szukaj w serwisie

Gorące tematy

gorące tematy
banner
banner
banner
banner

podobni artyści

Shakin Dudi

fot. AKPA

Shakin Dudi

 • Ocena ogólna:

  4.71/5
  [7 głosów]

  Oceń:


 • Liczba odwiedzin: 2224

  Ostatnio odwiedzany: 2019-03-20

Shakin Dudi to polski zespół muzyczny założony w połowie lat 80. przez Ireneusza Dudka. Oprócz niego w kapeli Shakin Dudi grają Dariusz Dusza (na gitarze), Tomasz Pala (fortepian), Łukasz Sosna (saksofon tenorowy), Ireneusz Głyk (perkusja) i Bartłomiej Stuchlik (kontrabas).


Ireneusz Dudek urodził się 7 maja 1951 roku w Katowicach. Przygodę ze sztuką rozpoczął od nauki gry na skrzypcach i harmonijce ustnej. Dopiero później zainteresował się gitarą i muzyką bluesową. Na początku lat 70. dołączył do grupy SBB (Silesian Blues Band), którą jednak opuścił zanim stała się bardziej znana. Związał się wówczas z krakowską formacją Hall, ale nie była to zbyt długa współpraca. Dudkowi zależało przede wszystkim na pełni kontroli nad swoją twórczością. Dlatego też w 1973 założył pierwszą grupę Apokalipsa. Pierwotnie grali w niej jeszcze tacy muzycy jak Maciej Radziejewski, Krystian Wilczek i Marek Surzyn. Następnie dołączyli do nich kolejni, m.in. Jan Borysewicz - późniejszy lider Lady Pank. W międzyczasie Ireneusz Dudek nawiązał krótkotrwałą współpracę z bluesowym zespołem Breakout.

W 1977 roku postanowił rozwiązać pierwszą grupę i zacząć grać z artystą Janem Janowskim. Duet (znany jako Irjan) zyskał umiarkowaną sławę w polskim środowisku bluesowym - głównie dzięki licznym koncertom, na których często pojawiali się także inni muzycy. Został rozwiązany w 1980 roku. Do tego czasu udało mu się wystąpić również poza granicami naszego kraju - m.in. w Zachodnich Niemczech i w klubach polonijnych w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych. Ireneusz Dudek postanowił wówczas stworzyć takie zespoły jak Dudek Blues Band i Blues Session Ireneusza Dudka.

Wiosną 1981 roku zorganizował pierwszą edycję największego obecnie festiwalu bluesowego w Polsce - Rawa Blues. Udało mu się zaprosić takich gości, jak Dżem, Elżbieta Mielczarek i Easy Rider. W latach 90. impreza zdobyła uznanie na całym świecie i co roku występują na niej znakomici twórcy muzyki bluesowej z wielu krajów.

Na początku 1984 roku Ireneusz Dudek postanowił skontaktować się z Dariuszem Duszą, który był wtedy liderem zespołu punk-rockowego Śmierć Kliniczna. Zaproponował mu przez telefon wspólny występ w katowickiej Hali Parkowej. Dusza zgodził się natychmiast. Jadąc pociągiem do Katowic napisał nawet teksty dwóch późniejszych przebojów Shakin' Dudi: "Au sza la la la" oraz "Opakowanie". Dudkowi spodobały się one do tego stopnia, że natychmiast skomponował do nich muzykę. W trakcie koncertu muzycy zaprezentowali zgromadzonej publicznej swoje dwa nowe kawałki oraz klasyczne rockandrollowe utwory.

 • Skomentuj
 • WP
 • FB

Korzystanie z komentarzy FB oznacza akceptację regulaminu

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!