samym roku grupa rozpoczęła pracę nad drugim longplayem, który pod tytułem "Blackbird" trafił do sklepów w październiku 2007 roku. Krążek można uznać za właściwy debiut zespołu, ponieważ materiał na pierwszy album powstał w większości przed dołączeniem Mylesa. Tym razem nie tylko zaśpiewał, ale czynnie uczestniczył w komponowaniu, objął także funkcję gitarzysty rytmicznego. - To dla nas naturalna ewolucja po trzech latach wspólnego grania - opowiadał Mark w jednej z oficjalnych biografii. - Wiedzieliśmy, że Myles jest świetnym wokalistą, dlatego przecież go wzięliśmy. Ale podczas trasy dostrzegliśmy, że jest także bardzo utalentowanym gitarzystą i kompozytorem. Byłoby zbrodnią nie wykorzystanie tego talentu. Do promocji krążka zespół wydał dwa single "Rise Today" i "Watch Over You" - w alternatywnej wersji drugiego z nich (ukazał się w Europie) gościnnie pojawiła się Cristina Scabbia, wokalistka formacji Lacuna Coil. W trakcie tournée towarzyszącemu wydaniu płyty, zespół zarejestrował materiał na pierwsze koncertowy zestaw DVD, "Live from Amsterdam" (premiera odbyła się we wrześniu 2009 roku).

W 2008 roku świat obiegły plotki, że Myles obejmie funkcję wokalisty w Led Zeppelin, po tym jak jej frontman Robert Plant nie przejawił zainteresowania reaktywacją grupy. O ile ostatecznie do tego nie doszło, zostało potwierdzone, że Kennedy przez pewien czas odbywał próby z muzykami zespołu. Niewiele później potwierdziły się natomiast inne plotki. Tremonti, Marshall i Phillips ponownie zjednoczyli siły z Scottem Stappem pod szyldem Creed. Reaktywacja została przypieczętowana trasą koncertową oraz longplayem "Full Circle" (październik 2009). Myles także nie próżnował - wspomógł Slasha (eks-Guns N' Roses, Velvet Revolver) w nagraniu jego debiutanckiego solowego krążka "Slash" (marzec 2010), a także ruszył z nim w trasę. W międzyczasie gitarzysta zdradził, że chce, aby Kennedy był głównym wokalistą na jego drugim albumie.

Powrót Creed oraz zobowiązania Mylesa wobec Slasha nie oznaczały jednak rozwiązania Alter Bridge. Już w lutym 2010 roku panowie weszli do studia i zabrali się za nagrania płyty numer trzy. Dzieło zostało zatytułowane po prostu "AB III" i jego premiera odbyła się w październiku tego samego roku. Tym razem, koncerty promujące płytę nie ominęły Polski - w czerwcu następnego roku grupa była jedną z gwiazd warszawskich Ursynaliów.

Jak zdradził w maju 2011 roku Tremonti, w 2012 roku należy spodziewać się kolejnego albumu i trasy Creed. Następnie muzycy zajmą się ponownie Alter Bridge. Gitarzysta zapewnia, że nieustannie komponuje muzykę dla obydwu projektów.

 • Skomentuj
 • WP
 • FB

Korzystanie z komentarzy FB oznacza akceptację regulaminu

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!