szukaj w serwisie

Gorące tematy

gorące tematy
banner
banner
banner
banner

podobni artyści

Robert Chojnacki

fot. AKPA

Robert Chojnacki

 • Ocena ogólna:

  2.83/5
  [6 głosów]

  Oceń:


 • Liczba odwiedzin: 4042

  Ostatnio odwiedzany: 2019-05-22

Robert Chojnacki to polski muzyk, kompozytor, wieloletni saksofonista zespołu De Mono, który bardzo duże sukcesy odnosił także jako solista. Robert Chojnacki przyszedł na świat 5 listopada 1958 roku w Warszawie. Muzyką interesował się od dziecka i bardzo wcześnie nauczył się grać na kilku instrumentach.


W młodości uczył się w warszawskiej szkole muzycznej, gdzie chodził do klasy klarnetu. Opanował później także saksofon oraz flet. Pierwsze kroki jako artysta stawiał z zespołem warszawskiego teatru Syrena. We wczesnym okresie współpracował także z Markiem Klimczokiem. Zagrał na jego płycie "Metropoly". Początki jego przygody z muzyką były jednak trudne - zaliczył angaż w kilku pomniejszych bandach jak Pulsar, Radar czy Five, niestety, bez większego powodzenia. Wszystko zaczęło się zmieniać, kiedy w 1987 roku dołączył do zespołu Mono, założonego przez Marka Kościkiewicza (gitara i śpiew), Piotra Kubiaczyka (gitara basowa) i Dariusza Krupicza (perkusja). Po dokooptowaniu do składu wokalisty Andrzeja Krzywego i gitarzysty Jacka Perkowskiego przekształcił się w De Mono. Grupa zadebiutowała w 1989 roku krążkiem "Kochać inaczej". Muzyka proponowana przez niego była mieszanką popu i rocka, można było doszukać się w niej także elementów smooth jazzu. Formacja, przede wszystkim w latach 90., odniosła ogromny sukces w Polsce i należała do najbardziej popularnych w kraju. Ma ona na koncie wiele przebojów, między innymi "Zostańmy sami", "Statki na niebie" czy "Znów jesteś ze mną". Robert grał w kapeli (był kompozytorem jej wielu utworów) przez niemal 20 lat, i nagrał z nią sześć albumów. Jej skład opuścił dopiero w 2006 roku (jego miejsce zajął Paweł Pełczyński), chcąc poświęcić się karierze solowej. Od tamtej pory w De Mono z oryginalnej konfiguracji pozostali jedynie Kubiaczyk oraz Krzywy - nie specjalnie przypadło to do gustu kolegom z pierwotnego składu. Dlatego w 2008 roku Chojnacki wraz z Kościkiewiczem i Krupiczem (oraz trzema nowymi muzykami) założył "konkurencyjną" kapelę, o tej samej nazwie. Sprawa trafiła do sądu, który przyznał prawa do używania szyldu Andrzejowi Krzywemu i jego kolegom. Od tamtej pory Robert z pozostałymi muzykami występuję jako Mono. W 2008 roku formacja weszła do studia, aby zarejestrować piosenki na "debiutancką" płytę. Pierwszy owoc prac pojawił się już wczesną jesienią, a był nim utwór "Kręci nam się w głowie", do którego powstał także promocyjny teledysk. Pełnoprawne dzieło ma mieć premierę w 2009 roku.

Poza dużym sukcesem, który Robert odniósł z zespołem De Mono, osobno trzeba się odnieść do jego kariery jako solisty (która początkowo popularnością przyćmiła nawet macierzystą grupę). W 1995 roku nagrał pierwszą płytę sygnowaną własnym imieniem i nazwiskiem, zatytułowaną "Sax & Sex". Rolę głównego wokalisty objął na nim Andrzej "Piasek" Piaseczny, wtedy frontman zespołu Mafia (na płycie wspomagało Chojnackiego wielu zaprzyjaźnionych artystów, m.in. Kayah, która zaśpiewała w chórkach). Krążek z miejsca poszybował na sam szczyt najlepiej sprzedających się w kraju, a wykrojone z niego single "Budzikom śmierć", "Niecierpliwi", "Prawie do nieba" okupowały na zmianę listy przebojów. Warto powiedzieć, że do 2003 roku rozszedł się on w nakładzie przekraczającej ponad milion egzemplarzy, co jest jednym z najlepszych wyników w historii polskiej fonografii. Kierując się najprawdopodobniej zasadą "nie zarzyna się kury znoszącej złote jajka" w niedalekiej przyszłości ukazało się jeszcze siostrzane wydawnictwo, pod tytułem "Sax & Dance" zawierające remiksy piosenek z multiplatynowej płyty. Co ciekawe, wariacja ta zdobyła później nagrodę Fryderyk w kategorii album roku dance. Na szczęście, na premierowy materiał Robert nie kazał długo czekać. Już w 1997 roku pojawił się drugi pełnoprawny album, "Big Beat". Tym razem funkcję głównego wokalisty pełnił Maciej Molęda (znany z udziału w popularnym programie telewizyjnym "Szansa na sukces"). Gościnnie wystąpili na nim m.in. Dariusz Kozakiewicz (znany z takich formacji jak Breakout, Test, Perfect), Anna Maria Jopek oraz legendarna orkiestra Sinfonia Varsovia. Mimo, że pochodząca z niego piosenka "I Love You do bólu" stała się w Polsce sporym hitem, płyta nie odniosła już tak wielkiego sukcesu jak poprzednia. Do osiągnięć z tamtego okresu, można z pewnością zaliczyć także występ przed słynną saksofonistką Candy Dulfer (szerszej publiczności znana przede wszystkim z utworu "Lily Was Here" nagranego we współpracy z Dave'em Stewartem z formacji Eurythmics), który miał miejsce wiosną 1997 roku w poznańskiej hali Arena.

W następnych latach było o nim raczej cicho (nie należy jednak zapominać, że wtedy nadal grał jeszcze w De Mono). W 2000 roku skomponował utwór pod tytułem "Zapomnieć", który zaśpiewał na festiwalu w Opolu Tomasz Zabiegałowski (piosenka zdobyła tam nagrodę dziennikarzy). W następnym roku ponownie (w pewnym sensie) połączył siły z Andrzejem Piasecznym. Napisał muzykę do kawałka "2 long", którym wspomniany wokalista reprezentował Polskę na konkursie Eurowizji w 2001 roku. Następny krążek Chojnackiego, ujrzał światło dzienne dopiero w 2006 roku. Pojawił się on na sklepowych półkach pod tytułem "Saxophonic" (dwa CD i ponad 100 minut muzyki) 13 października. Tym razem do nagrania zaprosił istną wręcz plejadę gwiazd, wymieniając tylko Artura Gadowskiego (IRA), Krzysztofa Kiljańskiego, Pawła Kukiza czy Ryszarda Rynkowskiego. Pierwszym singlem promującym zestaw był "Będziesz znów…" (tekst oraz wykonanie - ponownie "Piasek", który wspomaga artystę w sześciu aż utworach). Całość cieszyła się dosyć sporym powodzeniem (niemniej o powtórzeniu sukcesu "Sax & Sex" nie mogło być mowy), i zebrała bardzo poprawne recenzje w prasie muzycznej.

Prywatnie Robert jest w związku z młodszą od siebie o niemal dwadzieścia lat, Eweliną Mięgus, z którą spotyka się od 2005 roku.

 • Skomentuj
 • WP
 • FB

Korzystanie z komentarzy FB oznacza akceptację regulaminu

REGULAMIN
Ocena: +1 [1]
~-dd [2018-11-30 10:40]

raz miałem z nim kontakt, straszny bufon, klękajcie narody

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
andyd1111 [2014-01-16 09:39]

proszę o poprawienie,Robert Chojnacki urodził się w Warszawie,nie w Sandomierzu,ten sam błąd jest powielany przez Wikipedię,która powołuje się na Państwa portal

odpowiedz