szukaj w serwisie

Gorące tematy

gorące tematy
banner
banner
banner
banner

The Roots

fot. Dear God / Universal Music

The Roots

 • Ocena ogólna:

  5/5
  [5 głosów]

  Oceń:


 • Liczba odwiedzin: 3619

  Ostatnio odwiedzany: 2019-04-09

The Roots to amerykański zespół hiphopowy założony w 1987 roku przez Tariqa Trottera i Ahmira Thompsona - bardziej znanych jako: Black Thought i ?uestlove. Twórcy grupy The Roots zaprzyjaźnili się w liceum artystycznym w Filadelfii, do którego obaj uczęszczali.

Ich pierwsze spotkanie odbyło się w gabinecie dyrektora, gdzie skierowano Black Thoughta z powodu jego zabaw w łazience z pewną baletnicą. Młodzi muzycy szybko spostrzegli, że wiele ich ze sobą łączy i mogliby umówić się na pierwszą wspólną próbę. Niedługo potem zaczęli regularnie ćwiczyć na terenie szkoły - a także brać udział w konkursach talentów. Black Thought od początku zajął się rymowaniem, z kolei ?uestlove akompaniował mu na pożyczonej perkusji. Postanowili przyjąć nazwę The Square Roots.

Do tej samej szkoły chodzili też członkowie początkującego wtedy zespołu R&B, Boyz II Men. W 1989 roku rywalizowali oni z The Square Roots przy okazji jednego ze szkolnych konkursów. Był to przełomowy występ dla Boyz II Men i to im przyznano pierwsze miejsce. Po latach ?uestlove stwierdził jednak, że ich rywale nie powinni z nimi wygrać, bowiem skopiowali wówczas styl New Edition, na których od zawsze ewidentnie się wzorowali i nie zaprezentowali niczego nowego. The Square Roots wyglądali na scenie zupełnie inaczej - ?uestlove nie posiadał jeszcze wtedy własnego sprzętu perkusyjnego, dlatego też zdecydował się skorzystać z takich przedmiotów jak garnki, wiadra i patelnie.

Wkrótce do duetu dołączyli kolejni muzycy - raper Malik B., basista Leonard "Hub" Hubbard oraz klawiszowiec Scott Storch. W takim składzie zaczęli pojawiać się w lokalnych klubach, dzięki czemu szybko udało im się uzyskać szacunek niezależnej sceny hiphopowej. Skrócili wówczas swoją nazwę do The Roots. Wkrótce zaoferowano im występy w Europie, m.in. w Niemczech i w Anglii. Specjalnie na tę okazję postanowili nagrać debiutancki album "Organix", który posłużył im później jako materiał promocyjny, który sprzedawali w trakcie europejskiej trasy. Kawałki zawarte na krążku spodobały się kierownictwu DGC - oddziałowi Geffen Records - znanemu przede wszystkim z wydania kultowej płyty Nirvany "Nevermind". Po śmierci Kurta Cobaina szefowie DGC zaczęli dużo ostrożniej podchodzić do związanych z nimi zespołów, w tym do The Roots. Na szczęście ze zdolnych muzyków nie zrezygnowała wytwórnia Geffen, która umożliwiła im wydanie drugiego albumu.

Płyta "Do You Want More?!!!??!" ukazała się 17 stycznia 1995 roku. W przeciwieństwie do większości hiphopowych krążków z tamtego okresu nie opierała się ona na samplach, ale na dźwiękach żywych instrumentów. Na potrzeby "Do You Want More?!!!??!" do zespołu dołączył Rahzel, który był odpowiedzialny za beatbox. The Roots skorzystali również z pomocy muzyków jazzowych, takich jak Joshua Roseman, Steve Coleman i Cassandra Wilson. Album promowały przede wszystkim kawałki "Proceed" i "Silent Treatment". Nie odniósł on większego sukcesu w środowisku związanym z hip-hopem, natomiast zespołowi The Roots udało się zainteresować swoim brzmieniem słuchaczy muzyki alternatywnej, którzy mieli możliwość obserwować ich występ na festiwalu Lollapalooza.

Rok później zespół wydał kolejną płytę "Illadelph Halflife", na której znalazł się pierwszy większy przebój The Roots - "What They Do". Na albumie pojawiło się kilku ciekawych gości, m.in. Common, Raphael Saadiq, D'Angelo i Amel Larrieux. Skład jednak nadal czekał na przełom.

W 1999 roku w sklepach ukazał się krążek "Things Fall Apart", który niebawem wskoczył na 4. miejsce na liście najpopularniejszych albumów w Stanach Zjednoczonych. The Roots mogli się pochwalić nie tylko sukcesem komercyjnym (blisko milion sprzedanych egzemplarzy), ale i znakomitą reakcją krytyków, którzy często przyznawali płycie najwyższe noty i zgodnie uznali ją za jedną z najlepszych hiphopowych produkcji roku.

 • Skomentuj
 • WP
 • FB

Korzystanie z komentarzy FB oznacza akceptację regulaminu

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!