szukaj w serwisie

Gorące tematy

gorące tematy
banner
banner
banner
banner

Paul Anka

fot. oficjal. str. Paula Anki

Paul Anka

 • Ocena ogólna:

  5/5
  [11 głosów]

  Oceń:


 • Liczba odwiedzin: 7015

  Ostatnio odwiedzany: 2020-04-05

Paul Anka przyszedł na świat 30 lipca 1941 roku w Ottawie w Kanadzie. Jego ojciec (z pochodzenia Libańczyk) był właścicielem sieci restauracji, dlatego w domu nigdy nie brakowało pieniędzy. Od najmłodszych Paul Anka lat odnajdywał przyjemność w śpiewaniu.


Już jako dziecko udzielał się wokalnie, między innymi w chórze kościoła St Elijah Syriac Orthodox Church, w jednej z dzielnic rodzinnej miejscowości. W wieku piętnastu lat, rodzice pozwolili mu pojechać na wakacje do Los Angeles, gdzie mieszkał jego wujek Maurice. Udało mu się tam nagrać pierwszy utwór zatytułowany "I Confess". Przeszedł on jednak niemal bez echa, dlatego chłopak powrócił do Kanady. W 1957 roku w jednym z lokalnych konkursów, wygrał podróż do Nowego Jorku, do którego niezwłocznie się udał. W maju tego samego roku wystąpił tam w jednym z programów telewizyjnych w stacji ABC. Wykonał wtedy kompozycję, którą napisał dla starszej od siebie o trzy lata dziewczyny (notabene była ona opiekunką jego młodszego rodzeństwa). Piosenka nazywała się "Diana" i w błyskawicznym tempie stała się numerem jeden na amerykańskich listach przebojów. Popularność przeniosła się także do Europy, gdzie utwór utrzymywał się na zaszczytnym pierwszym miejscu brytyjskiej Top 10 przez długie dziewięć tygodni. Płyta z tym nagraniem rozeszła się w absolutnie rekordowym jak na tamte czasy nakładzie ponad 10 milionów egzemplarzy. Paul poszedł za ciosem i w następnych latach umieścił kolejne kawałki na Top 20 magazynu Billboard (między innymi "You Are My Destiny", "Crazy Love" czy "Lonely Boy"). Szybko ruszył na podbój innych kontynentów. W 1957 roku koncertował w takich krajach, jak Wielka Brytania, Australia.

W latach 60. podpisał nowy kontrakt z wytwórnią RCA (po zerwaniu z ABC), a także spróbował sił jako aktor w filmach "Najdłuższy dzień" ("The Longest Day"), do którego napisał utwór tytułowy, "Oszuści" ("Girls Town") czy "Look in Any Window". Dekada ta, nie była jednak już tak łaskawa dla młodego artysty jak poprzednia, a jego piosenki nie gościły już w zestawieniach tak często. Paul osiadł wtedy w Las Vegas, gdzie występował w hotelach dla trochę starszej i zamożniejszej publiczności. Nie oznacza to jednak, że w tamtym okresie osiadł na laurach. Mimo braku poważniejszych sukcesów pod własnym nazwiskiem, przede wszystkim dał się poznać jako kompozytor oraz autor tekstów dla innych wykonawców. To właśnie on jest autorem "My Way", które wykonywał Frank Sinatra, a także jednego z największych przebojów z repertuaru Toma Jonesa pod tytułem "She's a Lady". Ponieważ w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie popyt na jego twórczość nie był mimo wszystko wysoki, przeniósł się za ocean, gdzie nagrywał między innymi we Francji, Niemczech czy we Włoszech. Jego utwór "Ogni Volta" stał się najczęściej puszczanym w ostatnim z wymienionych krajów i był tam pierwszym, który rozszedł się w nakładzie przekraczającym milion sprzedanych kopii (okazał się także najlepszą piosenką na festiwalu w San Remo).

W latach 70., powrócił na szczyt z nagraniem "(You're) Having My Baby". Trzeba podkreślić, że był on jego pierwszym numerem jeden w Stanach Zjednoczonych od 1959 roku. Skomponował wtedy także utwór "Times of Your Life", który stał się motywem przewodnim kultowego już dzisiaj serialu kryminalnego "Kojak". W 1983 roku, za sprawą numeru "Hold Me 'Til the Mornin' Comes", po raz ostatni w karierze, dostał się na listę przebojów Billboardu (nie licząc oczywiście zestawień wszech czasów). Następnie zaczął występować w Las Vegas oraz Atlantic City. W 1992 roku zagrał także pierwszy raz od ponad dwudziestu pięciu w Europie. Cztery lata później ukazało się jego pierwsze hiszpańskojęzyczne wydawnictwo, zawierające zbiór największych hitów artysty. Na płycie pojawiło się kilka duetów, z takimi wykonawcami jak Céline Dion, Julio Iglesias czy Jose Luis Rodriguez. Kolejnym istotnym albumem w jego dorobku był wydany w 2005 roku "Rock Swings", na którym znalazły się przeróbki przebojów takich wykonawców, jak Soundgarden ("Black Hole Sun"), Nirvana ("Smells Like Teen Spirit) czy Oasis ("Wonderwall"). W 2007 roku ukazał się krążek "Classic Songs: My Way". Powrócił na nim do bardziej "klasycznego" i odpowiedniego dla niego repertuaru. W jednym z zawartych na nim utworów, towarzyszy mu Jon Bon Jovi.

Mimo, że był bożyszczem kobiet w latach 50. i 60., przez większość życia związany był z zaledwie dwiema. W 1963 roku ożenił się z córką libańskiego dyplomaty Anne de Zogheb, którą poznał podczas pobytu w Puerto Rico rok wcześniej (co ciekawe, ceremonia ślubu odbyła się na paryskim lotnisku). Paul ma z nią pięć córek. Małżeństwo rozpadło się dopiero w 2000 roku. Po raz drugi ożenił się w 2004 roku. Kolejną wybranką serca była Anne Aber (z nią także ma potomstwo, jednego syna).

Warto wspomnieć, że w rodzinnej Ottawie jedna z ulic nosi nazwę Paul Anka Drive. Mimo honorów, których doświadcza w tej miejscowości, piosenkarz przez wiele lat nie chciał dawać tam występów. Anka po przeczytaniu niepochlebnej recenzji swojego koncertu w jednej z lokalnych gazet, zaprzysiągł, że nigdy więcej nie zagra w tym miejscu (przez niespełna 20 lat dotrzymywał słowa, powrócił tam dopiero w 2002 roku). W Kanadzie został zaproszony do Canadian Music Hall of Fame. Jest też dumnym posiadaczem gwiazdy na Hollywood Walk of Fame.

W ciągu ponad 50-letniej kariery Paul Anka wziął udział w nagraniu ponad 125 płyt, które łącznie rozeszły się w nakładzie przekraczającym 100 milionów egzemplarzy. Mimo podeszłego wieku nadal koncertuje. Wystąpił także w Polsce, na festiwalu w Sopocie, 3 sierpnia 2008 roku. Pozostając przy wątku polskim, należy dodać, że pod koniec lat 70. wystąpił wspólnie z Violettą Villas w jednym z hoteli w Las Vegas.

 • Skomentuj
 • WP
 • FB

Korzystanie z komentarzy FB oznacza akceptację regulaminu

REGULAMIN
Ocena: +1 [1]
~róża [2018-08-25 23:39]

Paul jesteś wielki...

odpowiedz

Ocena: +4 [4]
~fanka P.A. [2009-10-22 16:51]

Paul Anka
Odkąd pamiętam P.Anka był moim idolem.Na żywo na koncertach widziałam go dwa razy i za każdym razem były to dla mnie niezapomniane chwile.W mojej opinii jest. to wybitny i niepowtarzalny artysta.W jego wieku większość artystów nie ma już siły przebicia i rezygnuje z kariery.P.A. jest nadal wielki.

odpowiedz