szukaj w serwisie

Gorące tematy

gorące tematy
banner
banner
banner
banner

Anita Lipnicka & John Porter

fot. mat. prasowe

Anita Lipnicka & John Porter

 • Ocena ogólna:

  2.47/5
  [269 głosów]

  Oceń:


 • Liczba odwiedzin: 116312

  Ostatnio odwiedzany: 2020-03-31

Anita Lipnicka & John Porter to niepowtarzalny duet, który aktywnie działa na polskiej scenie muzycznej. Połączenie kobiecej delikatności i rockowego zacięcia. Anita Lipnicka & John Porter tworzą parę nie tylko na scenie, lecz również poza nią. Ich debiut - "Nieprzyzwoite piosenki" - odniósł duży sukces; sprzedał się w Polsce w nakładzie ponad 100 tys. egzemplarzy.


John Porter to z pochodzenia Walijczyk od 1976 r. mieszkający w Polsce. Jak sam mówi, tutaj znalazł swoje miejsce na Ziemi i zaczął tworzyć i komponować.

W 1977 r. wraz z Korą i Markiem Jackowskim stworzyli trio o nazwie “Maanam – Elektryczny Prysznic. John grał tam głównie na gitarze akustycznej, a także razem z Markiem towarzyszył wokalnie Korze. Grupa grała dość agresywną odmianę rocka. W maju 1979 roku John odszedł z Maanamu i zaczął dalej szukać swojej muzycznej drogi.

Z Alkiem Mrożkiem, Kazimierzem Cwynarem i Leszkiem Chalimoniukiem sformował własny zespół o nazwie PORTER BAND. Grali przede wszystkim nową falę rocka. Do dziś zespół Porter Band i ich legendarny album “Helicopters” uznawany jest za jedną z najważniejszych płyt w historii polskiego rocka.

W okresie największej popularności John nieoczekiwanie rozwiązał Porter Band i zdecydował się pozostać artystą z “muzycznego offu”. W 1982 r. grał muzykę rockowo-jazzową w China Disco.

Później powrócił do korzeni i gitary akustycznej. Nagrał pierwszą płytę “unplugged” w Polsce. Album nosił tytuł “Magic moments” i o kilka lat wyprzedził światową modę na nagrania tego typu.

John też razem z Maciejem Zembatym realizował muzycznie jego wizję poezji i twórczości Leonarda Cohena. Przebieg drogi muzycznej świadczy o tym, że John lubi eksperymentować, ale zawsze zachowuje dobrą formę jako twórca i wykonawca.

W 1999 r. z inicjatywy Krzysztofa Zawadki powstał nowy skład Porter band. Nagrali płytę Electric, a także grali mnóstwo koncertów w całej Polsce.

W lutym 2002 roku, w jednej z piosenek na nową płytę Psychodelikatesy – For you, w duecie zaśpiewała Anita Lipnicka. Jak się później okazało, było to początkiem całkiem nowej drogi muzycznej Johna. W maju 2002 r. rozpoczęły się prace nad nowym projektem realizowanym wraz z Anita Lipnicką. Album nosi tytuł “Nieprzyzwoite piosenki” i powstawał przez blisko rok w Londynie. Na płycie po raz pierwszy John miał zaśpiewać kilka piosenek po polsku, ale ostatecznie zdecydowano się na wydanie całości w języku angielskim.

Krążek ujrzał światło dzienne 20 listopada 2003 r., a promował go utwór “Bones of love” (kompozycja Johna). Płyta uzyskała status Złotej Płyty i zdobyła wiele prestiżowych nagród m.in. Fryderyk 2003 w kategorii “Najlepszy album”. Anita z Johnem zagrali ponad 100 koncertów a płyta sprzedała się w multiplatynowym nakładzie.

14 maja 2007 roku zostało wydane 12 płyt Johna Portera pod tytułem “Why?” .Prawdziwą gratką dla fanów jest obecny w tym wydaniu krążek, “Psychodelikatesy”, który nigdy nie został wydany, a na nim piosenka “For you” z Anita Lipnicką.

John z Anitą wydali wspólnie 3 płyty, ostatnia „Goodbye” ukazała się w 2008 roku.

W 2009 roku John po raz pierwszy od kilku lat zaczął grać solowe koncerty, rock’n’rollowy powrót do najlepszych przebojów „Porter Band” okazał się być ciekawą ofertą dla Organizatorów Juwenaliów i Klubów Muzycznych.

Od jakiegoś czasu John pracuję już nad swoimi solowymi kompozycjami, płyta mamy nadzieje ujrzy światło dzienne w 2010 roku.

Biografię Anity Lipnickiej znajdziecie na profilu artystki

 • Skomentuj
 • WP
 • FB

Korzystanie z komentarzy FB oznacza akceptację regulaminu

REGULAMIN
Ocena: 0 [0]
~bakielit [2010-10-19 23:42]

milosc i muzyka nie ma granic
tak dobrze w zyciu kiedy sie pojawia to co slyszysz i czujesz i ta cala energia ma znaczenie kocham to i zyje tym wszystkim

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~meloman [2010-07-27 20:54]

narracja
jak to dobrze że nie straciliśmy Anitę i zyskaliśmy Portara.Obiecjją nam że będą z nami i sobą na reszte życia .Tego sobie życzymy z całego serca!

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~basia [2010-02-13 11:56]

Są super
Tworzą niepowterzalną, oryginalną, melodyjną muzykę, aż chce się w nią zatopić!!!

odpowiedz