szukaj w serwisie

Gorące tematy

gorące tematy
banner
banner
banner
banner

Marc Anthony

fot. oficjal. str. Marca Anthony'ego

Marc Anthony

 • Ocena ogólna:

  4.71/5
  [14 głosów]

  Oceń:


 • Liczba odwiedzin: 5463

  Ostatnio odwiedzany: 2019-12-11

Marc Anthony funkcjonuje w powszechnej świadomości przede wszystkim jako mąż Jennifer Lopez oraz dobry aktor, mający na koncie role u takich tuzów kina, jak Martin Scorsese (zagrał w 'Ciemnej stronie miasta') czy Tony Scott (zagrał jedną z głównych ról w dramacie 'Człowiek w ogniu'). Marc Anthony to jednak przede wszystkim piosenkarz, ale mało która osoba zna jego dokonania.


Powodem tej sytuacji jest to, że muzyka Marca Anthony'ego jest przeznaczona w głównej mierze dla wielbicieli muzyki latynoamerykańskiej oraz salsy.

Marc Anthony przyszedł na świat 16 września 1968 roku w Nowym Jorku jako Marco Antonio Muñiz. Artysta zainteresował się muzyką dzięki ojcu Felipe Muñizowi, który zaprezentował młodemu Marco fascynujący świat muzyki latynoamerykańskiej. Dzięki niemu Marc Anthony w młodości słuchał między innymi nagrań Rubéna Bladesa czy Héctora Lavoe oraz australijskiego zespołu popowego Air Supply.

Karierę artystyczną muzyk rozpoczął pod koniec lat 80. Zajmował się wtedy między innymi pisaniem tekstów dla innych wykonawców - wśród nich znalazł się popularny portorykański boysband Menudo, w którym rozpoczynał karierę Ricky Martin. Natomiast pierwsze nagrania sygnowane nazwiskiem muzyka ujrzały światło dzienne we wczesnych latach 90. Co ciekawe, mimo że Anthony zapisał się przede wszystkim w historii salsy, to pierwsze utwory piosenkarza, z którymi słuchacze mieli okazję się zapoznać, były nagraniami stricte elektronicznymi. Stało się tak dlatego, że pierwszy album Marca Anthony'ego powstał we współpracy z przyjacielem muzyka "Little" Louie Vegą, połową duetu producenckiego Masters At Work, wykonującego muzykę house. Pierwszy album artysty wydany pod szyldem Marc Anthony & "Little" Louie Vega, "When the Night Is Over", ukazał się w 1991 roku i zawierał nagrania, będące fuzją muzyki house oraz salsy. Płyta w momencie pojawienia się na rynku była niemałym szokiem dla wielbicieli latynoskich rytmów, ponieważ gościnnie w sesji nagraniowej wzięli udział giganci sceny latynoskiej: Tito Puente i Eddie Palmieri. Mimo to, krążek spotkał się z przychylnym przyjęciem słuchaczy, szczególną popularnością cieszył się singel z niej wykrojony "Ride on the Rhythm", który doszedł do 1. miejsca listy Hot Dance Club Play sporządzanej przez Billboard.

Jednak Marc Anthony nie chciał wykonywać muzyki elektronicznej. W sercu grała mu salsa, dlatego kolejny krążek artysty "Otra Nota" z 1993 roku, to salsa w czystej postaci. Duży wpływ na brzmienie tego i następnego albumu artysty miał Sergio George, który obydwa dzieła wyprodukował i zaaranżował. O ile jednak album "Otra Nota" zawierający kilka hitów z "Hasta Que Te Conocí" na czele, otrzymał pozytywne recenzje i sprzedał się nieźle, jak na początkującego muzyka, to druga płyta wypełnioną salsą "Todo a Su Tiempo" z 1995 roku, sprzedała się lepiej i okazała się wielkim sukcesem artystycznym Marca Anthony'ego. "Todo a su tiempo" był też pierwszym krążkiem piosenkarza, który doszedł do 1. pozycji listy Billboard Top Tropical Albums - od tego momentu wszystkie albumy artysty zawierające tego typu muzykę doszły na szczyt tego zestawienia.

Mimo tych wszystkich sukcesów Marc Anthony nie zamierzał dłużej współpracować z Sergio Georgem. Produkcją i aranżacją 4. studyjnego albumu wokalisty zajął się Angel "Cucco" Peña. Jak się okazało, było to bardzo dobre posunięcie ze strony Anthony'ego. Krążek "Contra La Corriente" z 1997 roku odniósł większe sukcesy na listach przebojów od poprzednich wydawnictw, między innymi doszedł na sam szczyt listy Billboard Top Latin Albums i był pierwszym krążkiem piosenkarza notowanym na liście Billboard 200 - zestawieniu najlepiej sprzedających się płyt w USA. Jednak o wiele cenniejsze okazały się świetne oceny recenzentów, zachwycających się wspaniałym, czystym głosem piosenkarza i niekonwencjonalnym podejściem do salsy. Za ten krążek Marc Anthony otrzymał najważniejsze w karierze wyróżnienie - nagrodę Grammy (Best Traditional Tropical Latin Album) w 1999 roku.

Jednak nawet te sukcesy nie sprawiły, że muzyk stał się znany szerszej publiczności. Mający portorykańskie korzenie Amerykanin był już co prawda gwiazdą w Ameryce Łacińskiej, ale generalnie w Stanach Zjednoczonych był słabo rozpoznawalny. Być może, to było powodem tego, że artysta zdecydował się na wydanie albumu anglojęzycznego z muzyką pop. Płyta zatytułowana bardzo prosto "Marc Anthony" z 1999 roku zaskoczyła - zajęła 8. miejsce na liście Billboardu. Z krążka zostały wykrojone 4. single, z których dwa stały się hitami z prawdziwego zdarzenia. Na pierwszy ogień poszedł fantastyczny kawałek "I Need To Know", będący sprytnym połączeniem nowoczesnego popu i salsy. Krytycy byli zachwyceni, kiedy po raz pierwszy usłyszeli tę piosenkę, nic więc dziwnego, że muzyk zgarnął za nią pierwszą w historii nagrodę Latin Grammy Award w kategorii piosenka roku (oczywiście wyróżnienie zgarnęła wersja hiszpańskojęzyczna tego numeru - "Dimelo"). "I Need To Know", to również pierwszy kawałek wokalisty, który znalazł się na amerykańskiej liście przebojów - zajął na niej aż 3. pozycję.

Pod koniec lat 90., nie tylko zaczęła się rozkręcać kariera Marca Anthony'ego. Również wtedy poznał swoją wielką miłość Jennifer Lopez. Jednakże dwójce muzyków nie było dane być wtedy razem - byli wówczas w innych związkach. Ale nagrali razem piosenkę "No Me Ames", która znalazła się na debiutanckiej płycie J.Lo "On the 6".

Na początku 2000 roku na rynku pojawił się kolejny wielki hit Marca Anthony "You Sang to Me". Piękna ballada dotarła niemalże na sam szczyt zestawienia Billboardu, wyprzedził ją tylko mega przebój "Maria Maria" autorstwa Carlosa Santany. Artyście nie udało się też po raz kolejny zatriumfować na rozdaniu nagród Grammy. Piosenka "You Sang to Me" była nominowana w kategorii najlepszy wokalny utwór pop wykonywany przez mężczyznę w 2001 roku, jednak to wyróżnienie po raz drugi z rzędu zgarnął Sting za kawałek "She Walks This Earth" (rok wcześniej Sting wygrał z piosenką "Brand New Day", a nominowanym do nagrody był również Marc Anthony za utwór "I Need To Know").

Muzyk kontynuował eksperyment z muzyką pop jeszcze na początku kolejnej dekady. W 2002 roku wydał krążek "Mended". Album doszedł do 3. pozycji w USA i sprzedawał się nieźle. Znalazło się tam parę przebojów, najpopularniejszym z nich był bez wątpienia "Tragedy" autorstwa Roba Thomasa, wokalisty z niezwykle popularnego swego czasu zespołu Matchbox Twenty.

Później jednak muzyk postanowił powrócić do korzeni i nagrywał głównie muzykę salsa po hiszpańsku. Albumy "Amar Sin Mentiras" oraz "Valió la Pena" - obydwa z 2004 roku spodobały się latynoskim słuchaczom oraz kapitule przyznającej nagrody Latin Grammy Award (artysta stał się bogatszy o dwie statuetki).

Marc Anthony jest na pewno wielką postacią w świecie muzyki. Porównywany do samego Franka Sinatry z powodu sylwetki, głosu oraz kariery aktorskiej muzyk jest pierwszym wykonawcą muzyki salsa, który zapełnił słynną halę Madison Square Garden w Nowym Jorku i najlepiej sprzedającym się artystą w historii tego gatunku.

Ostatnim wydawnictwem płytowym Marca Anthony jest jak na razie ścieżka dźwiękowa do filmu "El Cantante" z 2007 roku nagrana do spółki z Jennifer Lopez.

 • Skomentuj
 • WP
 • FB

Korzystanie z komentarzy FB oznacza akceptację regulaminu

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!