szukaj w serwisie

Gorące tematy

gorące tematy
banner
banner
banner
banner

Piotr Rubik

fot. AKPA

Piotr Rubik

 • Ocena ogólna:

  4.23/5
  [88 głosów]

  Oceń:


 • Liczba odwiedzin: 25003

  Ostatnio odwiedzany: 2019-04-20

Piotr Rubik przyszedł na świat 3 września 1968 roku w Warszawie. Już od najmłodszych lat wykazywał zainteresowanie muzyką. Początkowo Piotr Rubik pobierał nauki gry na pianinie (na którym skomponował swój pierwszy utwór, napisany dla babci), a w wieku siedmiu lat trafił do miejscowej szkoły muzycznej im. Emila Młynarskiego (do klasy wiolonczeli dowodzonej przez Jerzego Ługiewicza).


Przygodę z instrumentem kontynuował w Liceum Muzycznym im. Karola Szymanowskiego (w tym okresie młody Piotr grał w zespole jazzowo-funkowym "Funk Septet"), a następnie w warszawskiej Akademii Muzycznej. Po jej ukończeniu, Piotr zbierał cenne doświadczenie w Światowej Orkiestrze Jeunessesa Musicalesa, w której skład wchodziło aż 110 muzyków z 35 krajów z całego świata. Rubik pełnił w niej rolę koncertmistrza i objechał z nią nie tylko państwa europejskie, ale zahaczył też o odległe kraje Ameryki Południowej. Dodatkowo muzyk udzielał się na kursach muzyki filmowej, między innymi we Włoszech, u samego Ennio Morricone, na których zainteresował się na poważnie komponowaniem.

Na początku lat 90. był kompozytorem przede wszystkim czołówek programów telewizyjnych i radiowych. To on jest autorem dźwięków, które można było usłyszeć w "Wiadomościach", "Kawie czy herbacie", tudzież oprawie programu I Polskiego Radia. Pierwszym poważnym sukcesem Piotra było skomponowanie utworu "Dotyk" dla wschodzącej wówczas piosenkarki Edyty Górniak (trafił na pierwszy solowy album artystki, i do tej pory stanowi jeden z największych jej przebojów). Od tamtego momentu, Rubik współpracował z całą masą krajowych artystów, jak Tytus Wojnowicz, Katarzyna Skrzynecka czy Michał Bajor. Był także twórcą utworów, które promowały wysokobudżetowe produkcje polskiej kinematografii, jak "Quo Vadis" czy "Zemsta".

Największym przełomem w karierze Rubika był jednak utwór "Niech mówią, że to nie jest miłość". Został on skomponowany do słów Zbigniewa Książka, a śpiewany był między innymi przez Olgę Szomańską i Przemysława Brannego. Utwór pochodził z oratorium "Tu Es Petrus" ("Ty jesteś Skała") napisanego ku uczczeniu pamięci papieża Jana Pawła II. 14 maja 2005 roku zostało ono wykonane w całości w kieleckim amfiteatrze. Zapis z tego wydarzenia trafił później na płyty CD oraz DVD, które do końca roku rozeszły się w łącznym nakładzie prawie 120 tysięcy egzemplarzy. Nie trzeba przypominać, że na kraj, w którym złota płyta przyznawana jest za liczbę 15 tysięcy sprzedanych sztuk, to niesamowite osiągnięcie. Sam utwór stał się w krótkim czasie ogromnie popularny i zdobył między innymi główną nagrodę w plebiscycie "Przebój lata" Festiwalu Jedynki, organizowanego corocznie w Sopocie. Rubik w końcu stanął w świetle reflektorów.

Idąc za ciosem, artysta w następnym roku zadecydował wydać w końcu album z autorskim materiałem, sygnowanym własnym imieniem i nazwiskiem. Krążek zatytułowany "Rubikon" pojawił się w sklepach wczesną wiosną 2006 roku. Trafił na niego materiał będący w lwiej części kompilacją jego wcześniejszego dorobku (pojawiają się, zatem między innymi, wspomniana wcześniej Edyta Górniak czy Kasia Skrzynecka), a także kilka kompletnie premierowych kompozycji. Ciekawostką jest, że w utworze "Please Don't Go" śpiewa sam Rubik. Płyta zdystansowała wcześniejsze osiągnięcia muzyka i rozeszła się w rekordowym nakładzie ponad 200 tysięcy kopii.

Do jego osiągnięć z tamtego okresu można z pewnością zaliczyć to, że na festiwalu w Opolu album "Tu Es Petrus" otrzymał "Superjedynkę" w kategorii "najlepsze wydawnictwo z muzyką literacką". Zachęcony sukcesem, Rubik przystąpił do pisania kolejnego oratorium. Zostało one zatytułowane "Psałterz wrześniowy" i po raz pierwszy zostało publicznie zaprezentowane we wrześniu 2006 roku, tradycyjnie już, w Kielcach. Tak jak poprzednie, ukazało się na płycie, a pochodzący z niego utwór "Psalm dla Ciebie" (śpiewany przez Małgorzatę Markiewicz i Janusza Radka) okazał się sporym przebojem na krajowych listach. Mimo, że na brak zajęć Rubik nie mógł narzekać, jeszcze w tym samym roku skomponował muzykę do komedii romantycznej na podstawie książki Katarzyny Grocholi "Ja wam pokażę!" (obraz ukazał się pod tym samym tytułem). W 2007 roku przystąpił do prac nad kantatą, na obchody 750-lecia Krakowa (zamówioną specjalnie przez władzę miasta, za co dostał okrągłą sumę 100 tysięcy złotych). Do jej powstania, Rubik ponownie połączył siły z Książkiem. Artysta pracował nad trwającym ponad 100 minut i składającym się z 19 mniejszych części utworem niemalże pół roku (ostatecznie nazwanym "Zakochani w Krakowie"). Do jego napisania wnikliwie przestudiował historię stolicy Małopolski. Dzieło miało premierę podczas inauguracji obchodów urodzin miasta, pierwszego dnia czerwca 2007 roku. Wspomniane oratorium nie jest ostatnim w dotychczasowym dorobku, rok później opublikował kolejne, "Oratorium dla świata".

Mimo ogromnej popularności i wielkiej rzeszy wielbicieli swojego talentu, trzeba jednak zaznaczyć, że Rubik posiada w Polsce także sporą grupę zadeklarowanych przeciwników. Jego liczne oratoria spotykały się w prasie bardzo często z druzgoczącą krytyką, a uprawiany przez niego gatunek, został szyderczo nazwany sacro-polo. Swego czasu modny wśród nastolatków w kraju był także żart "twoja mama klaszcze u Rubika". Chodzi oczywiście o klaskanie na koncertach artysty, (przede wszystkim do opartego na tej czynności utworu "Niech mówią, że to nie jest miłość") lub też zwyczajne słuchanie jego twórczości, co w pewnych kręgach uznawane jest za "obciachowe".

Prywatnie, Piotr Rubik od 2006 roku jest związany z młodszą od siebie o 19 lat Agatą Paskudzką (poznaną na konkursie piękności), którą poślubił 21 czerwca 2008 roku. Rubik, który najprawdopodobniej doszedł do wniosku, że sprzyjającą mu koniunkturę należy wykorzystać do końca, sprzedał wyłączność na robienie fotografii podczas trwania uroczystości, kolorowemu czasopismu Viva! (za 200 tysięcy złotych). Według doniesień tygodnika "Świat i ludzie" z marca 2009 roku, małżonka muzyka ma zostać jego menedżerką (nie był on zadowolony z usług poprzedniczki, Katarzyny Kanclerz).

 • Skomentuj
 • WP
 • FB

Korzystanie z komentarzy FB oznacza akceptację regulaminu

REGULAMIN
Ocena: +1 [1]
~dana [2010-07-04 19:54]

włosy
Rubik zmień kolor włosów na bląd w blądzie ci 100 razy lepiej

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: 0 [0]
~ania [2012-04-17 09:37]

Jest Pan wspaniały i tak trzymać , czekam na kolejne Pana pyty, pozdrowienia dla żony i córeczki.

odpowiedz

Ocena: +2 [2]
~krystynawielbicielka [2010-11-09 10:10]

gratulacje
Panie Piotrze serdecznie gratuluje, prosze sie nie przejmowac opiniami miernot, jezeli sa lepsi to nic nie stoi na przeszkodzie aby to udowodnic, zeby bpisac muzyke trzeba miec wyksztalcenie i talent, jeszcze raz gratuluje, moje dzieci lubia Pana muzyke, sznuja ludzi ktorzy wlasna praca i talentem do czegos doszli

odpowiedz

Ocena: -1 [1]
~Aniija [2010-03-09 21:29]

Tak!!!
Piotr Rubik jest super!!! Ale też wolę Pana Rubika w tej jasnej fryzurze.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~Ala [2009-11-02 16:21]

Wolałam, o wiele jasnewłosy
Niestety, wolałam jasne włosy u Pana. Nie tylko ja, zgadza się ze mną wiele osób. Był Pan takim blondynkiem miłym, twarzowy był ten kolor. No nietypowy i o to chodzi:)) Artysta musi być troszkę "inny" Znak rozpoznawczy jakby. A teraz tak jakoś... nieciekawie. bardzo mi szkoda, że nie widuję Pańskiej jasnej główki. Terazmi się Pan już... nie podoba. No, nie tak.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: 0 [0]
~Ala [2009-11-02 16:22]

Wolałam, o wiele jasnewłosy
Niestety, wolałam jasne włosy u Pana. Nie tylko ja, zgadza się ze mną wiele osób. Był Pan takim blondynkiem miłym, twarzowy był ten kolor. No nietypowy i o to chodzi:)) Artysta musi być troszkę "inny" Znak rozpoznawczy jakby. A teraz tak jakoś... nieciekawie. bardzo mi szkoda, że nie widuję Pańskiej jasnej główki. Terazmi się Pan już... nie podoba. No, nie tak.

odpowiedz

Ocena: +1 [1]
~ramzes [2009-10-03 22:02]

piotr rubik
Szanowny Panie ,prosze o powrot koloru wlosow ,swietnie Pan wyglada Pozdrawiam

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~fanka [2009-09-06 21:08]

a kto to taki?
A ty Krzysztofie,, Wielki,, to kto ty jesteś ,oprócz tego ,że przedstawiłes się tak pięknie,ależ ja cię nie znam i z całym szacunkiem ,ale o tobie nigdy nie słyszałam. Rubik i Rubik to dwa znane i sławne nazwiska - jeśli nie wiesz to poczytaj trochę i nie kompromituj się..

odpowiedz

Ocena: -1 [1]
krzysztofkorczynski-sas [2009-04-11 15:52]

???
A kto to taki? Ten od kostki miał jakieś imię, zdaje się węgierskie...

odpowiedz