szukaj w serwisie

Gorące tematy

gorące tematy
banner
banner
banner
banner

Hey

fot. QL Music

Hey

 • Ocena ogólna:

  4.62/5
  [106 głosów]

  Oceń:


 • Liczba odwiedzin: 15356

  Ostatnio odwiedzany: 2020-01-22

Bez przesady można powiedzieć, że Hey to jeden z najważniejszych polskich zespołów rockowych. Od 1992 r. ich twórczość – znakomite kompozycje opatrzone poruszającymi i szczerymi tekstami Katarzyny Nosowskiej szybko zjednały sobie publiczność. Pierwsza płyta grupy Hey - 'Fire' - wydana w 1993 r. jest dziś jedną z najmocniejszych pozycji kanonu polskich albumów rockowych.

Kolejne studyjne wydawnictwa Hey’a to: „Ho!” (1994), „Heledore” (EP, 1995), „?” (1995), uznawana przez wielu fanów za najlepszy album w historii grupy. Kolejne to „Karma” (1997) oraz „Hey” (1999), po wydaniu którego zespół opuścił jego współzałożyciel i lider Piotr Banach. Zastąpił go gitarzysta Paweł Krawczyk (wcześniej m.in. Ahimsa i Houk), który doskonale wkomponował się w zespół, czego dowodem była płyta „[sic!]” (2001). Krążek przyniósł kilkanaście doskonałych piosenek, powrót na listy przebojów i renesans popularności Hey’a. Zorganizowaną z okazji 10–lecia istnienia zespołu trasę koncertową podsumował podwójny album „[koncertowy]” (2003). W tym samym roku został wydany premierowy album „music, music”, na którym Hey zaproponował dość eksperymentalne kompozycje nasycone elektroniką. I choć wielu twierdziło, że zespół zbyt daleko odszedł od swoich korzeni, to jednak frekwencja na trasie promującej to wydawnictwo potwierdziła, że publiczność doceniła również nowe pomysły muzyków.

Kolejny studyjny album „Echosystem” (2005) jest zdecydowanie bardziej gitarowy i melodyjny niż poprzedni, a momentami wręcz przebojowy. Kilka miesięcy po jego premierze ukazało się DVD „Echosystem”, zawierające paradokumentalny film przedstawiający pracę zespołu nad płytą. We wrześniu 2007 w warszawskim Teatrze Roma odbył się koncert z cyku MTV Unplugged. Nowe aranżacje piosenek, wyśmienici goście i rozbudowane instrumentarium sprawiły, że znane piosenki Hey’a zyskały zupełnie nowe oblicze. Koncert wydany w formie CD i DVD stał się jednym z bestsellerów roku 2007. Krótko po tym wydarzeniu zespół zagrał kolejną jubileuszową trasę – „92-07”, tym razem z okazji 15. urodzin.

Hey nagrał dotychczas osiem płyt studyjnych i trzy koncertowe. Wśród wielu nagród, jakie otrzymał, muzycy bardzo cenią sobie „Złoty Bączek”, który zespół otrzymał na Przystanku Woodstock, za najlepszy koncert na festiwalu w 2004 r. Wyboru dokonali uczestnicy imprezy. Warto również wspomnieć, że Hey i Katarzyna są najczęściej nominowanymi artystami w historii nagród Fryderyk – podczas ostatniej edycji płyta „Hey MTV Unplugged” została doceniona trzykrotnie – w kategoriach: album rock/metal, najlepsza oprawa graficzna płyty oraz produkcja muzyczna roku. Katarzyna zaś została m.in. autorką i wokalistką roku. Wydawnictwo to zostało nagrodzone również przez słuchaczy Radia Eska Rock, którzy wybrali go najlepszym polskim rockowym albumem 2007 r. Na jesieni odbyła się trasa koncertowa HEY MTV Unplugged; zespół dał również koncert w londyńskim klubie Scala.

Początek roku 2009 upłynął pod znakiem pracy nad nowym albumem, którego część instrumentalna została zarejestrowana w urokliwym miasteczku westernowym w Sarnowej Górze, a wokale w studio Fonoplastykon we Wrocławiu. Płyta zatytułowana „Miłość! Uwaga! Ratunku! Pomocy!” ukażę się 23 października 2009 r.

W międzyczasie ukazało się pięć płyt solowych Nosowskiej: „puk puk” (1996), „Milena” (1998), „Sushi” (2000), „UniSexBlues” (2007), „Osiecka”, 2008).

W ramach ciekawostki, warto też wspomnieć, że w latach 2002-2004 Nosowska wspomagała na koncertach legendę polskiego punka – grupę Dezerter.

 • Skomentuj
 • WP
 • FB

Korzystanie z komentarzy FB oznacza akceptację regulaminu

REGULAMIN
Ocena: 0 [0]
~nikola [2011-07-20 08:57]

moja mamuska ma wszyskie ich pyty wiekszosc kupila na promocjach wybor jest ogromny zarowno w sklepach internetowych jak i w plytkach

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~Kamil [2011-07-19 20:36]

Szczerze powiedziawszy to wszystko w sieci bez większych problemów znajdziesz. Nie dość że taniej to i przyjemniej się szuka. Od pewnego czasu zaglądam na dosluchania.pl mają spory wybór jeśli chodzi o muzę i znalazłem kilka ciekawych płytek które zamierzam dołączyć do własnej kolekcji.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~ola [2011-07-19 14:51]

Uwielbiam ich. Tyle lat grają i ciągle są na powierzchni- wielki szacunek. A ich unplugged to czysta poezja!!! Mam tylko nadzieję, że Nosowska nie pójdzie do tego nowego programu i nie sprzeda swoich ideałów. Przy okazji mam pytanko- ktoś wie, gdzie unp Kultu dostanę?

odpowiedz

Ocena: +1 [1]
~ada [2011-07-19 14:51]

Uwielbiam ich. Tyle lat grają i ciągle są na powierzchni- wielki szacunek. A ich unplugged to czysta poezja!!! Mam tylko nadzieję, że Nosowska nie pójdzie do tego nowego programu i nie sprzeda swoich ideałów. Przy okazji mam pytanko- ktoś wie, gdzie unp Kultu dostanę?

odpowiedz