szukaj w serwisie

Gorące tematy

gorące tematy
banner
banner
banner
banner

Sylwia Grzeszczak

fot. Paweł Pyrz

Sylwia Grzeszczak

 • Ocena ogólna:

  3.67/5
  [1220 głosów]

  Oceń:


 • Liczba odwiedzin: 181722

  Ostatnio odwiedzany: 2020-04-03

Sylwia Grzeszczak to wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów i pianistka. Urodziła się w 1989 roku w Poznaniu, gdzie skończyła dwie szkoły muzyczne. Szerszej publiczności dała się poznać poprzez współpracę z Liberem.

Ich największe hity "Co z nami będzie" ,"Nowe szanse" czy "Mijamy się" długo utrzymywały się na szczytach największych polskich rozgłośni radiowych.

W 2011 roku z powodzeniem rozpoczęła karierę solową, lansując przeboje "Małe rzeczy" i "Sen o przyszłości".

- Przede wszystkim chciałabym, by dostrzegano to, że kocham muzykę i daję z siebie wszystko - opowiada o sobie wokalistka i pianistka. - Nie będę tworzyć muzyki pod publiczność czy bo taki styl modniejszy. Choćby mojej muzyki słuchało nawet 10 osób, dalej będę ją tworzyć.

Sylwia Grzeszczak urodziła się 7 kwietnia 1989 w Poznaniu. Jej przygoda z muzyką zaczęła się nim jeszcze poszła do szkoły. Od pierwszego występu wiedziała, że tym chce się zajmować w życiu.

- Odkąd tylko wystąpiłam w programie "Od przedszkola do Opola", miałam wtedy sześć lat, już wtedy wiedziałam, że z muzyką chcę związać swoją przyszłość - wspominała na stronach Biznes-music.pl. - Wykorzystywałam każdą możliwą sytuację, by tylko móc zaśpiewać. A moją miłość do muzyki jeszcze bardziej pogłębił mój brat, który udzielał się w kilku hiphopowych grupach, z którymi też gościnnie nagrałam kilka utworów.

Po tym jak zabłysnęła w programie "Od przedszkola do Opola", wykonując piosenkę Krzysztofa Krawczyka, rodzice kupili jej fortepian, w którym - jak zapewnia na oficjalnej stronie - zakochała się od pierwszego "dotknięcia" klawisza.

Oczywistą drogą było więc zapisanie Sylwii do szkoły muzycznej. Poznanianka najpierw została więc absolwentka Państwowej Szkoły Muzycznej I Stopnia im. H Wieniawskiego, a następnie Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia im. M. Karłowiacza.

- Na pewno miałam dużo mniej czasu niż moi rówieśnicy - wspominała w wywiadzie dla "Dziennika". - Właściwie codziennie ćwiczyłam grę na fortepianie po około pięć godzin. Do tego dochodziły normalne przedmioty, z których nie byłam przecież zwolniona, musiałam to wszystko pogodzić. Mimo trudów, dziś jestem szczęśliwa.

Sylwię interesowała jednak nie tylko muzyka klasyczna. Wśród idolek wymieniała Whitney Houston, Alicię Keys, Christinę Aguilerę oraz Pink. Nic dziwnego, że nie tylko kształciła się jako pianistka, ale i próbowała sił jako wokalistka. Były castingi do "Romeo i Julii" - musicalu Janusza Józefowicza i Janusza Stokłosy, zwycięstwo w Wielkopolskim programie "Drzwi do kariery" oraz udział w czwartej edycji programu "Idol", gdzie jako 15 -latka doszła do etapu klubowego i gdzie o mały włos nie znalazła się w finale (w eliminacjach zaśpiewała "I Will Always Love You"). Wygrała również konkurs poezji śpiewanej za skomponowanie muzyki do wiersza Ernesta Brylla.

Chociaż w szkole Grzeszczak była wyróżniającą się pianistką, wiedziała że musi połączyć swe dwie miłości - grę i śpiew. Przepustką do kariery miał być raper, Marcin "Liber" Piotrowski znany z grupy Ascetoholix, z którym zetknęła się po raz pierwszy na przesłuchaniach w szkole. - Po dwóch latach Marcin zadzwonił i nawiązaliśmy współpracę - tak to się zaczęło - opowiadała w wywiadzie dla Biznes-music.pl.

Następnie wokalistka zaśpiewała na płycie Ascetoholix, w której skład wchodzi Liber. Nagrała z chłopakami trzy piosenki - "Tak wyszło", "Afrodyzjak" i "Chodź ze mną".

Współpraca układała się na tyle dobrze, że Marcin i Sylwia postanowili ją kontynuować. Raper i wokalistka wzięli udział trasie koncertowej "Gwiazdy na Warmii i Mazurach", gdzie gościnnie występował z nimi Doniu. Jednocześnie szykowali razem album.

Longplay Grzeszczak i Libera - zatytułowany "Ona i on" - ukazał się 21 listopada 2008 roku. - Połączenie młodzieńczej siły i doświadczenia, pięknego śpiewu i gry na fortepianie z elektryzującym rapem - podsumował współpracę wydawca.

- To wydawnictwo nie tylko dla fanów artystów, ale także dla wszystkich tych, którzy cenią sobie dobre popowo-rapowe granie wzbogacone świetnymi wizualizacjami - można było przeczytać w innej notce prasowej.

Jak można wywnioskować po tytule, dzieło traktowało o problemach damsko-męskich. - Zwykle ludzie wiążą się ze sobą mając błędne wyobrażenie o związku - tłumaczyła Sylwia w wywiadzie dla radia Eska. - Nie zdają sobie sprawy, że kobiety i mężczyźni to dwa różne światy, które nie zawsze się będą uzupełniać, niekiedy, żeby znaleźć tę właściwą połówkę trzeba wiele czasu. Chcieliśmy właśnie ukazać w naszych utworach takie mniej idealne strony związku.

Muzycy szybko zdobyli polską publiczność. Single "Co z nami będzie", "Nowe szanse" czy "Mijamy się" stały się megaprzebojami, długo utrzymując się na szczytach największych polskich rozgłośni radiowych jak RMF FM, Radio Zet czy Radio Eska. Ostatnia ze stacji doceniła twórczość duetu podczas gali rozdania nagród w 2009 roku, gdzie Sylwia wraz z Liberem odebrali osobne statuetki jako artystka i artysta roku oraz wspólną za album roku.

Sukces Sylwii i Libera natychmiast przełożył się na liczne koncerty w kraju i za granicą. - Blisko 200 razy zaczarowali fanów swoimi występami, które łączą świeżość nowoczesnych brzmień z magią klasycznych instrumentów - pisał o ich popisach na żywo wydawca.

Przez pewien czas Grzeszczak próbowała kontynuować muzyczną edukację, musiała jednak dokonać wyboru. - Dostałam się na studia, na fortepian klasyczny - mówiła latem 2011 roku. - To było wycieńczające, godziłam wtedy trasę koncertową z Liberem, ale w tej chwili mam przerwę, ponieważ intensywnie pracuję nad płytą.

W 2011 roku artyści zakończyli współpracę, gdyż zarówno Sylwia jak i Liber postanowili przygotować samodzielne krążki. Pierwszą próbką solowych poczynań Grzeszczak był singel "Małe rzeczy", który zajął 1. miejsce w notowaniu Polish Airplay Chart oraz 1. miejsce w notowaniu Polish Video Chart .

- Usiadłam przy fortepianie w moim rodzinnym domu i melodie same przychodziły do głowy - opowiadała Sylwia o powstaniu piosenki w wywiadzie dla serwisu MMWrocław.pl. - Później pojechałam do studia w Gdyni. Wraz z kolegą, z którym na co dzień występuję na scenie (jest gitarzystą - przyp. red.) wygrywaliśmy wszystko, co czułam w tym numerze. To była pierwsza piosenka, którą zrobiłam, wiedząc, że mam tylko trzy dni na jej realizację. Nie opuszczała mnie wtedy myśl, że musi się udać.

Utwór okazał się wielkim hitem lata i pomógł Grzeszczak wygrać wiele konkursów m.in. Koncert Lata Radia Zet i TVP2, Hitów na Czasie Radia Eska i TVP 1, plebiscyt Plotka na Polski Hit Lata. Sylwia zdobyła również Brązowy Samowar na Festiwalu Piosenki Rosyjskiej organizowanym przez TVP2 i Radio Zet.

- Tworząc piosenki, nigdy nie ma się pewności, jak potoczy się ich los w rozgłośniach radiowych, nie wiadomo, jak odbiorą je słuchacze - opowiadała "Dziennikowi". - Na pewno przy komponowaniu "Małych rzeczy" czułam ich potencjał, wiedziałam, że to coś dobrego. Potem jednak zawsze przychodzi niepewność, myśl, że może trzeba by coś zmienić, poprawić. Kiedy jednak usłyszałam je w radiu, zobaczyłam miliony odsłuchań w internecie i dobrych opinii, byłam po prostu szczęśliwa.

Teledysk do nagrania również radził sobie znakomicie, osiągając tylko w internecie ponad 10 milionów wejść. Zainteresowanie Sylwią było tak duże, ze w lipcu była na pierwszym miejscu wśród najczęściej wyszukiwanych osób w internecie.

Jednocześnie artystka kontynuowała prace nad długogrającym debiutem. - Płyta tworzy się codziennie - opowiadała w rozmowie z MMWroclaw.pl. - Każdego dnia mam nowy pomysł, nie narzekam na brak weny. Stworzyłam już kilkanaście piosenek. W szufladzie mam kilka tysięcy melodii wymyślonych od szóstego roku życia. Zbieram je właśnie w całość.

Premierę longplaya zatytułowanego "Sen o przyszłości" wyznaczono na 11 października 2011.

- Chciałabym, żeby moja płyta była przede wszystkim różnorodna i pełna pomysłów, miała piękne teksty, w których nie brakuje przekazu i wartości - zapowiadała przed premierą. - Moim celem jest stworzyć płytę, na której będzie słyszalne brzmienie fortepianu połączone z melodiami, które poruszają.

Drugim singlem z albumu był numer tytułowy. - Piosenka "Sen o przyszłości", to tak naprawdę mój debiut jako współautorki tekstu - opowiadała artystka w notce prasowej. - Wcześniej zajmowałam się komponowaniem i produkcją, tutaj - wspólnie z Marcinem "Liberem" Piotrowskim podczas trasy koncertowej udało nam się stworzyć tekst, który opowiada o relacjach międzyludzkich, które często w dzisiejszych czasach są powierzchowne, oparte na kontaktach telefonicznych czy internetowych. Piosenka namawia do walki o swoje uczucia, związki, do tego by nie zaniedbywać relacji międzyludzkich i walczyć o to, co mamy po to, żeby w przyszłości nie obudzić się, kiedy będzie już za późno na ratowanie tego, co mieliśmy.

Jeszcze przed premierą handlową łączna liczba zamówień na longplay przekroczyła liczbę piętnastu tysięcy egzemplarzy, co zagwarantowało wydawnictwu złoty status. Dzieło znalazło się też oczywiście na szczycie zestawienia OLiS-u. W niecałe dwa tygodnie od premiery, krążek rozszedł się w nakładzie stu tysięcy egzemplarzy i pokrył się platyną.

W swej karierze Grzeszczak współpracowała również z Agnieszką Włodarczyk przy albumie aktorki i piosenkarki "Nie dla oka…" - Sylwia napisała muzykę i nagrała chórki do piosenki "Pokochać ciszę" oraz zagrała na fortepianie w piosence "Brzydcy".

W 2011 teledysk do piosenki "Muzyki moc", którą Grzeszczak nagrała wraz z VIVA i Przyjaciele z okazji 10-lecia stacji VIVA Polska otrzymał nagrodę VIVA Comet 2011 w kategorii Najlepsze na VIVA-TV.pl. Sylwia skomponowała także nowy hymn Warty Poznań. W październiku 2011 roku wokalistka wystąpiła w drugim półfinale II edycji programu Polsat "Must Be the Music. Tylko muzyka", gdzie wykonała utwory "Małe rzeczy" oraz "Sen o przyszłości".

Muzyka jest największym hobby Sylwii, ale ma też inne zainteresowania. - Przede wszystkim gra na fortepianie - wyjawiła na stronach serwisu Biznes-music.pl.- Ale też podróże, jestem ciekawa nowych miejsc i lubię podziwiać różne krajobrazy. Następnym hobby jest sport - siatkówka, w którą rzadko grywam, jazda konna, a zimą lubię pojeździć na nartach. I ostatnim hobby, które ostatnio odeszło na daleki plan jest rysowanie.

Grzeszczak nie wyobraża sobie życia bez muzyki, a już na pewno bez sztuki. - Byłam kompozytorką, pianistka, na pewno starałabym się działać w świecie muzyki - przekonywała dziennikarkę Biznes-music.pl, zapytana, co by robiła, gdyby nie śpiewała. - A jakby się nie dało działać w muzyce, była bym malarką.

 • Skomentuj
 • WP
 • FB

Korzystanie z komentarzy FB oznacza akceptację regulaminu

REGULAMIN
Ocena: -2 [2]
~gość [2016-08-28 22:11]

Za co ją tak kochacie przecież nie szanuje swoich fanów

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: 0 [0]
~gosia [2017-06-18 13:57]

jestem pani wielką fanka tu gosia pani sylwia

odpowiedz

Ocena: +1 [1]
~julix [2016-06-09 20:21]

kocham sylwie grzeszczak

odpowiedz

Ocena: +1 [1]
~olko [2015-10-29 15:53]

jestem twoją wanką od 7lat jesteś wspaniała pienkna i masz takie same włosy jak moja wychowawca jak weszła moja wychowawczni 1 raz do klasy to pomyślałam że to ty

odpowiedz

Ocena: +2 [2]
~wiki [2015-04-13 21:06]

Sylwia,jesteś super!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

odpowiedz

Ocena: +2 [2]
~weronika.oracz16@wp.pl [2014-07-27 18:12]

Sylwia jesteś wspaniałą wokalistką uwielbiam twoje piosenki prawie wszystkie znam na pamięć . Myślę że nadal będziesz śpiewać takie piękne i poruszające serca piosenki :)

odpowiedz

Ocena: +2 [2]
~jula [2014-07-21 15:01]

Sylwia kocham cie. Jesteś szczerą wokalistką. I nie fałszujesz byłam w gubinie na twojim Koncercie i wiem że masz styl i jesteś szczera .

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~jula [2014-07-21 14:57]

Sylwia kocham cie jesteś szczerą wokalistką nie fałszujesz i znam wszystkie twoje piosenki i z liberem też:)

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~Sylwia [2014-07-21 14:54]

Sylwia kocham cie znam twoje wszystkie piosenki

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~sylwia [2014-07-21 14:52]

Sylwia kocham cie znam wszystkie twoje

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~com [2014-07-13 10:51]

uwielbiam Sylwie Grzeszczak

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~lew[ale nie starowicz} [2014-04-10 17:37]

Sylwia,masz wspaniały dar od Pana Boga,kocham słucha Twoich piosenek,przenoszę się wtedy w inną krainę,tam jest cudownie.Masz to coś w głosie.Jestem zaskoczona,że taka kariera i w tak młodym wieku.A przecież Ty komponujesz,grasz..i w ogóle..Super się Ciebie słucha.Jesteś moją ulubioną muzą.

odpowiedz

Ocena: +1 [1]
~BARTOLINI [2014-03-21 17:20]

PANI sYLWIU BARDZO MI SIĘ PANI PIOSENKI PODOBAJĄ SĄ BARDZO ŁADNE SĄ TO PIOSENKI Z PRZESŁANIEM I BARDZO LUBIĘ ICH SŁUCHAĆ

odpowiedz

Ocena: -2 [6]
~lol [2014-03-21 16:38]

gwno

odpowiedz

Ocena: +4 [4]
~~BARTEK [2014-03-21 16:37]

kocham cie sylwia!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

odpowiedz

Ocena: +3 [3]
~BARTEK [2014-03-13 22:29]

SYLWIA MA BARDZO PIĘKNE I MĄDE PIOSENKI JEST SUPER WOKALISTKĄ

odpowiedz

Ocena: +3 [3]
~BARTEK [2014-03-12 14:36]

BARDZO LUBIĘ SŁUCHAĆ PANI PIOSENEK MOGŁBYM JE SŁUCHAĆ BARDZO CZĘSTO

odpowiedz

Ocena: 0 [2]
~BARTEK [2014-03-10 00:55]

WITAM PANI SYLWIO MAM NA IMIĘ BARTEK I MIESZKAM W KRAKOWIE , CHCĘ BYŚ WIEDZIAŁA ŻE BARDZO LUBIE PANI PIOSENKI , BARDZO TAKŻE LUBIĘ ŚPIEWAĆ MAM PAMI SYLWIO PYTANIE CZY BĘDZIE PANI MIAŁA W NAJBLIŻSZYM CZASIE KONCERT A JEŻELI TAK TO KIEDY I GDZIE BARDZO CHCIAŁBYM MÓC PRZYJŚĆ NA PANI KONCERT ŻYCZĘ MIŁEGO WIECZORU [FAN BARTEK]

odpowiedz

Ocena: +12 [14]
~ola [2012-07-11 19:12]

Słucham Sylwie Grzeszczak non stop i nie mogę przestać.Chciałabym być taka jak ona:ładna,mądra i uzdolniona. KOCHAM SYLWIĘ GRZESZCZAK<3

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: +10 [14]
~jednm [2012-05-31 16:03]

Sylwia jest moja idolka i to sie nigdy nie zmieni jestes po prostu cudowna a to co powiedzial o tobie sztaba to bylo wilkie przegiecie ni naawide go za to :)

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi