szukaj w serwisie

Gorące tematy

gorące tematy
banner
banner
banner
banner

Pink Freud

fot. Pink Freud

Pink Freud

 • Ocena ogólna:

  5/5
  [5 głosów]

  Oceń:


 • Liczba odwiedzin: 1676

  Ostatnio odwiedzany: 2019-03-07

Pink Freud to polska formacja grająca uwspółcześnioną wersję jazzu, bazująca jednak na patentach, które gatunek ten wykorzystywał głównie w latach 60. i 70. ubiegłego wieku. Zespół Pink Freud został założony w 1998 roku w Trójmieście przez Wojciecha Mazolewskiego (odpowiedzialnego później w grupie za bas i sample).


Do składu dokooptował Tomasza Ziętka (poza trąbka zajmującego się syntezatorem i elektroniką) oraz perkusistę Kubę Staruszkiewicza. W takiej konfiguracji panowie zaczęli pisanie utworów, które wkrótce miały wypełnić pierwszy album zespołu. Proces rejestracji odbył się w studiu bydgoskiego radia Pik. Debiutancki krążek grupy zatytułowany "Zawijasy", ukazał się w 2000 roku, a wydany został pod szyldem małej wytwórni Sparky. Niestety, przeszedł niemalże niezauważony.

W marcu 2002 roku formacja rozpoczęła sesje nagraniowe na swoją drugą płytę. Prace, które ostatecznie zakończyły się późnym listopadem, odbyły się tym razem, w dwóch różnych miejscach, w Bydgoszczy oraz Sopocie. Jedną z osób, która była odpowiedzialna za jej produkcję był Tymon Tymański (lider m.in. zespołu Kury, z którym nagrał w 1998 głośny longplay "P.O.L.O. Virus"). Album, który został żartobliwie nazwany "Sorry Music Polska" (oczywiście parafraza wytwórni Sony Music Polska) trafił na rynek jesienią 2003 roku. Wśród dziesięciu kompozycji, które go wypełniły, znalazły się także nowe wersje "Come As You Are" z repertuaru Nirvany oraz "My Man's Gone Now" Geaorge'a Gershwina. Co najważniejsze, wydawnictwo w szybkim czasie zyskało przychylność zarówno coraz już liczniejszych fanów, jak i krytyków. Wiele liczących się tytułów prasowych uznało dzieło za jedno z najważniejszych osiągnięć polskiej muzyki pierwszej dekady XXI wieku, a w zestawieniach najlepszych zespołów 2003 i 2004 roku, nazwa Pink Freud bardzo często pojawiała się w czołówkach. Podczas trasy promującej "Sorry Music Polska" w listopadzie 2004 roku zespół odwiedził także studio im. Agnieszki Osieckiej, gdzie zagrał specjalny koncert dla Trójki.

W następnym roku pod czujnym okiem Macieja Cieślaka, w studiu im. Adama Mickiewicza w Sopocie, grupa rozpoczęła rejestrację materiału na kolejny pełnoprawny krążek. Aby umilić miłośnikom Pink Freud oczekiwanie na jego pojawienie się, w międzyczasie ukazał się album "Jazz fajny jest", który w lwiej części wypełniły remiksy utworów ze starszych płyt formacji, przygotowanych przez takich twórców, jak Silver Rocket, Envee czy Emade. - Przez kilka lat działalności poznaliśmy w Polsce wielu ciekawych producentów nowoczesnej elektroniki - tłumaczy w wywiadzie dla magazynu Gaz-eta Wojtek Mazolewski. - Pomyśleliśmy, że zaprosimy ich do zremiksowania naszych utworów i w ten sposób zaprezentujemy najciekawszych przedstawicieli tej sceny. Warto dodać, że poza wspomnianymi remiksami, na CD dodatkowo znalazł się (tylko w formacie mp3) zapis jednego z występów grupy, który odbył się w toruńskim klubie Stodoła.

 • Skomentuj
 • WP
 • FB

Korzystanie z komentarzy FB oznacza akceptację regulaminu

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!