szukaj w serwisie

Gorące tematy

gorące tematy
banner
banner
banner
banner

Above & Beyond

fot. oficjal. str. Above & Beyond

Above & Beyond

 • Ocena ogólna:

  4.96/5
  [23 głosów]

  Oceń:


 • Liczba odwiedzin: 11831

  Ostatnio odwiedzany: 2020-03-28

Angielska formacja Above & Beyond to jedna z największych grup trance'owych na świecie. Przez fanów gatunku otaczani są boską niemalże czcią. Above & Beyond wyznaczają nowe trendy w muzyce klubowej, posiadają własną wytwórnię muzyczną, a na koncie mają współpracę z takimi gwiazdami, jak Madonna, Britney Spears czy Radiohead.


Przepisem na sukces okazało się połączenie wizji trzech utalentowanych brytyjskich muzyków.

Jonathan Grant, znany szerzej jako Jono Grant, wychowany został na muzyce Pet Shop Boys, New Order i Pink Floyd. Muzyką elektroniczną zainteresował się po wysłuchaniu "The Goa Mix" Paula Oakenfolda. Zafascynowany odkryciem zaczął pobierać lekcje gry na pianinie u swojej... babci. Miał w życiu swoje priorytety. W latach młodzieńczych zamiast chodzić na dyskoteki, wolał w zaciszu domowym tworzyć własną muzykę. Studia rozpoczął na londyńskim Uniwersytecie Westminster. Pierwsze studio nagrań zbudował w malutkim pokoju w akademiku (miał on wymiary 4 na 2 metry). Wypełnił go po brzegi sprzętem muzycznym i zaczął tam produkować pierwsze remiksy.

Paavo Siljamäki, z pochodzenia Fin, garnął się do muzyki od dziecka. Tworzenie muzyki elektronicznej rozpoczął w wieku 11 lat. Jego pierwsze garażowe nagrania wydawał pod szyldem Silky-Mac. Granta poznał na imprezie studenckiej, na której znalazł się z jednej prostej przyczyny - chciał wychylić w miłym towarzystwie kilka browarów. Chłopcy szybko znaleźli tematy do rozmowy i już po jednym przegadanym wieczorze ustalili datę spotkania w studiu, gdzie chcieli stworzyć pierwszy wspólny utwór. Współpraca tak im się spodobała, że po miesiącu połączyli swoje studia i zaczęli zbierać fundusze na wydanie płyty. Zapożyczeni studenci w niedługi czas potem wypuścili na rynek wydawnictwo "Anjunabeats Volume One" nakładem własnej, niezależnej wytwórni.

Tony McGuinness muzyczną podróż rozpoczął jako gitarzysta i kompozytor w zespole Sad Lovers & Giants, określanym dzisiaj mianem sielankowego Pink Floyd. Grał w nim prawie 10 lat, zespół wydał w tym czasie 5 albumów. Dzięki zespołowi zawierał cenne znajomości i miał bardzo dobre kontakty w branży muzycznej. Na co dzień był dyrektorem w dziale artystycznym wytwórni Warner Music. Z racji wykonywanego zawodu i wiążącej się z tym współpracy z wieloma różnymi artystami, w pewnym momencie zaczął się interesować muzyką elektroniczną. Założył z bratem projekt Nitromethane. Wkrótce otrzymał propozycję zremiksowania utworu "Home" Chakry. Zadzwonił do Jono i Paavo, którzy wtedy zdobywali sławę dzięki klubowemu hitowi "Anjunabeats Volume One" i poprosił ich o pomoc w ukończeniu remiksu. Ci zgodzili się bez wahania.

- Zebraliśmy się razem, by zrobić ten remiks i kiedy go ukończyliśmy miałem wysłać go do Warnera, ale pomyśleliśmy sobie "cholera, musimy go jakoś nazwać" - powiedział Tony w rozmowie z DanceMusic.About.com. - Rozejrzałem się po studiu Juno i dojrzałem na ścianie przyczepioną kartkę z listą wyników z wyszukiwarki internetowej po wprowadzeniu zapytania "Jonathan Grant". Znajdowała się na niej strona jakiegoś guru treningu motywacji, którego slogan brzmiał "Above & Beyond". Pomyślałem "to jest idealne".

Owoc ich współpracy Tony wysłał do wytwórni Warner jako miks Above & Beyond. Utwór podchwycił Pete Tong, brytyjski DJ z BBC Radio 1 i zaprezentował go słuchaczom. Spodobał się tak bardzo, że wylądował na pierwszym miejscu klubowej listy przebojów. Po tym małym sukcesie trio nie mogło uwolnić się od kolejnych zamówień na remiksy. Ich kolejne produkcje wypracowały im markę najlepszych trance'owych remikserów w Anglii. Przełom nastąpił w momencie, gdy zgłosiła się do nich sama Madonna.

Artystka chciała, aby chłopcy wzięli się za jej nowy singel "What It Feels Like for a Girl". Gdy usłyszała efekty ich pracy była tak zachwycona, że postanowiła wraz ze swoim mężem, Guyem Ritchiem, nakręcić wideoklip właśnie do wersji Above & Beyond, a nie jak wcześniej planowano, do edycji albumowej. Utwór do dzisiaj pozostaje najpopularniejszym remiksem zespołu.

 • Skomentuj
 • WP
 • FB

Korzystanie z komentarzy FB oznacza akceptację regulaminu

REGULAMIN
Ocena: 0 [0]
~Markus Rose [2011-05-21 19:40]

RE:
Fajny artykuł , krótki i tematyczny , nie miałem pojęcia ,że przełom to był remx dla Madonny , chyle czoła przed panami :)

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~rols [2009-02-28 15:26]

http://www.wrzuta.pl/audio/yNoQsgZzlW/set_beauty_epictrance_dj_tevo

odpowiedz