szukaj w serwisie

Gorące tematy

gorące tematy
banner
banner
banner
banner

podobni artyści

Blog 27

fot. AKPA

Blog 27

 • Ocena ogólna:

  3.71/5
  [34 głosów]

  Oceń:


 • Liczba odwiedzin: 7527

  Ostatnio odwiedzany: 2020-02-21

Pop-rockowy Blog 27 to niezwykłe zjawisko na polskiej scenie muzycznej. Zespół Blog 27 w 2005 roku założyły dwie nastolatki: Tola Klara Szlagowska i Alicja Julia Boratyn. Obydwie piosenkarki urodziły się tego samego dnia - 27 listopada 1992 roku, aczkolwiek w innych miastach - Tola w Warszawie, Alicja w Łodzi.


Nie byłoby w tym projekcie niczego niesamowitego, gdyby nie fakt, że twórczość młodziutkich artystek trafiła w gusta masowej publiczności nie tylko w Polsce, ale również w innych częściach świata.

Na debiutancki singel zespołu Tola i Ala wybrały przeróbkę szlagieru Alexii "Uh La La La". Utwór dość szybko zaskarbił sobie sympatię słuchaczy w Polsce docierając do 4 miejsca na liście przebojów. Jeszcze w tym samym roku na rynku pojawił się drugi, tym razem wybrany z "banku piosenek" utwór grupy "Hey Boy (Ge Your Ass Up)" oraz pierwszy długogrający album Blog 27 o nośnym tytule "". Debiutancka płyta duetu została wydana w dniu trzynastych urodzin piosenkarek i od razu stała się dużym sukcesem wydawniczym. W grudniu krążek "" był szóstą najlepiej sprzedającą się płytą w Polsce. Album najwyżej doszedł w naszym kraju do pozycji numer 2, jednak nie ta, ale inne liczby mogą robić wrażenie. Mianowicie, fonograficzny debiut Blog 27 uzyskał status podwójnej platyny w Polsce, natomiast na całym świecie sprzedał się w liczbie ćwierć miliona kopii. Ten znakomity rezultat nie jest dziełem przypadku, ale efektem ciężkiej pracy i intensywnej promocji zespołu w kraju i za granicą, która miała miejsce w roku 2006. Składowymi elementami promocji grupy poza granicami Polski były występy w niemieckich stacjach telewizyjnych (Viva, RTL), trasa koncertowa po Niemczech, Austrii i Szwajcarii z niezwykle modnym w tamtym czasie niemieckim zespołem Tokio Hotel oraz liczne wywiady. To wszystko wywołało zamierzony efekt. Płyty kapeli rozchodziły się dobrze, przykładowo album "" dotarł do 27. pozycji niemieckiego notowania, z kolei singel z piosenką "Uh La La La" osiągnął 17. miejsce na niemieckiej liście przebojów.

Na wiosnę 2006 roku w polskich rozgłośniach radiowych pojawił się trzeci singel Blog 27 "Wid Out Ya", który jako jedyny utwór zespołu osiągnął sam szczyt polskiej listy przebojów. Jak się miało okazać to był dopiero początek sukcesów.

Na początku czerwca duet wziął udział w konkursie Superjedynki na Krajowym Festiwalu Muzyki Polskiej w Opolu. Blog 27 otrzymał nominację w kategorii najlepszy album pop za płytę "".

W połowie wakacji w polskich mediach pojawił się kolejny utwór grupy "I Still Don't Know Ya". Wziął on udział w konkursie na Przebój Lata Jedynki 2006 na Festiwalu Jedynki w Sopocie.

Wydawało się, iż wszystko idzie, jak trzeba. Zespół już na samym początku kariery zdobył ogromną popularność - szczególnie wśród młodzieży. Sprzedawał takie nakłady płyt za granicami Polski, które mogłyby zawstydzić niejednego starego wygę polskiej sceny rozrywkowej, ale jednak nie wszystko grało. Pojawiły się pierwsze zgrzyty doprowadzające do wyłomu w zespole. Alicja Boratyn w październiku 2006 roku podała do oficjalnej wiadomości, że opuszcza jeden z najlepszych muzycznych produktów eksportowych Rzeczpospolitej i zajmie się solową karierą. Jako powód rozstania z Tolą podała brak porozumienia z koleżanką. Ala tłumaczyła, że Szlagowska tłamsiła ją w zespole i że nie miała w nim własnego zdania. Boratyn zadebiutowała solo jesienią 2007 roku albumem "Higher". Płyta przepadła na rynku muzycznym. Najprawdopodobniej czynnikiem decydującym o niepowodzeniu tego materiału było to, że Ala nie okazała się tak medialną postacią jak Tola, która całkiem nieźle sobie radziła w pojedynkę.

W czasie największego kryzysu, jaki dotknął Blog 27, zespół odnosi największy i najbardziej spektakularny sukces. Grupa otrzymała nagrodę MTV Europe Music w kategorii najlepszy polski artysta.

Blog 27 to projekt skierowany raczej do młodszego audytorium, do czytelników gazety "Bravo" i zazwyczaj nie jest przedmiotem zainteresowania krytyków muzycznych. Jednak dziennikarz magazynu Billboard Charles Eddy, na swojej liście najlepszych singli 2006 roku sporządzonej na początku 2007 roku, umieścił piosenkę "Hey Boy (Get Your Ass Up)". Było to o tyle interesujące, że Blog 27 nie wydał niczego w Stanach Zjednoczonych. Znalazło się jeszcze paru profesjonalistów, zainteresowanych piosenką i samym zespołem. Wydali oni w głównej mierze dość dobre opinie na temat utworu i samej kapeli, porównując ją nawet do tanecznej, niezwykle dziwacznej formacji The Go! Team.

W 2007 Blog 27 otrzymał dwa wyróżnienia. W styczniu dostał specjalną nagrodę Komisji Europejskiej - EBBA za najlepiej sprzedający się album w Europie poza własnym krajem. Natomiast podczas Opolskiego Festiwalu był po raz kolejny nominowany do Superjedynki, tym razem w kategorii zespół roku.

Blog 27 po odejściu Ali Boratyn zamienił się w projekt, w głównej mierze jednoosobowy. Jedynym oficjalnym członkiem jest Tola Szlagowska, jednak stale z nią współpracuje jej starszy o 8 lat brat, perkusista Jan Szlagowski, który wcześniej bębnił w formacjach punkrockowych. Tolę wspomagają również klawiszowiec Adam Miliw-Baron, gitarzysta Aleksander Miliw-Baron, basista Paweł "Justin" Rosiak i tancerki: Sylwia Dymek i Maria Foryś. To ci współpracownicy powodują to, że o Blog 27 mówi się dalej w kategorii zespołu.

Wiosną 2008 roku rozpoczął się nowy rozdział w historii grupy. W marcu Tola, jej brat oraz Alek Miliw-Baron wystąpili w serialu "39 i pół". Tola zagrała tam wokalistkę zespołu B 27 - Olę, która ciężko pracuje na sukces. W osiągnięciu zamierzonych celów pomógł jej główny bohater, 40-letni Darek, który niczego dotychczas w życiu nie zwojował. W roli Darka wystąpił popularny polski aktor Tomasz Karolak. W tym serialu można było po raz pierwszy usłyszeć premierowe kawałki z nowego wydanego w kwietniu 2008 roku albumu Blog 27 "Before I'll Die".

Na dwa tygodnie przed jego premierą Tola zamknęła oficjalną witrynę internetową formacji Blog27.pl, będącą jedną z najchętniej odwiedzanych stron polskich wykonawców muzyki rozrywkowej. Witryna zanotowała ponad 5 milionów odsłon. Oficjalną stroną internetową zespołu został profil Blog 27 na MySpace.

Krążek "Before I'll Die" był promowany przez singel "Cute (I'm Not Cute)". Do utworu został nakręcony kontrowersyjny wideoklip. Autorkami scenariusza do niego były: Tola Szlagowska i reżyserka teledysku Anna Maliszewska. Zdjęcia były kręcone przede wszystkim w halach fabrycznych, ale również w plenerze. Jednak to, co zniesmaczyło bardziej konserwatywną część publiki to fakt, że młodziutka Tola w wideoklipie położyła się w trumnie.

To, co w jakiś sposób zgorszyło niektórych Polaków, wywołało złośliwy uśmiech Amerykanów. Na stronie internetowej magazynu "Blender" można było przeczytać, że Blog 27 "jeżeli nie są najbardziej wierną reprezentacją nastoletniej kultury w 2008 roku, to są najśmieszniejszą jej parodią".

Druga płyta Blog 27 nie powtórzyła sukcesu pierwszej. Longplay "Before I'll Die" co prawda dotarł do 3. miejsca na polskiej liście albumów i pokrył się złotem, ale jego łączna sprzedaż na świecie była 10 razy mniejsza od sprzedaży krążka "" i wyniosła około 25 tysięcy egzemplarzy.

Ten mierny - jak na tego wykonawcę - wynik można tłumaczyć tym, że Blog 27 po prostu znudził się swoim nastoletnim fanom, którzy zmieniają upodobania muzyczne jak w kalejdoskopie.

Tola nie powiedziała jednak ostatniego słowa. W sierpniu 2008 rozpoczęła naukę w szkole muzycznej w USA, po to by podszkolić swoje umiejętności. Artystka finansuje naukę ze swoich honorariów.

 • Skomentuj
 • WP
 • FB

Korzystanie z komentarzy FB oznacza akceptację regulaminu

REGULAMIN
Ocena: 0 [0]
~:) [2011-04-02 19:15]

Wojtuś... uspokój się :D

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~fredi [2011-04-01 14:15]

niebyło by w tym nic dziwnego ze trafiły na rynek amerykanski gdyby potrafiły spiewac ale one nie potrafią , ich sukcesem jest ich sponsor ktory karze im w teledyskach przekazywac ukryte tresci jak np czaszki znak amerykanskiej masoneri . Są tylko narzedziem masoneri do przekazywania ukrytych tresci nam polaką zaczynajac od najmłodszych tak smao jest w Ameryce , niech nigdy nie wracają do Polski

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~mosia_supertsar [2009-11-22 13:36]

TtOolUuÓS$IAaa!!!!
Koffam cie!!!Jeste$ taka modna i stylOwaAA!!!!Koffam rówWnNieŻ twojee pioOs$enki!!!!POoza tym jestem takA jak ty, i pozAA tym jootro impra u mnie!!!! Przyjdż!% LoVE!!!!!!!!!!!!!!!

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~moshing [2009-11-22 13:32]

Blog 27 - album: LOL
Lubię Obierać Limonki :P

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~Natalia:] [2009-08-13 13:14]

Blog 27 jest poprostu zarąbisty VERY VERY COOL !!!!!!!!!!!! Jastem Fanką Toli z Blog 27 i mam 11 lat i dobrze że Ala odeszła ona nie pasowała do BLOG 27

odpowiedz