szukaj w serwisie

Gorące tematy

gorące tematy
banner
banner
banner
banner

Vanessa Paradis

fot. oficjal. str. Vanessa Paradis

Vanessa Paradis

 • Ocena ogólna:

  5/5
  [11 głosów]

  Oceń:


 • Liczba odwiedzin: 5574

  Ostatnio odwiedzany: 2020-04-05

Vanessa Paradis to francuska piosenkarka urodzona 22 grudnia 1972 roku w podparyskiej miejscowości Saint-Maur-des-Fossés. Vanessa Paradis wychowywała się w Villiers-sur-Marne. Już we wczesnym dzieciństwie zainteresowała się sztuką - przede wszystkim tańcem i śpiewem.


Uwielbiała obserwować takich artystów jak Marilyn Monroe, Gene Kelly czy James Dean. W wieku siedmiu lat po raz pierwszy pojawiła się w telewizji, w popularnym programie "L'école des fans", w którym dzieci wykonywały na żywo znane piosenki. Mała Vanessa zaprezentowała swoją wersję utworu "Chanson d'Émilie et du Grand Oiseau", który pochodził z musicalu Philippe'a Chatela.

W 1985 roku udało się jej wydać pierwszy singel zatytułowany "La magie des surprises-parties". Co prawda okazał się on komercyjnym niewypałem, jednak dzięki niemu Vanessa zwróciła na siebie uwagę Francka Langolffa - m.in. kompozytora przeboju "Morgane de toi", francuskiego piosenkarza Renaud. Postanowił on napisać dla Vanessy piosenkę "Joe le taxi", w czym wspomógł go Étienne Roda-Gil. Opowiadała ona o paryskim taksówkarzu, który znał praktycznie wszystkie zakątki w mieście, z kolei w wolnych chwilach lubił grać na saksofonie i marzył o wyprawie do Amazonii. Utwór ukazał się 27 kwietnia 1987 roku i od razu stał się wielkim hitem. We Francji doszedł do pierwszego miejsca na liście przebojów i do dzisiaj jest jednym ze stu najpopularniejszych francuskich singli wszech czasów. Nieoczekiwany sukces odniósł także w Wielkiej Brytanii, gdzie dotarł do trzeciej pozycji zestawienia. Ostatecznie na całym świecie sprzedano ponad 3 miliony egzemplarzy "Joe le taxi".

Niespełna 15-letnia Vanessa postanowiła szybko wydać kolejną piosenkę - "Manolo Manolete". Tym razem jednak nie została ona zbyt ciepło przyjęta przez słuchaczy, przez co młoda wokalistka musiała zrezygnować z umieszczenia jej na debiutanckim albumie. Płyta "M&J" ukazała się w 1988 i niebawem pokryła się podwójną platyną. Znalazły się na niej m.in. takie utwory, jak "Joe le taxi", "Marilyn et John", "Maxou" i "Mosquito". Niedługo potem Vanessa otrzymała rolę w dramacie "Białe małżeństwo" Jeana-Claude'a Brisseau. Zagrała w nim uczennicę zakochującą się w swoim nauczycielu filozofii. W 1990 roku została uhonorowana za ten film Cezarem - jako najbardziej obiecująca aktorka.

W międzyczasie Paradis poznała legendę francuskiej piosenki Serge'a Gainsbourga. Napisał on później dla niej słowa do utworów zawartych na drugiej płycie, zatytułowanej "Variations sur le même t'aime". Pojawiła się ona w sklepach w 1990 roku. Teksty Gainsbourga sprawiły, że Vanessa musiała nieco zmienić wizerunek - z delikatnej i niewinnej nastolatki wyrosła na odważną i pociągającą kobietę. Szczególnie widoczne było to w epatującym erotyką teledysku do utworu "Tandem". Innym wartym odnotowania kawałkiem pochodzącym z drugiej płyty był "Dis-lui toi que je t'aime". Krążek kończył cover utworu Lou Reeda "Walk On The Wild Side".

W 1991 roku Vanessa wystąpiła w reklamie perfum Coco Chanel, w której wcieliła się w rolę zamkniętego w klatce gwiżdżącego ptaka. Autorem tego interesującego spotu był Jean-Paul Goude.

Rok później wokalistka związała się z Lennym Kravitzem, który wspomógł ją przy nagrywaniu kolejnej płyty - "Vanessa Paradis". Specjalnie dla niej napisał większość utworów oraz wziął na siebie odpowiedzialność za produkcję. Album często uważany jest za najlepszy w całym dorobku piosenkarki. Pochodziły z niego single "Be My Baby" i "Sunday Mondays". W procesie komponowania drugiego z wymienionych utworów brała udział również sama Vanessa - co nie zdarzało jej się przy okazji wcześniejszych wydawnictw. Francuzka promowała materiał na kilkudziesięciu koncertach w całej Europie, czego zwieńczeniem była wydana w 1994 roku płyta "Live".

 • Skomentuj
 • WP
 • FB

Korzystanie z komentarzy FB oznacza akceptację regulaminu

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!