szukaj w serwisie

Gorące tematy

gorące tematy
banner
banner
banner
banner

Sophie Ellis-Bextor

fot. Sony Music

Sophie Ellis-Bextor

 • Ocena ogólna:

  4.76/5
  [37 głosów]

  Oceń:


 • Liczba odwiedzin: 5173

  Ostatnio odwiedzany: 2020-01-22

Sophie Ellis-Bextor jest jedną z najbardziej znanych brytyjskich popowych piosenkarek. Jednak wbrew temu, co mogło by się wydawać, Sophie Ellis-Bextor nazywana niekiedy przez dziennikarzy laleczką z angielskiej porcelany, nie jest typową gwiazdką muzyki pop. Świadczy o tym jej artystyczna przeszłość, szlachetne muzyczne inspiracje, nienaganna dykcja oraz dystyngowany brytyjski akcent.


Piosenkarka przyszła na świat w Londynie 10 kwietnia 1979 roku w wielodzietnej, rozbitej rodzinie (ma trzy siostry oraz dwóch braci - jeden z nich Jackson Ellis-Leach jest obecnie perkusistą w zespole wokalistki). Sophie jest córką prezenterki telewizyjnej Janet Ellis, prowadzącej popularny program dla dzieci "Blue Peter" oraz producenta i reżysera filmowego Robina Bextora, maczającego palce w wielu filmach o tematyce muzycznej. Nic więc dziwnego, że artystka została gwiazdą muzyki pop, kod genetyczny osoby publicznej odziedziczyła po rodzicach.

Sophie Ellis-Bextor rozpoczęła muzyczną karierę w 1997 roku w grupie theaudience, dowodzonej przez Billy'ego Reevesa. Formacja wykonywała alternatywny pop-rock i po wydaniu jednej nieźle przyjętej przez krytyków płyty, zatytułowanej po prostu "theaudience", rozpadła się. Krążek "theaudience" osiągnął umiarkowany sukces komercyjny, doszedł do 22. pozycji na brytyjskiej liście albumów, z kolei trzy z czterech promujących płytę singli, były notowane na angielskiej liście przebojów. Już wtedy dziennikarze zwrócili uwagę na młodą wokalistkę, tytułując ją najseksowniejszą kobietą rocka i wróżąc jej wielką karierę.

Piosenkarka rozpoczęła działalność na własny rachunek już za czasów theaudience. Nagrała razem z popularnym walijskim zespołem Manic Street Preachers piosenkę "Black Holes for the Young", która znalazła się na stronie B singla "The Everlasting".

Po rozpadzie theaudience Sophie Ellis-Bextor miała blisko roczną przerwę w śpiewaniu. Jednak jej powrót na scenę był oszałamiający. 14 sierpnia 2000 roku ukazał się singel "Groovejet (If This Ain't Love)" nagrany do spółki z włoskim DJ-em Spillerem. Piosenka okazała się ogromnym sukcesem komercyjnym, doszła do 1. miejsca list przebojów w wielu krajach, między innymi w Australii, Irlandii oraz Wielkiej Brytanii. Sukces utworu był tym większy, gdyż tego samego dnia co "Groovejet (If This Ain't Love)", na rynek został wypuszczony debiutancki singel byłej członkini zespołu Spice Girls, Victorii Beckham - mocno promowany "Out of Your Mind" nagrany do spółki z piosenkarzem Danem Bowersem i duetem producenckim True Steppers. Sprzedaż obydwu małych krążków utrzymywała się w Wielkiej Brytanii w pierwszym tygodniu ich sprzedaży na podobnym poziomie, jednak pod sam koniec tamtego tygodnia "Groovejet (If This Ain't Love)" ostatecznie przegonił hit Victorii Beckham.

W 2001 roku światło dzienne ujrzał pierwszy album Sophie, zatytułowany "Read My Lips". Płyta nie spełniła pokładanych w niej nadziei, otrzymała umiarkowane recenzje, jednak znalazło się na niej miejsce dla utworów ciekawych, podobających się niemalże wszystkim słuchaczom. Recenzenci zaliczają do nich taneczne "Murder on the Dancefloor" oraz dystyngowane "Move This Mountain". Pierwszy z tych kawałków jest niezwykle bogato zaaranżowany jak na utwór taneczny - rozbrzmiewają w nim szeleszczące partie smyków oraz funkujące akordy gitarowe, z kolei wykwintna ballada "Move This Mountain" jest w dużej części dziełem basisty alternatywnego zespołu Blur, Aleksa Jamesa. "Read My Lips" to również płyta pełna przebojów - oprócz wspomnianego "Murder on the Dancefloor", które doszło do 2. pozycji brytyjskiego zestawienia najpopularniejszych singli, hitami stały się również trzy pozostałe kawałki promujące zestaw, tj.: "Take Me Home", będące przeróbką utworu Cher z 1979 roku, "Get Over You" oraz "Music Gets the Best of Me". Te piosenki w znacznym stopniu przyczyniły się do powodzenia krążka, który osiągnął w Wielkiej Brytanii status płyty podwójnie platynowej i sprzedał się w liczbie ponad 2 milionów egzemplarzy na świecie.

W 2003 roku ukazał się drugi album piosenkarki, zatytułowany "Shoot from the Hip". W przeciwieństwie do debiutanckiego krążka wokalistki, "Shoot from the Hip", mimo że otrzymał zbliżone recenzje do "Read My Lips" nie odniósł tak aż tak dużego sukcesu komercyjnego. Jednak warto zauważyć, że jeszcze przed wydaniem płyty artystka zaszła w ciążę i z tego powodu nie mogła poświęcić wystarczającej ilości czasu na promocję dzieła (z "Shoot from the Hip" wykrojono tylko dwa single).

W kwietniu 2004 roku na świat przyszedł pierwszy z dwóch synów Sophie Ellis-Bextor, Sonny. Szczęśliwym ojcem został basista popowej grupy The Feeling - Richard Jones. Jeszcze w tym samym roku artystka zapowiedziała wydanie albumu z nowym materiałem.

Trzecia studyjna płyta wokalistki ukazała się jednak dopiero w 2007 roku. Longplay zatytułowany "Trip the Light Fantastic" zyskał najlepsze recenzje ze wszystkich płyt piosenkarki, ale trudno się temu dziwić. Materiał był bardzo pieczołowicie przygotowywany, w jego powstanie zaangażowało się wielu uznanych fachowców z branży muzycznej, między innymi Fred Schneider z nowofalowej kapeli The B-52's, czy znany ze współpracy z Placebo Dimitri Tikovoi. W trakcie sesji nagraniowej zostało też zarejestrowanych mnóstwo piosenek, jednak zdecydowana większość z nich nie znalazła się na płycie. Największym szokiem dla słuchaczy była z pewnością premierą pierwszego singla - "Catch You". Piosenka napisana przez jedną z najpopularniejszych autorek tekstów w historii Cathy Dennis (współautorki takich hitów, jak "Can't Get You out of My Head" Kylie Minogue, który Sophie Ellis-Bextor niefortunnie odrzuciła w 2000 roku, "Toxic" Britney Spears i "I Kissed a Girl" Katy Perry), zaskoczyła wszystkich dynamiką i przede wszystkim pobrzmiewającymi w tle gitarami. Krytycy byli zachwyceni bezsprzecznie nowofalowym singlem pilotującym "Trip the Light Fantastic", odwołującym się do twórczości formacji theaudience, w której Sophie rozpoczynała karierę. Żaden z kolejnych kawałków promujących album nie odniósł takiego sukcesu jak "Catch You".

Poza muzyką Sophie Ellis-Bextor działa też w organizacji PETA, zajmującej się ochroną praw zwierząt.

 • Skomentuj
 • WP
 • FB

Korzystanie z komentarzy FB oznacza akceptację regulaminu

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!