szukaj w serwisie

Gorące tematy

gorące tematy
banner
banner
banner
banner

Grzegorz Turnau

fot. AKPA

Grzegorz Turnau

 • Ocena ogólna:

  4.41/5
  [22 głosów]

  Oceń:


 • Liczba odwiedzin: 8493

  Ostatnio odwiedzany: 2019-10-17

Grzegorz Turnau to polski kompozytor, wokalista, pianista i poeta. Twórca nurtu poezji śpiewanej, jazzu i smooth jazzu. Grzegorz Turnau urodził się 31 lipca 1967 roku w Krakowie. Na pytanie o muzycznych idoli artysta odpowiada: - Chęć pisania muzyki do wierszy uruchomił we mnie Marek Grechuta.


- Do ważnych postaci zaliczyłbym Wojciecha Młynarskiego, Stanisława Sojkę i Andrzeja Sikorowskiego, lidera grupy Pod Budą. Jednak to dzięki płycie Marka Grechuty "Szalona lokomotywa" poczułem, że jestem skazany na przygody estradowe.

Od najmłodszych lat ćwiczył muzyczny talent. Uczęszczał do podstawowej szkoły muzycznej. Jest absolwentem V Liceum Ogólnokształcącego im. Augusta Witkowskiego w Krakowie. Kiedy miał 17 lat wystąpił na XX Studenckim Festiwalu Piosenki. Okrzyknięto go wówczas następcą Marka Grechuty i przyznano I nagrodę. Po tym zdarzeniu Piotr Skrzynecki zaprosił go do Piwnicy pod Baranami. - Naukę gry na fortepianie rozpocząłem jako sześciolatek, lecz dopiero w latach licealnych zająłem się muzyką na serio - wspomina w rozmowie z portalem Stalowa Wola News. - Słuchając płyt naśladowałem styl wykonawców, którzy mi się podobali, między innymi Marka Grechutę. Porwała mnie też muzyka Jana Kantego Pawluśkiewicza, powodując zmianę moich zainteresowań i zwrot w kierunku piosenki opartej na literaturze. Idąc tym tropem w 1984 roku dotarłem do Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie, a później trafiłem do Piwnicy Pod Baranami. Tam zaczęła się moja nowa droga i... odkrywanie wszystkiego od początku.

Lata spędzone w Piwnicy uważa za bardzo ważne, gdyż zdobył tam gruntowne muzyczne przygotowanie. - Uczyłem się tam wszystkiego - wyjaśnia. - Śpiewałem w chórkach, wygłupiałem się, zastępowałem kolegów, parodiowałem, przez długi czas akompaniowałem, a w pewnym momencie byłem głównym akompaniatorem w Piwnicy. Przeszedłem tam wszystkie stopnie wtajemniczenia, nie będąc od początku jakimś bardzo ważnym, samowystarczalnym solistą.

Zadebiutował w 1991 roku płytą "Naprawdę nie dzieje się nic". Większość utworów nagrano w krakowskim Teatrze STU na początku lat 90., ale kilka piosenek pochodzi z lat 1984-1985. Druga płyta ukazała się w 1993 roku. Nosi tytuł "Pod światło" a znalazła się na niej przebojowa piosenka "Cichosza". W nagraniach wzięła udział m.in. Beata Rybotycka. Na trzeciej płycie, "Turnau w Trójce" (1994), na której gościnnie wystąpił Andrzej Sikorowski, można znaleźć utwór o znamiennym tytule "Nie przenoście nam stolicy do Krakowa" (muzyk nigdy nie ukrywał swego przywiązania do małopolskiej metropolii). W latach 1995-96 Turnau odebrał sporo nagród, m.in. Wiktora w kategorii ulubiony artysta estrady (1995) oraz Fryderyki w kategorii wokalista roku i album roku (1996). Zdobył również Grand Prix za wybitne osiągnięcia artystyczne na Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu (1996).

Czwarty album artysty, "Tutaj jestem", ukazał się w 1997 roku. W następnym roku odbyła się premiera płyty "To tu, To Tam", z piosenkami "Bracka", "Między Ciszą, a Ciszą" i tytułową. Wszystkie z wymienionych stały się bardzo popularne, choć uprawiany przez Turnaua styl trudno nazwać przebojowym. W utworze "Jak Linoskoczek" słychać śpiew jednego z idoli wokalisty, Jana Kantego Pawluśkiewicza.

 • Skomentuj
 • WP
 • FB

Korzystanie z komentarzy FB oznacza akceptację regulaminu

REGULAMIN
Ocena: 0 [0]
~ayaa [2011-06-16 11:36]

Geniusz i artysta światowej klasy. Wiedziałam, że jego piosenki są świetne, ale nie wiedziałam, że są tak niesamowite. W zeszłym tygodniu usłyszałam go na żywo w Rawiczu, zagrał w Domu Kultury - jego występ był jedną z atrakcji w ramach Święta Rawicza. Oprócz niego pojawiło się również wielu innych artystów, z zupełnie różnych bajek - od Raz Dwa Trzy, przez Zakopower, Cree, Kalwi&Remi aż po Ewę Farnę - ale pamiętam przede wszystkim jego występ. Czar słów. Absolutnie magiczny koncert.

odpowiedz