szukaj w serwisie

Gorące tematy

gorące tematy
banner
banner
banner
banner

OMD

fot. oficjal. str. OMD

OMD

 • Ocena ogólna:

  4/5
  [35 głosów]

  Oceń:


 • Liczba odwiedzin: 22418

  Ostatnio odwiedzany: 2020-04-05

Orchestral Manoeuvres in the Dark (w skrócie: OMD) to angielski zespół synth-popowy utworzony w 1978 roku na półwyspie Wirral. Lider OMD i główny wokalista Andy McCluskey poznał grającego na keyboardzie Paula Humphreysa, kiedy uczęszczał z nim do szkoły.


Zaczęli razem grywać w początkujących zespołach, m.in. Equinox, Pegasus, Hitlerz Underpantz i The Id. Tworzyli też wspólnie VCL XI. Ich główną inspiracją była w tamtym czasie niemiecka muzyka elektroniczna - przede wszystkim Kraftwerk i Neu! Podziwiali też twórczość Briana Eno.

W 1978 roku projektowi VCL XI nadali nazwę Orchestral Manoeuvres in the Dark. W trakcie pierwszych koncertów wspomagali się magnetofonem szpulowym, którego właścicielem był ich menadżer Paul Collister. Magnetofon "Winston" - nazwany na cześć głównego bohatera antyutopii "Rok 1984" George'a Orwella - służył zespołowi także do nagrywania pierwszych utworów w studiu. Już wkrótce zainteresował się nimi Tony Wilson z niezależnej i bardzo prestiżowej wytwórni Factory. Zaproponował OMD wydanie pierwszego singla "Electricity". Utwór dotarł zaledwie do 99. miejsca w Wielkiej Brytanii, jednak dla początkującego zespołu samo pojawienie się na liście przebojów było wystarczającym sukcesem.

Debiutancka płyta "Orchestral Manoeuvres in the Dark" ukazała się 22 lutego 1980 roku przy pomocy wytwórni DinDisc. Oprócz "Electricity" zawierała przebój "Messages", któremu udało się dotrzeć do 13. miejsca na liście przebojów. Sam album również osiągnął całkiem przyzwoity wynik plasując się na 27. pozycji.

Pół roku później można było zakupić drugą płytę OMD zatytułowaną "Organisation". Promował ją singel "Enola Gay", który stał się jednym z największych hitów formacji. Dotarł do 8. miejsca w Wielkiej Brytanii i pierwszego w kilku innych krajach Europy: Francji, Włoszech i Portugalii. Tytuł utworu pochodzi od popularnej nazwy amerykańskiego samolotu B-29 Superfortress (która z kolei wzięła się od imion matki pilota), który zrzucił bombę atomową na Hiroszimę. Słowa piosenki sugerowały, że bombardowanie było niepotrzebne i nigdy nie powinno do niego dojść. Utwór był kilkakrotnie coverowany, m.in. przez hiszpańskiego piosenkarza popowego Jose Galisteo, niemiecki zespół Scooter grający muzykę elektroniczną, a także serbską grupę hardcore-punkową KBO! Na "Organisation" wyraźnie słychać inspiracje post-punkiem i twórczością Joy Division. W międzyczasie do zespołu dołączyli perkusista Malcolm Holmes - z którym muzycy OMD grali wcześniej w The Id - oraz klawiszowiec i saksofonista Martin Cooper.

Wkrótce ukazał się kolejny wielki przebój Orchestral Manoeuvres in the Dark. Napisany przez Humphreysa i Coopera utwór "Souvenir" został wydany 4 sierpnia 1981 roku. Dotarł do 3. miejsca na liście przebojów w Wielkiej Brytanii. Teledysk opierał się na ujęciach pokazujących Andy'ego prowadzącego czerwonego Volkswagena Karmanna Ghię i śpiewającego w oddali Paula. Zwłaszcza temu drugiemu nie przypadł on do gustu ze względu na nieświadome skojarzenia z homoseksualizmem, jakie mógł wywoływać u widzów. W 1998 roku "Souvenir" zremiksował Moby, z kolei w 2004 roku własną wersję utworu nagrała polska piosenkarka Ania Dąborwska (znajduje się ona na jej debiucie "Samotność po zmierzchu").

Kawałek "Souvenir" promował trzecią płytę OMD "Architecture & Morality", która okazała największym sukcesem w dorobku zespołu. Album uzyskał nie tylko znakomite noty wśród krytyków muzycznych, ale również sprzedał się w liczbie ponad trzech milionów egzemplarzy. Znajdowały się na nim dwa inne hity "Joan of Arc" (5. miejsce w Irlandii) i "Maid of Orleans (The Waltz Joan of Arc)", któremu udało się zdobyć szczyty list przebojów w pięciu krajach Europy - m.in. w Holandii, gdzie singel pokrył się złotem.

 • Skomentuj
 • WP
 • FB

Korzystanie z komentarzy FB oznacza akceptację regulaminu

REGULAMIN
Ocena: +8 [8]
~daro [2009-12-08 19:29]

prywatka z omd to były piękne czasy
odżyły emocje , kapitalna piosenka ,czekam na album ... mogli by przyjechać do polski....

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź