szukaj w serwisie

Gorące tematy

gorące tematy
banner
banner
banner
banner

Novika

fot. AKPA

Novika

 • Ocena ogólna:

  4.43/5
  [7 głosów]

  Oceń:


 • Liczba odwiedzin: 4244

  Ostatnio odwiedzany: 2020-01-22

Novika to urodzona w 1973 roku polska piosenkarka, DJ-ka muzyki klubowej, radiowiec oraz dziennikarz. Już jako dziecko uwielbiała urządzać spontaniczne recitale, szczególnie w kawiarniach, do których zabierali ją rodzice. We wczesnej Novika młodości zasłuchiwała się w nagraniach takich artystów, jak Roberta Flack, Michael Jackson, Barbra Streisand czy w kompozycjach grupy Bee Gees.


Jednak w szkole podstawowej o profilu muzycznym (gdzie artystka uczyła się gry na fortepianie i flecie poprzecznym) nauczyciele nie potrafili rozbudzić w niej pasji do muzyki. Sprawy z pewnością nie ułatwiały stresujące egzaminy. Jednak zaangażowanie artystki i jej konsekwencja w działaniu nie kazały długo czekać na efekty. Pod koniec 1997 roku Katarzyna Nowicka spotkała się z Harperem i Bertem; DJ-skim duetem Boogie Mafia. W trakcie jednej z prób doszło do wspólnego wykonania utworu bazującego na popularnym wierszu Juliana Tuwima "Murzynek Bambo". Kawałek spodobał się na tyle, że trio postanowiło założyć nowatorski zespół oparty na soundsystemie dwóch DJ-ów oraz improwizującej wokalistce. Wkrótce do formacji dołączyli Wojtek Appel i Konrad Kucz (odpowiedzialni za produkcję oraz obsługę syntezatorów), natomiast na koncertach Futro (bo tak ochrzczono zespół) wspierała Aga Murawska odpowiedzialna za sekcję chóru, perkusista Andrzej Rajski, Remigiusz Kasztelnik (akustyk) oraz scratchujący DJ Adamus.

Pierwszy koncert grupa zagrała w 1998 roku w łódzkim Forum Fabricum. Wraz z kolejnymi występami rozwijała się także rola Noviki, która była nie tylko wokalistką, ale także menadżerem grupy. A sam początek nie wydawał się obiecujący:

- Początkowo nie miało być zespołu, tylko jedna piosenka na konkurs Pepsi Fazy - wspominała artystka. - Poznałam Wojtka w Radiostacji. On poinformował mnie o projekcie z Konradem (Shlafrock), wysłuchał demówki mojego wokalu i po tygodniu przyniósł gotowy podkład do "Where Is The Love". Piosenka spodobała się na tyle, że chcieliśmy spróbować pójść za ciosem. Po kilku mało udanych demówkach i wielu bezowocnych rozmowach z wytwórniami coś się ruszyło.

Debiutancki album Futra ukazał się 25 marca 2002 roku dzięki Sissy Records, będącej odłamem BMG. Pierwszy singel formacji zatytułowany "Lovebit" ukazał się 3 grudnia. W ślad za nim poszły kolejne wideoklipy do utworów "Wyspy", w którym gościnnie wystąpił Fisz, "New Pollution"(cover kawałka Becka) oraz polska wersja językowa wspominanego już "Where Is The Love", przemianowanego na "Spacer po miłość". Utwór otworzył grupie drzwi do komercyjnych stacji radiowych. W 2000 roku, pod auspicjami oddziału wytwórni Warner Beat Traxx, ukazała się składanka "Niech Cię usłyszą", na której znalazły się dwa utwory Futra. Na początku 2001 roku ukazał się soundtrack do filmu Mariusza Trelińskiego "Egoiści", na którym - oprócz remiksu "Where Is The Love" znalazł się także nowy utwór Futra "Time To Let Go".

Do swoich najważniejszych występów Futro zaliczało koncert Polski Clubbing w Opolu; program przedstawiony na Sopot Festival 2002 z udziałem brytyjskiej Morcheeby i francuskiej grupy Télépopmusic, jak również supportowanie zespołu Gotan Project. Wielkim wyróżnieniem dla Futra była nominacja do europejskiej nagrody MTV w kategorii najlepszy artysta polski za rok 2002 oraz nominacja do Paszportów Polityki (połączone z występem na koncercie Laureatów Paszportów Polityki). Futro otrzymało ponadto dwie nominacje do Fryderyków za 2002 rok w kategoriach: album pop oraz twarz roku.

Solowe występy Noviki zaczęły się jeszcze przed nagraniem debiutanckiego krążka Futra. Głos Katarzyny Nowickiej pojawił się w singlowym utworze "T.Time" z płyty Andrzeja Smolika (2001). Utwór na tyle przypadł do gustu krytykom i publiczności, iż zdobył nominację do Fryderyka w kategorii piosenka roku. Kasia wykonała również utwór "Tajemnica", który znalazł się na krążku Fisza zatytułowanego "Na wylot" (2001). W tym samym roku wzięła udział w nagraniu albumu "Forever" grupy Play. W 2003 roku artystka uczestniczyła w nagraniach zespołu 15 Minut Projekt oraz drugim krążku Smolika. Novika otrzymała także dość niecodzienną propozycję od raperskiego duetu Vienio & Pele, którzy zaprosili ją do występu w utworze "Ej" umieszczonego na płycie "Autentyk II". Zaangażowanie artystki w liczne muzyczne przedsięwzięcia zostało zebrane w ramach wydawnictwa "Feat. Novika" (2004). Album otrzymał bardzo pozytywne recenzje nie tylko na łamach prasy branżowej, ale również w "Gazecie Wyborczej", "Rzeczpospolitej" i "Newsweeku". Owocem jej działalności radiowej były przebojowe kompilacje "Radio Leniwa Niedziela" (2002) oraz podwójna składanka "Polskie Leniwe" (2005) - nawiązujące do audycji prowadzonej przez artystkę na antenie Radiostacji (prezentowała najciekawszych polskich artystów z nurtu chillout, downbeat, avant-pop oraz szeroko rozumianej elektroniki). W 2005 roku Novika założyła kolektyw wokalno-producencki pod nazwą Beats Friendly, którego składanka "Friendly Beats" ukazała się w 2006 roku pod szyldem wytwórni EMI. W 2008 do sprzedaży trafiła dwupłytowa kompilacja zatytułowana "Friendly Beats. Grooves & Moves", będąca wypadkową takich muzycznych stylów jak reggae, broken beat, disco, funk czy hip-hop.

W 2006 roku Novika wydała EP-kę pod wiele sugerującą nazwą "Finally". Płyta ukazała się zarówno w formacie winylowym, jak również w limitowanej wersji kompaktowej. Na krążku można było znaleźć cztery utwory, których punktem wyjścia były wokale nagrane a cappella przez Novikę, poddane następnie własnej interpretacji przez m.in. Jacka Sienkiewicza oraz Niewinnych Czarodziejów. "Finally" ukazała się pod szyldem kolektywu Beats Friendly. Debiutanckim albumem Noviki były dopiero "Tricks of Life" (2006). Artystka, obok produkcji, zajęła się także literackim aspektem tekstów, których tematyka oscylowała wokół sfery emocjonalnej, komunikacji między płciami oraz paradoksów codzienności.

 • Skomentuj
 • WP
 • FB

Korzystanie z komentarzy FB oznacza akceptację regulaminu

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!