szukaj w serwisie

Gorące tematy

gorące tematy
banner
banner
banner
banner

Chris Rea

fot. oficjal. str. Chrisa Rea

Chris Rea

 • Ocena ogólna:

  3.25/5
  [8 głosów]

  Oceń:


 • Liczba odwiedzin: 7062

  Ostatnio odwiedzany: 2020-03-29

Chris Rea (pełne nazwisko: Christopher Anton Rea) urodził się 4 marca 1951 roku w angielskim mieście Middlesbrough. Chris Rea pochodzi z wielodzietnej rodziny (ma dwóch braci i cztery siostry). Ojciec Chrisa, mający włoskie pochodzenie Camillo Rea, prowadził w mieście sieć lodziarni "Rea's Ice Cream", w której pierwsze pieniądze zarabiał młody Chris.


- Miałem za zadanie przekształcić lodziarnię w wielkie międzynarodowe imperium - wspomina artysta. Chris jednak nie przykładał się zbytnio do pomnożenia rodzinnego majątku ani też do nauki. Interesowały go za to wypady do klubów, randki z późniejszą żoną Joan Lesley (poznał ją, gdy miał 16 lat) oraz - w coraz większym stopniu - muzyka.

W wieku 21 lat zakupił pierwszą gitarę - Hofnera, która kosztowała go 28 funtów. Na niej ćwiczył bluesową technikę slide, zafascynowany twórczością amerykańskich muzyków, takich, jak Charley Patton.- Stałem jak porażony piorunem i słuchałem chrapliwego, szorstkiego głosu Harleya - wspomina Chris Rea w jednym z wywiadów. - Jak on wspaniale grał, te długie solówki! To było to!

W 1973 roku dołączył do grupy Magdalene na miejsce Davida Coverdale'a, który odszedł do Deep Purple. Niedługo później grupa już jako The Beautiful Losers wygrała plebiscyt pisma "Melody Maker" w kategorii "nadzieja na przyszłość", ale zespół rozpadł się i Chris udzielał się jako gitarzysta sesyjny na płytach innych wykonawców takich, jak Catherine Howe czy Hank Marvin z The Shadows. Nagrywał także swoje wersje piosenek z repertuaru m.in. The Eagles. Wreszcie w 1977 roku artysta podpisał kontrakt z małą wytwórnią płytową Magnet, co oznaczało profesjonalne wydawanie albumów i promocję jego kompozycji. <

W 1978 roku ukazała się debiutancka płyta Chrisa Rea "Whatever Happened To Benny Santini". Ojczyzna muzyka wykazała raczej średnie zainteresowanie albumem, za to za oceanem singel "Fool" uplasował się na 12. miejscu listy Billboardu i otrzymał nominację do nagrody Grammy. Również w tym roku Rea po raz pierwszy odwiedził Polskę i zagrał koncert w Świnoujściu. - Zobaczyłem mizerię, szarość i ogólną beznadzieję życia w komunistycznym kraju. Mówiono mi przed przyjazdem, że w Polsce wszyscy są agentami KGB - wspomina muzyk. Następne krążki Chrisa, "Deltics" oraz "Tennis", również cieszyły się umiarkowanym zainteresowaniem, a w Wielkiej Brytanii, lubującej się u schyłku lat 70. w punku i new wave, nie było zapotrzebowania na bluesowego wokalistę, śpiewającego ochrypłym głosem. Czas Chrisa miał dopiero nadejść.

Lata 80. to coraz lepsze notowania muzyki Chrisa. Płyta "Water Sign" wydana w 1983 roku przyniosła wielki przebój "I Can Hear Your Heartbeat". Na krążku znajduje się także utwór "Candles", dedykowany Polsce będącej w okowach stanu wojennego. Kolejne płyty to kolejne przeboje: "Josephine" (z płyty "Shamrock Diaries") dedykowany pierworodnej córce oraz tytułowy utwór z następnego albumu "On The Beach".

 • Skomentuj
 • WP
 • FB

Korzystanie z komentarzy FB oznacza akceptację regulaminu

REGULAMIN
Ocena: 0 [0]
~Mimi [2016-11-29 14:57]

JAK ja kocham tego artyste to trudno sobie wyobrazic, jego spiew to cudo nie wyobrazam sobie zeby go zabraklo Cris zebys to wiedzial jak cie uwielbiam..........................

odpowiedz