szukaj w serwisie

Gorące tematy

gorące tematy
banner
banner
banner
banner

Gojira

fot. oficjal. str. Gojira

Gojira

 • Ocena ogólna:

  5/5
  [10 głosów]

  Oceń:


 • Liczba odwiedzin: 3012

  Ostatnio odwiedzany: 2020-04-01

Zespół Gojira narodził się w małej wiosce Ondres nieopodal Bayonne w 1996 roku. Za jego powstanie odpowiedzialni są bracia Joe (śpiew, gitara) i Mario Duplantier (perkusja), Christian Andreu (gitara) i Jean-Michel Labadie (gitara basowa). Gojira wcześniej nazywała się... Godzilla.


Z powodów prawnych kilka lat później zmieniła nazwę na Gojira, pod którą funkcjonuje aż do dziś. Zanim jednak do tego doszło Francuzi mieli okazję otwierać koncerty kilku znanych zespołów z ekstremalnych metalowych kręgów, jak choćby Cannibal Corpse, Impaled Nazarene czy Immortal. Płytowy debiut Gojiry ukazał się w 2001 roku pod tytułem "Terra Incognita" nakładem małej wytwórni Gabriel Editions. Muzyka zawarta na albumie, trwającym przeszło godzinę, była wypadkową technicznego death metalu, thrashu i progresywnego metalu. Twórczość Francuzów porównywano do dokonań Meshuggah, Suffocation, Sepultury a nawet Pantery. Materiał spotkał się z pozytywnym odzewem. Oprócz nowych kompozycji znalazły się na nim na nowo nagrane utwory z pierwszych demówek Francuzów. Jeszcze cieplej fani i krytycy zareagowali na drugi album, "The Link" (wydany dzięki małej firmie Boycott), który pojawił się w sklepach trzy lata po debiucie. Płyta była mniej rozwlekła, utrzymana w podobnej stylistyce, co "Terra Incognita" i znacznie lepiej brzmiąca. Wykrojono z niej nawet singel, na który trafiła kompozycja "Indians". Po serii udanych koncertów promujących album, Gojira zdecydowała się na wydanie DVD, na którym zapisano występ z Bordeaux, z 2003 roku. Dysk ukazał się w roku 2004 a zatytułowany był "The Link Alive".

Przełomowym momentem w karierze kwartetu okazało się podpisanie kontraktu z francuską wytwórnią Listenable, co nastąpiło w 2005 roku. Dzięki tej umowie Gojira zaczęła być coraz bardziej zauważana poza granicami ojczyzny i co najważniejsze, jej płyty można było łatwiej dostać za granicą. Pierwszym owocem współpracy grupy z Listenable był album "From Mars To Sirius" wydany w 2005 roku. Był to materiał koncepcyjny, który w warstwie tekstowej nawiązywał do degradacji środowiska naturalnego Ziemi. Płyta została wysoko oceniona na całym świecie, a widocznym znakiem tego, że Gojira znajduje się na fali wznoszącej była trasa po USA z Children Of Bodom, Amon Amarth i Sanctity oraz występy w Wielkiej Brytanii w roli supportu niezwykle popularnego na Wyspach Trivium, jak również kolejne amerykańskie tournée u boku Lamb Of God, Trivium i Machine Head. Po serii koncertów Joe dostał zaproszenie do współpracy od pogodzonych niedługo wcześniej braci Maksa i Iggora Cavalerów, niegdyś grających w Sepulturze. Wokalista Gojiry wziął udział w nagraniu debiutanckiego albumu projektu Brazylijczyków, Cavalera Conspiracy (w roli basisty, gitarzysty rytmicznego, zaśpiewał też w chórkach). Zarejestrowany z udziałem Francuza krążek "Inflikted" ukazał się w marcu 2008. Joe nie mógł wziąć udziału w jego koncertowej promocji, gdyż wtedy był już pochłonięty pracą nad czwartym materiałem swojej macierzystej formacji. Płyta, zatytułowana "The Way Of All Flesh" miała premierę w październiku 2008 roku i znalazła się nawet na liście Billboardu. Joe wykorzystał znajomości zawarte podczas pracy nad "Inflikted". Miksy i mastering wziął na siebie Logan Mader (kiedyś gitarzysta Machine Head), zaś gościnnie w kawałku "Adoration For None" zaśpiewał Randy Blythe z Lamb Of God, który wraz z Joe był również autorem tekstu. Tym razem nie był to materiał koncepcyjny, aczkolwiek - jak wyjaśniał wokalista Gojiry - tematyka utworów obracała się wokół radzenia sobie przez ludzi z życiem i śmiercią. - Muzyka jest znacznie mroczniejsza, intensywniejsza i agresywniejsza. Nie brakuje jednak w niej melodii - mówił przed premierą Joe. Do dwóch kompozycji z albumu zrealizowane zostały wideoklipy a w jednym z nich ("Vacuity") zagrała Claire Theodoly, francuska aktorka a prywatnie kuzynka Joe i Maria. Dzięki sukcesowi albumu Gojira zagrała pierwszą amerykańską trasę w roli głównej gwiazdy (wiosną 2009). Z kolei pod koniec 2008 roku spotkał Francuzów kolejny zaszczyt. Krytycy brytyjskiego "Metal Hammera" umieścili "The Way Of All Flesh" wśród pięciu najlepszych albumów roku.

 • Skomentuj
 • WP
 • FB

Korzystanie z komentarzy FB oznacza akceptację regulaminu

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!