szukaj w serwisie

Gorące tematy

gorące tematy
banner
banner
banner
banner

Abra

fot. AKPA

Abra

 • Ocena ogólna:

  3.7/5
  [10 głosów]

  Oceń:


 • Liczba odwiedzin: 7901

  Ostatnio odwiedzany: 2020-02-16

Abra to polska formacja, która nierozłącznie wiąże się z postacią Iwony Węgrowskiej, pełniącej w niej funkcję wokalistki. Liderka formacji Abra przyszła ona na świat 17 maja 1982 roku w miejscowości Żory. Od najmłodszych lat interesowała się muzyką. Pierwsze występy odbyła już jako 5-latka, następnie startowała w wielu lokalnych konkursach talentów.


Kiedy ukończyła 7 lat, jej rodzice zaczęli posyłać ją na lekcję gry na gitarze i śpiewu. Instrument po krótkim czasie rzuciła w kąt, jednak drugim wariantem zaczęła interesować się na poważne. Należy powiedzieć, że dysponuję ona aż czterooktawową skalą głosu i w Polsce uznawana jest za jedną z lepszych wokalistek. Pierwsze poważne kroki muzyczne stawiała właśnie z zespołem Abra, w którego skład wchodzili poza nią Andrzej Mrowiec (kompozytor), Jarosław Widawa (gitarzysta), oraz Marek Śliwa (klawiszowiec), wspomagał ich później także perkusista Marek Surzyn. Formacja na początku 2004 roku podpisała kontrakt wydawniczy z wytwórnią Sony Music Polska po czym z miejsca udała się do studia, gdzie rozpoczęła nagrywanie dźwięków mających wypełnić debiutancki album. Pracę postępowały dosyć sprawnie i całość ukazała się już 17 sierpnia 2004 roku, a zatytułowana była po prostu "Abra". Wypełniło ją 11 kompozycji, za których produkcję odpowiadali Kidawa, Rafał Gorączkowski i Grzegorz Jędrach .Wszystkie piosenki niemal w całości skomponował Mrowiec, natomiast słowa do nich napisali Jacek Skubikowski, Julian Matej, Marek Gaszyński, a także i Iwona. Stylistyka, w której poruszała się formacja, była określana przez samych twórców jako subtelne oblicze popu. Z muzyką kapeli słuchacze mogli się już zaznajomić jeszcze przed wydaniem krążka - dała ona koncert w reality show "Bar" nadawanym przez telewizję Polsat (notabene Węgrowska była jednym z uczestników programu, niemniej odpadła po pierwszym tygodniu). Warto także powiedzieć kilka słów o bardzo odważnym zdjęciu, które ozdobiło kopertę płyty. Widnieję na nim Iwona w stroju Ewy, w otoczeniu tak samo "odzianych" anonimowych mężczyzn. Dzieło było promowane przez dwa single, "Blisko tak" i "Zwyczajna dziewczyna" - do obydwu kompozycji powstały także wideoklipy.

W styczniu 2005 roku formacja poinformowała, że wystąpi w krajowych eliminacjach do konkursu Eurowizji. Zespół przygotował na tę okazję specjalną piosenkę, zatytułowaną "Le Luxe". Jej autorem był Niemiecki kompozytor Artur Fox, natomiast słowa napisała Teresa Faleńczyk. Promocji utworu towarzyszył teledysk, który został nakręcony w Paryżu. Za jego reżyserię odpowiadała Ania Maliszewska (ma ona na koncie między innymi współpracę z Kayah). Zespół ostatecznie zajął trzecie miejsce (w preselekcji krajowej), zdobywając 86 punktów (rywalizacje wygrał wtedy Iwan & Delfin z 141 punktami i to ta kapela reprezentowała później nasz kraj na półfinałowym koncercie). Pod koniec roku Iwona zaliczyła współpracę z perkusistą Trubadurów, Marianem Lichtmanem. Para zarejestrowała wspólnie kompozycję pod tytułem "Moja zima". Co ciekawe, do połączenia sił doszło z inicjatywy instrumentalisty, który był wręcz zachwycony możliwościami wokalnymi Węgrowskiej, po tym jak usłyszał jeden z wykonywanych przez nią utworów. W przyszłości duet ten nie wyklucza nagrania wspólnie płyty. W kwietniu 2007 roku Iwona postanowiła opuścić pokład zespołu Abra, co było jednoznaczne z zakończeniem przez niego działalności. Powodem takiej decyzji była chęć rozpoczęcia kariery solowej. Jak zapewniła sama artystka, rozstanie przebiegło w miarę pokojowej atmosferze. Jednocześnie zapowiedziała, że nie wyklucza, iż w bliżej niesprecyzowanej przyszłości ponownie połączy siły z kolegami z kapeli. W następnych miesiącach o Węgrowskiej było raczej cicho. Okres ten spędziła jednak bardzo pracowicie, rejestrując materiał na pierwszy solowy krążek. Powróciła dopiero w czerwcu 2008 roku, kiedy w rozgłośniach radiowych pojawiło się nagranie "Pokonaj siebie" zespołu Piotra Kupichy, Feel, w którym gościnnie udziela się wokalnie. Piosenka została skomponowana specjalnie z okazji Igrzysk Olimpijskich w Pekinie w 2008 roku. Na w pełni autorską muzykę trzeba było jeszcze trochę poczekać. Jej debiutancki album pojawił się na sklepowych półkach 28 listopada tego samego roku, a zatytułowany był "Iwona Węgrowska". W tworzeniu materiału wspomogli ją między innymi Gary Clarke, Martin Brammer (mający na koncie współpracę z takimi artystami, jak Natalie Imbruglia czy Emma Buntom) i nasza rodzima Patrycja Kosiarkiewicz. Muzycznie wydawnictwo różniło się znacznie od tego, co proponowała Węgrowska z macierzystą formacją i przeważały na nim romantyczne ballady. Jedna z pochodzących z płyty piosenek, a mianowicie "4 lata" (singel pilotujący całość) została w grudniu nominowana do przeboju roku 2008 w rozgłośni RMF FM. W 2009 roku wokalistka ruszyła w trasę koncertową. Objęła ona najważniejsze polskie miasta oraz kilka zagranicznych, między innymi Chicago i Nowy Jork.

 • Skomentuj
 • WP
 • FB

Korzystanie z komentarzy FB oznacza akceptację regulaminu

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!