szukaj w serwisie

Gorące tematy

gorące tematy
banner
banner
banner
banner

Magda Femme

fot. AKPA

Magda Femme

 • Ocena ogólna:

  4.2/5
  [20 głosów]

  Oceń:


 • Liczba odwiedzin: 12592

  Ostatnio odwiedzany: 2020-01-19

Magdalena Pokora, znana szerszej publiczności jako Magda Femme, przyszła na świat 22 Maja 1971 roku w Łasku, jednak swoje dzieciństwo i młodość spędziła w położonej nieopodal Zduńskiej Woli. Już od najmłodszych lat Magda Femme przejawiała zainteresowanie muzyką, czym doprowadzała swoich rodziców do szału, nagrywając muzyczne wybryki na ich ulubione kasety.


Jej muzyczne predyspozycje szybko zostały dostrzeżone, i już w 1977 roku jako uczennica pierwszej klasy podstawowej zasiliła szeregi dziecięcego zespołu wokalnego o nazwie Karmelki. Był to ośmioosobowy skład śpiewający z podziałem na głosy do akompaniamentu tamburynu. Działalność w Karmelkach nie była jednak jedynym polem aktywności artystycznej młodej artystki. Przez krótką chwilę uczęszczała też na lekcje gry na skrzypcach, gitarze oraz akordeonie. Z tego ostatniego, młoda Magda jednak szybko zrezygnowała uznając go za zbyt "obciachowy". Gdyby tego było za mało, udzielała się także na zajęciach miejscowego kółka teatralnego. Wolne chwile spędzała głównie z koleżankami, tudzież z mamą, której pomagała rozwiązywać krzyżówki (zainteresowanie nimi, artystka przejawia do dzisiaj). Największym marzeniem młodej dziewczynki było jednak zostanie łyżwiarką. Niestety z powodu braku lodowiska z prawdziwego zdarzenia w rodzinnej miejscowości, Magda musiała zadowolić się jazdą na wrotkach.

W szkole podstawowej Magda poszerzała horyzonty muzyczne. Do wczesnych fascynacji artystki z tamtego okresu, należeli głównie popowi wykonawcy, pokroju Limahla i dowodzonej przez George'a Michaela formacji Wham!. Jednak za sprawą radiowej Trójki, w której usłyszała zespół Marillion, zmieniła upodobania na bardziej ambitną twórczość. Od tej pory poza wspomnianym zespołem, do największych idoli należał zespół Queen. Po podstawówce, którą ukończyła jako wzorowa uczennica, kontynuowała edukację w Liceum Ogólnokształcącym, w którym wybrała profil matematyczno-fizyczny. Po maturze zdawanej z geografii, matematyki i języka polskiego, rozpoczęła studia na wydziale ekonomiczno-socjologicznym Uniwersytetu Łódzkiego. W rzeczywistości, wymarzonym kierunkiem Magdy było studiowanie psychologii, lecz zbyt mała liczba punktów zdobytych na egzaminie wstępnym z języka polskiego przekreśliła te szanse.

Jak pokazała przyszłość, "pech" zadecydował pośrednio o dalszych losach jej kariery. Za temat swojej pracy magisterskiej obrała aspiracje bywalców klubów karaoke. To właśnie w jednym z nich poznała niejakiego Michała Wiśniewskiego. Wraz z Jackiem Łągwą, współpracował on wtedy przy tworzeniu muzyki do spektaklu "Wielki Testament" dla Teatru Adekwatnego w Warszawie, i w lokalach tych (notabene Wiśniewski był założycielem jednego z pierwszych klubów karaoke w Polsce) poszukiwali dziewczyny, która wykona niektóre partie wokalne. Magda zwróciła uwagę swoim wykonaniem jednego z przebojów pochodzącego z repertuaru Edyty Górniak - "To nie ja", dlatego z miejsca zaproponowano jej współpracę przy musicalu. Ponieważ układała się ona owocnie, a cała trójka dosyć dobrze się ze sobą dogadywała, w szybkim czasie postanowiono założyć wspólnie zespół. Jednym z pierwszych owoców twórczości grupy, nazwanej po prostu Ich Troje, było nagranie polskiej przeróbki przeboju niemieckiego piosenkarza Falco "Jeanny". Piosenka okazała się na tyle dobra, że grupą zainteresowała się wytwórnia Koch, co w krótkim czasie przełożyło się na podpisanie kontraktu i nagranie płyty. Debiutancki album ukazał się 9 marca 1996 roku i rozszedł się w przyzwoitym jak na tamte czasy nakładzie ponad pięćdziesięciu tysięcy egzemplarzy. W międzyczasie dojrzewało także uczucie między Pokorą a Wiśniewskim i jeszcze w tym samym roku para postanowiła się pobrać. Zdecydowano się wyłącznie na ślub cywilny, a o całym zajściu nie poinformowano mediów, bojąc się, że może to zaszkodzić karierze współtworzonego przez nich zespołu.

Mimo pewnych sukcesów, tak w życiu towarzyskim jaki i zawodowym, droga do ogólnopolskiej kariery była jeszcze długa. Kolejny, wydany rok później album "Iti CD" nie zmienił zbytnio pozycji Ich Troje na rynku polskiej muzyki rozrywkowej, dlatego doszło do rozstania z wytwórnią. Nową stajnią okazał się Universal Music Polska. Okazało się to strzałem w dziesiątkę. Wydany w 1999 roku singel "A wszystko to... " (cover niemieckiego zespołu Die Toten Hosen "Alles aus liebe") promujący kolejne wydawnictwo grupy zatytułowane "3" w błyskawicznym tempie stał się popularny i do dzisiaj należy do największych przebojów formacji. Ich Troje stało się w końcu gwiazdą na miarę oczekiwań Wiśniewskiego. Jednak Magda miała w planach, bycie kimś więcej niż tylko odtwórczynią materiału spółki Łągwa/Wiśniewski, dlatego równolegle do pracy w Ich Troje rozpoczęła nagrywanie autorskiego materiału. Dla oddzielenia pracy w zespole, a twórczością solową, artystka przyjęła nazwisko Femme (Pokora chciała w ten sposób podkreślić swoją kobiecość). Album zatytułowany "Empiryzm" trafił na półki sklepowe w 2000 roku. Muzyka, która go wypełniła odbiegała od tego, co Magda prezentowała w Ich Troje i oscylowała wokół melodyjnego popu. Sam krążek cieszył się jednak raczej małym zainteresowaniem. Na niewiele zdała się pomoc, ze strony Lecha Janerki, Adama Nowaka z Raz Dwa Trzy czy Fiolki Najdenowicz (byli oni autorami niektórych tekstów). Album jednak nie przeszedł totalnie bez echa, ponieważ przykuł uwagę niejakiego Chrisa Aikena (kanadyjskiego producenta, który współpracował wcześniej między innymi z Bryanem Adamsem ), który zauroczony debiutanckim krążkiem wokalistki zaproponował jej współpracę. Praca ta kolidowała z nagrywaniem materiału na kolejne wydawnictwo Ich Troje, dlatego Aiken postawił twarde warunki: albo zespół albo kariera solowa. Artystka zdecydowała się opuścić macierzystą formację (jej miejsce zajęła Justyna Majkowska). W niedługim okresie doszło także do rozwodu z Michałem, a prasa bulwarowa coraz częściej podsycała atmosferę informując, że Pokora była żoną Wiśniewskiego (Femme przyznała się do małżeństwa z liderem Ich Troję dopiero w 2004 roku, w specjalnym wywiadzie udzielonemu kolorowemu piśmie "Viva").

Druga płyta Magdy była bardziej świadomym artystycznym krokiem w jej karierze. Wokalistka tym razem sama napisała wszystkie teksty, które trafiły na płytę. Na potrzeby sesji nagraniowej większość sprzętu sprowadzono z Kanady. Album zatytułowany "5000 myśli" ukazał się w 2001 roku. Pilotowany przez dwa single "Rozmowa z Aniołem" oraz "Kłamstwo" (do którego powstał najdroższy w Polsce klip jak na tamten czas, a gościnnie wystąpiły w nim takie postacie jak Edyta Olszówka i Jarek Jakimowicz), longplay rozszedł się w nakładzie ponad 40 tysięcy egzemplarzy i okazał się sporym sukcesem komercyjnym.

W przededniu wydania kolejnego, trzeciego już autorskiego materiału o artystce zaczęło ponownie być głośno w prasie bulwarowej. Wiśniewski w jednym z wywiadów powiedział o byłej małżonce, że ta jest lesbijką, co rozpoczęło medialną wojnę na słowa między byłą parą. Zamieszanie wokół Pokory, nie przysłużyło się wydanej w 2004 roku płyty, zatytułowanej "Ekstremalnie". Album okazał się komercyjnym niewypałem, jednak przyniósł piosenkarce nominację do nagrody Yach Film Festiwal za teledysk do utworu "Daleko stąd".

W 2006 roku doszło do niespodziewanego pojednania z Michałem Wiśniewskim, Pokora wystąpiła jako gość specjalny na trasie z okazji dziesięciolecia zespołu Ich Troje. W 2007 roku Femme zadebiutowała jako aktorka minirolą w serialu komediowym "Halo Hans!", a w 2008 roku doczekała się też pierwszego dziecka, córeczki o imieniu Nel.

 • Skomentuj
 • WP
 • FB

Korzystanie z komentarzy FB oznacza akceptację regulaminu

REGULAMIN
Ocena: +1 [1]
~adam [2012-07-19 12:58]

konkurencja malzenska????

odpowiedz