szukaj w serwisie

Gorące tematy

gorące tematy
banner
banner
banner
banner

Duran Duran

fot. oficjal. str. Duran Duran

Duran Duran

 • Ocena ogólna:

  5/5
  [22 głosów]

  Oceń:


 • Liczba odwiedzin: 4896

  Ostatnio odwiedzany: 2020-03-29

Duran Duran to brytyjska legenda new romantic. Zespół, który stworzył nieśmiertelne hity takie jak 'Rio', 'Save a Prayer' czy 'Hungry Like The Wolf'. Dwadzieścia pięć lat po powstaniu zespołu Duran Duran, pięciu jego oryginalnych członków: Simon Le Bon, Nick Rhodes, John Taylor, Andy Taylor i Roger Taylor są znowu razem – długo po rozstaniu z powodu innych projektów.


Wrócili z tą samą, niezaprzeczalną „chemią” i wyjątkowym stylem, dzięki którym trafili na szczyty list przebojów, aby nagrać nowy album, który już zapowiada się na jeden z lepszych w ich karierze.

Melodyjne piosenki, świetny warsztat muzyczny i aranżacje, a także surowy i wyzywający wokal sprawiają, że najnowsze dzieło zespołu można śmiało nazwać „ klasycznym Duran Duran na nowe milenium”. Jak dotąd Duran Duran sprzedali ponad 70 milionów płyt, i przez długi czas cieszyli się spektakularnym sukcesem. Łączyli pop, sztukę i modę w sposób bezprecedensowy, a także udało im się wznieść sztukę kręcenia wideoklipów na nowy poziom. To, co kiedyś było prostym narzędziem marketingowym przekształcili w coś, co jest teraz jednym z najważniejszych atutów fonograficznego biznesu. Egzotyczne lokacje, piękne dziewczyny i zapierające dech w piersiach widoki - to właśnie Duran Duran ustanowili nowe standardy. Ich sukces okupiony był ciężką pracą i niekończącymi się trasami koncertowymi. Świetnie wyglądali, mieli swój styl i byli pewni siebie. Komponowali ponadczasowe utwory, w których łączyli rockowe brzmienie gitar z wpadającymi w ucho melodiami i ciekawymi tekstami. Grali przed publicznością na wyprzedanych koncertach na całym świecie i bili rekordy popularności gdziekolwiek się pojawiali. Media porównywały ich do Beatlesów, ponieważ im również na scenie i poza nią towarzyszyła histeria. Doskonale wpisali się w klimat tamtych czasów i zdobyli sobie armię oddanych fanów. A teraz wrócili, żeby zacząć to wszystko od nowa.

Grupa powstała w 1978 roku w Birmingham. Założyli ją klawiszowiec Nick Rhodes i basista John Taylor. Ich brzmienie zainspirowane było muzyką soul z ich młodości, a także dźwiękami pochodzącymi z nowojorskiej niezależnej sceny muzycznej lat 70. (the New York Dolls and Velvet Underground), twórczością Davida Bowie i zespołów awangardowych, takich jak Roxy Music. W tym czasie John studiował w artystycznym college’u, a Nick kończył szkołę średnią. W pierwszym wcieleniu zespołu pojawił się kolega ze szkoły artystycznej – Stephen Duffy i inny kumpel, który uczył się w szkole gastronomicznej – Simon Colley. Simon grał na klarnecie i gitarze basowej. Nick miał mały syntezator i automatycznego perkusistę. John grał na gitarze, a Stephen śpiewał i grał na gitarze bezprogowej. Próby grali na terenie uczelni, lecz wkrótce zespół opuścili Simon i Stephen mając w planach inne projekty, a Nick i John zaczęli szukać kogoś na ich miejsce. W trakcie kilku kolejnych miesięcy przesłuchali wielu muzyków zanim do zespołu dołączył perkusista Roger Taylor. Był nieco bardziej doświadczony od swoich poprzedników, ponieważ grał wcześniej z punkową kapelą The Scent Organs. John przejął role basisty, a zespół przyjął nazwę Duran Duran (na cześć klasycznego filmu sci-fi Rogera Vadima, Barbarella) i zaczął rozwijać swoje funkowe brzmienie doprawione szczyptą punka i porządną dawką ambitnego popu, w rodzaju grup Simple Minds, czy Japan. Mimo braku dużego doświadczenia John, Roger i Nick wkrótce zaczęli rozglądać się za wytwórnią płytową i rozsyłali taśmy demo tam, gdzie się dało, a także sami odwiedzali londyńskie firmy fonograficzne i rozglądali się za lepszymi koncertami. Częścią tego planu było nawiązanie współpracy z nocnym klubem Rum Runner – miejscem modnym i uczęszczanym i wprost stworzonym dla nich. Po wysłuchaniu ich taśm demo, właściciele Rum Runner Paul i Michael Berrow uznali, że gra jest warta świeczki. Zespół stał się rezydentem klubu, komponując i grając próby w ciągu dnia, a nocami prowadząc dyskotekę i pracując w klubie. Cały czas odbywały się przesłuchania nowych członków zespołu i na jedno z ogłoszeń w magazynie Melody Maker odpowiedział Andy Taylor, a wkrótce potem do grupy dołączył Simon LeBon, którego zespołowi przedstawiła jego dziewczyna, zatrudniona w klubie jako barmanka. W odróżnieniu od reszty członków zespołu Simon pochodził z południa, a na uniwersytecie w Birmingham studiował dramat. Przez kilka kolejnych miesięcy zespół pracował bez wytchnienia, nagrywając, grając koncerty gdziekolwiek się dało. Około 1980 roku tuż po trasie, podczas której supportowali Hazel O’Connor ich wysiłki zostały nagrodzone, zrobiło się o nich głośno, a największe wytwórnie zaczęły się nawzajem licytować w walce o kontrakt. Umowa została finalnie podpisana z EMI, a zespół niemal natychmiast wylądował w studio z producentem Colinem Thurstonem.

 • Skomentuj
 • WP
 • FB

Korzystanie z komentarzy FB oznacza akceptację regulaminu

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!