szukaj w serwisie

Gorące tematy

gorące tematy
banner
banner
banner
banner

The Roots

fot. Dear God / Universal Music

The Roots

 • Ocena ogólna:

  5/5
  [5 głosów]

  Oceń:


 • Liczba odwiedzin: 3628

  Ostatnio odwiedzany: 2019-05-19

Promujący album utwór "You Got Me" przyniósł The Roots pierwszą nagrodę Grammy, która trafiła również w ręce gościnnie śpiewającej w tym kawałku Erykah Badu. Oprócz niej, w nagrywaniu "Things Fall Apart" zespół wspomogli m.in. tak zasłużeni artyści, jak DJ Jazzy Jeff, J Dilla czy Mos Def. Tytuł albumu pochodził od powieści znanego nigeryjskiego pisarza Chinua Achebe ("Świat się rozpada").

Jeszcze w tym samym roku ukazała się pierwsza płyta koncertowa "The Roots Come Alive", na której znalazły się głównie kawałki zarejestrowane w trakcie występu w Zurychu. Po jej wydaniu w zespole doszło do kilku istotnych zmian m.in. z dalszego tworzenia The Roots zrezygnował Malik B., który nie potrafił sobie poradzić z problemami związanymi z zażywaniem narkotyków. Grupa rozpoczęła pracę nad następnym krążkiem, w międzyczasie wspomagając na jednym z koncertów Jaya-Z.

W 2002 roku został wydany kolejny album studyjny "Phrenology". Pochodziły z niego takie kawałki, jak "Break You Off" (z gościnnym udziałem Musiqa) czy "Sacrifice", na którym można było usłyszeć popularną wokalistkę Nelly Furtado. Przebojem okazał się numer "The Seed (2.0)" z gościnnym udziałem Cody'ego ChesnuTTa. Płycie udało się osiągnąć sukces zbliżony do "Things Fall Apart", co umocniło pozycję The Roots na rynku muzycznym i udowodniło krytykom, że jest to ponadprzeciętny zespół, który stać na wydanie wielu znakomitych krążków.

Dwa lata później ukazała się płyta "The Tipping Point", z której pochodził przebój "Don't Say Nuthin'". W jednym z ukrytych utworów ("In Love With The Mic") swojego głosu użyczył amerykański aktor komediowy Dave Chappelle. Na okładce albumu znalazł się wizerunek legendarnego aktywisty Malcolma X. Krążek "The Tipping Point" uważany jest za najbardziej komercyjny brzmieniowo w całym dorobku The Roots. Towarzyszyły mu też raczej średnie recenzje krytyków muzycznych.

W 2006 roku przyszedł czas na dużo poważniejsze wydawnictwo The Roots - "Game Theory", które ukazało się za pomocą wytwórni Def Jam. Wiele utworów zawartych na tym albumie było reakcją na wojnę w Iraku i ówczesną politykę zagraniczną rządu Stanów Zjednoczonych. The Roots w trakcie koncertów promujących "Game Theory" wykonywali też antywojenną piosenkę Boba Dylana "Masters Of War". Zaprezentowali ją m.in. w Gdyni, gdzie mieli okazję pojawić się w 2007 roku w trakcie Open'er Festival. Płyta "Game Theory" miała też bardziej osobisty charakter - ostatni utwór "Can't Stop This" stanowił hołd dla zmarłego przyjaciela muzyków z The Roots - obecnego na ich wcześniejszych wydawnictwach - J Dilli. Album przyniósł zespołowi nominację do nagrody Grammy.

Pod koniec kwietnia 2008 roku grupa powróciła z krążkiem "Rising Down". Wśród artystów wspomagających The Roots w nagrywaniu tego materiału znaleźli się m.in. DJ Jazzy Jeff, Mos Def i Talib Kweli. Początkowo miał go promować kawałek "Birthday Girl", jednak na kilka tygodni przed premierą "Rising Down" członkowie The Roots zdecydowali, że nie pasuje on do reszty utworów i ostatecznie nie umieścili go na albumie. Płyta została dosyć ciepło przyjęta przez krytyków i fanów zespołu.

Muzycy tworzący The Roots znani są z zaangażowania w sprawy społeczne. Między innymi należą do organizacji PETA (Ludzie na rzecz Etycznego Traktowania Zwierząt) i starają się promować wegetariański styl życia.

Black Thought, oprócz udanej kariery muzycznej, może się również pochwalić talentem aktorskim. Ma na swoim koncie role w kilku filmach, m.in. w komediodramacie "Wykiwani" cenionego reżysera Spike'a Lee.

 • Skomentuj
 • WP
 • FB

Korzystanie z komentarzy FB oznacza akceptację regulaminu

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!