szukaj w serwisie

Gorące tematy

gorące tematy
banner
banner
banner
banner

ABBA

fot. oficjal. str. ABBY

ABBA

 • Ocena ogólna:

  4.22/5
  [124 głosów]

  Oceń:


 • Liczba odwiedzin: 33919

  Ostatnio odwiedzany: 2020-04-01

ABBA to szwedzka supergrupa muzyki pop powstała na początku lat 70. XX wieku w Sztokholmie. Od samego początku grupę ABBA tworzyło czworo muzyków: Benny Andersson (urodzony 16 grudnia 1946 roku), Björn Ulvaeus (25 kwietnia 1945), Anni-Fryd Lyngstad (15 listopada 1945, w Norwegii) oraz Agnetha Fältskog (5 kwietnia 1950).


Kiedy zakładali zespół wszyscy mieli za sobą bardzo udane kariery solowe w Szwecji. Andersson był członkiem The Hep Stars, grupy, która w latach 60. nazywana była "szwedzkimi Beatlesami" i osiągnęła kilka sukcesów na listach przebojów. Ulvaeus należał do folkowej grupy The Hootenanny Singers. W 1970 roku muzycy, znający się już ze wspólnych występów i mający na koncie pracę nad wspólnymi utworami, wydali jako duet płytę "Lycka" ("Szczęście"). Także damska część kwartetu odnosiła w tym okresie sukcesy. Fältskog już w wieku 17 lat dotarła ze swoim utworem do pierwszego miejsca szwedzkiej listy przebojów, podobnie, jak w 1971 roku Lyngstad, wcześniej członkini kilku różnych zespołów. W jej piosence "Min egen stad" ("Moje własne miasteczko"), produkowanej przez Anderssona w chórkach pojawili się wszyscy późniejsi członkowie ABBA. Podczas tych kilku lat muzycy zdążyli wielokrotnie współpracować ze sobą przy różnych okazjach. Dotyczyło to głównie dwóch mężczyzn, którzy dzięki wspólnym przedsięwzięciom odnosili spore sukcesy artystyczne i komercyjne. Z paniami łączyły ich także więzy prywatne - Ulvaeus i Fältskog zostali w 1971 roku małżeństwem; również Andersson oraz Lyngstad (która miała już męża i dwójkę dzieci) tworzyli parę, choć pobrali się dopiero w 1978 roku.

Wspólne występy zaczęli w lecie 1971 roku, gdy wszyscy czworo mieli już wysoką pozycję na rynku szwedzkiej muzyki pop. Po raz pierwszy pojawili się jako Björn & Benny, Agnetha & Anni-Frid w czerwcu 1972 roku, wydając singel "People Need Love". Była to już równorzędna współpraca czwórki muzyków, z których każde pełnoprawnie wnosiło do zespołu swój talent i umiejętności. Utwór zdobył dość dobrą pozycję w Szwecji, a także zadebiutował w Stanach Zjednoczonych, jednak z małymi sukcesami. Miało to być winą amerykańskiego wydawcy - Playboy Records, który nie zadbał o odpowiednią promocję. Mimo tego szwedzcy muzycy przekonali się, że współpraca może przynieść sukces i jesienią 1972 roku przystąpili do pracy nad dalszym materiałem.

26 marca 1973 roku pojawił się pierwszy album grupy (wtedy jeszcze firmowanej przez cztery imiona), zatytułowany "Ring Ring", który zawierał angielskojęzyczne wersje utworów. Odniósł on sukces w Szwecji oraz kilku innych krajach Europy, a także w Meksyku i RPA. Nie udało mu się jednak wzbudzić uwagi ani w Wielkiej Brytanii, ani w USA, co dopiero stanowiłoby potwierdzenie sukcesu i prawdziwy wstęp do wielkiej kariery.

Niedługo po wydaniu pierwszej płyty menedżer grupy Stig Anderson, zmęczony długą i niewygodną nazwą zespołu zaczął nieoficjalnie określać go mianem ABBA, które było akronimem od pierwszych liter imion członków formacji. Jednak była to jednocześnie nazwa znanej w Szwecji firmy z branży rybnej, dlatego postanowiono rozpisać przy pomocy jednej z gazet konkurs na nową nazwę, jednak nie okazał się on pomocny. Ostatecznie postanowiono, że najlepszym rozwiązaniem było pozostanie przy czterech literach. Kilka lat później powstało słynne logo zespołu, zaprojektowane przez Rune Söderqvista, w którym pierwsza litera "B" była odwrócona.

W 1974 roku ABBA z piosenką "Waterloo" o niezwykle przebojowym potencjale osiągnęła pierwsze miejsce na Melodifestivalen, szwedzkiej eliminacji do konkursu Eurowizja. Niedługo potem wygrała również ten konkurs, co pozwoliło na dalszą promocję w krajach całej Europy, a także na odniesienie pierwszych sukcesów w Wielkiej Brytanii, Australii (pierwsze miejsca list przebojów) oraz USA (szóste miejsce listy Billboardu). Album o tej samej nazwie ukazał się wiosną tego samego roku w Szwecji, a po późniejszym zainteresowaniu zespołem doczekał się również międzynarodowej premiery. Określany w Stanach Zjednoczonych jako europop styl grupy był właściwie doskonale skomponowaną mieszanką rocka i popu z elementami reggae oraz folku wyprodukowaną przy pomocy wynalezionej w latach 60. techniki "ściany dźwięku".

Trasa koncertowa, na którą ABBA wyruszyła w listopadzie 1974 roku była połowicznym sukcesem, ponieważ nie przyniosła wielkiego zainteresowania muzyką grupy na zachodzie Europy.

 • Skomentuj
 • WP
 • FB

Korzystanie z komentarzy FB oznacza akceptację regulaminu

REGULAMIN
Ocena: +1 [3]
~ania [2013-02-16 23:04]

Super zespół są super.

odpowiedz

Ocena: -1 [1]
~henryk131950 [2013-01-19 15:27]

dawaj ABBE

odpowiedz

Ocena: +2 [4]
~Antoni48 [2009-04-16 12:06]

Oni są cudni
Są cudni.I już.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: +2 [4]
~antar [2011-01-14 18:36]

ABBA
To był fenomen. żadne reaktywacje. Przecież nikt ich nie odmłodzi. Oni mają po 60 lat. Ale mogliby chyba coś zaśpiewać....

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: 0 [2]
~Bert [2011-02-23 21:26]

ABBA
Świetny zespół ,słuchalem ich w latach 70-tych słucham do dziś.Czy ktoś coś wie o tym świetnym zespole ,może gdzieś spiewają.Pozdrawiam

odpowiedz

Ocena: 0 [2]
~fanfarafa [2011-01-10 11:22]

koncert z hitami ABBY
ABBA juz od długiego czasu ma wielu naśladowców, jednych lepszych innych gorszych a 14 lutego w Warszawie będzie show Thank You For the Music, które może byc niezłym pomysłem na walentynki :)

odpowiedz

Ocena: +3 [5]
~Viola [2010-03-23 15:21]

ABBA
Byli jedyni i niepowtarzalni. Nie musieli wokół siebie robić zamieszania. Wystarczyło że stanęli i zaspiewali. Melodia piosenek, głosy Agnethy i Fridy, chórek, to razem dało cudowny, wspaniały efekt. Uwielbiam ABBĘ! Nikt im nigdy nie dorówna.

odpowiedz

Ocena: +3 [5]
~adam [2009-10-18 17:57]

ABBA
Nie ma i nigdy nie bedzie 2 ABBY, obecne zespoly maja swoej 5 min przez tydzien, moze dwa i sa zapominane

odpowiedz

Ocena: +3 [5]
~Natulinka [2009-10-15 18:10]

ABBA jest ponadczasowa. Tyle wspanialych piosenek. Do dzis moge ogladac ,,ABBA The movie"

odpowiedz