szukaj w serwisie

Gorące tematy

gorące tematy
banner
banner
banner
banner

Ace Of Base

fot. oficjal. str. Ace Of Base

Ace Of Base

 • Ocena ogólna:

  4.69/5
  [13 głosów]

  Oceń:


 • Liczba odwiedzin: 14732

  Ostatnio odwiedzany: 2020-02-27

Ace of Base to szwedzka grupa muzyczna grająca muzykę z pogranicza pop i dance, pochodząca z Göteborga. Zespół Ace of Base wydał swój debiutancki album "Happy Nation" w 1993 - płyta okazała się niesamowitym sukcesem komercyjnym i umieściła zespół wśród czołówki grup kojarzonych z latami 90.


Nie tak dawno temu, bo u zarania ostatniej dekady dobiegającego końca wieku dwudziestego i nie tak daleko stąd, bo po drugiej stronie ukochanego przez nas Bałtyku miała swój początek bajeczna historia sukcesu trójki rodzeństwa i ich przyjaciela powszechnie znanych jako Ace of Base. Owo rodzeństwo, czyli Jenny, Jonas i Linn Berggren, dorastało w rodzinie, dla której muzyka i śpiew były chlebem powszednim, a chęć rozwoju talentów muzycznych przyjmowana była z entuzjazmem. Ulf Ekberg natomiast ze względu na profesję swego ojca, który trenował tenisistów, miał większe szanse na to, by zostać wybitnym sportowcem niż muzykiem. Jednakże spotkanie z Jonasem sprawiło, że rodzinne inklinacje przestały mieć dla Ulfa jakiekolwiek znaczenie i postanowił on poświęcić swoje życie muzyce. Na początku młodzi Szwedzi, ukrywający się jeszcze wtedy pod nazwą Tech Noir, wykonywali głównie utrzymane w szybkim tempie, kipiące energią utwory techno. Echa ówczesnych poczynań grupy odnaleźć można również w późniejszych dokonaniach zespołu, by wspomnieć tylko "Just Chaos" czy "Hear Me Calling". Jednakże stylem muzycznym, który przyniósł Ace of Base międzynarodowy rozgłos i stał się ich znakiem firmowym jest mieszanina rytmów pop i reggae. Pierwszą areną poczynań grupy była rzecz jasna Skandynawia, która potraktowała nowicjuszy jak na tę część starego kontynentu przystało, czyli chłodno. Poprawę sytuacji przyniosło trzecie wznowienie pierwszego singla grupy noszącego tytuł "Wheel of Fortune". Wtedy to właśnie lodowa skorupa pokrywająca serca ludzi północy zaczęła topnieć, a wspomniana piosenka z wolna poczęła piąć się ku szczytom skandynawskich list przebojów. Kolejny singiel "All That She Wants" dokończył dzieła i grupa mogła uznać Skandynawię za podbitą. Teraz należało ruszyć na podbój reszty Europy, co nie było przedsięwzięciem łatwym, gdyż wszystkie liczące się firmy fonograficzne odrzucały Ace of Base uznając grupę za fenomen lokalny, nie mający racji bytu w szerokim świecie. Jednakże niemiecka firma Metronome Musik, będąca częścią PolyGramu, podjęła wyzwanie podpisując z zespołem kontrakt obejmujący dystrybucję nagrań w Europie i na Dalekim Wschodzie z możliwością rozszerzenia na USA. Szwedzi wykorzystali swoją szansę lokując na pierwszych miejscach list przebojów zarówno singiel "All That She Wants", jak i nagrodzony platyną album "Happy Nation".

Amerykańska wersja tego krążka wzbogacona kilkoma nowymi kompozycjami zapewniła grupie podobny sukces również za Atlantykiem. Wkrótce Ace of Base okrzyknięto następcami takich szwedzkich supergwiazd jak The Spotnicks, Blue Swede, Abba czy Roxette, a ich nagrania dotarły do najodleglejszych zakątków naszego globu. Kolejne krążki "The Bridge" i "Flowers" udowodniły klasę zespołu i ugruntowały jego pozycję na rynku muzycznym. Jenny, Jonas, Linn i Ulf na stałe zagościli na listach przebojów i w sercach fanów, którzy gorącym przyjęciem zapewnili obu płytom oszałamiający sukces. Wciąż rosnące grono wielbicieli czwórki Szwedów z pewnością oczekuje już kolejnych nagrań, a by umilić sobie to oczekiwanie - coraz częściej zaznacza swą obecność w internecie, gdzie można znaleźć wiele stron www dotyczących zespołu, jak również nawiązać kontakt z innymi fanami na całym świecie. Zapewne wielu z nich zadaje sobie teraz pytanie: "Kiedy Ace of Base znów nawiążą z nami kontakt?" A oto odpowiedź.

(Universal Music Polska)

 • Skomentuj
 • WP
 • FB

Korzystanie z komentarzy FB oznacza akceptację regulaminu

REGULAMIN
Ocena: 0 [0]
chaque64 [2012-09-30 18:15]

Mam kasetę "Ace of Base - Foreign Affair", natomiast nigdzie w sieci nie mogę znaleźć informacji na jej temat. Czy komuś coś o tym wiadomo?

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~Aniaa [2010-07-09 08:31]

Dlaczego tak mało wspomnieliście o Lynn? Przecież to ona przez dłuższy czas była wokalistką AoB. Śpiewała znakomicie i bez niej już nie jest tak samo.

odpowiedz