szukaj w serwisie

Gorące tematy

gorące tematy
banner
banner
banner
banner

podobni artyści

Jan Borysewicz

fot. AKPA

Jan Borysewicz

 • Ocena ogólna:

  4.47/5
  [73 głosów]

  Oceń:


 • Liczba odwiedzin: 12439

  Ostatnio odwiedzany: 2020-04-04

Jan Borysewicz przyszedł na świat 17 kwietnia 1955 roku we Wrocławiu. Od najmłodszych lat przejawiał zainteresowanie muzyką i już jako mały chłopiec chciał zostać perkusistą. Stało się tak najprawdopodobniej za sprawą ojca, który bębnił w jednym z miejscowych zespołów jazzowych, dlatego też młody Jan Borysewicz zapisał się na warsztaty perkusyjne w Chodzieży.


Szybko jednak porzucił ten instrument, zamieniając go na ciekawszą jego zdaniem gitarę. Pod okiem Mariana Koniecznego zgłębiał jej tajniki we wrocławskim Domu Kultury (warto powiedzieć, że jest on gitarzystą oburęcznym, co wcale nie jest powszechne wśród instrumentalistów). To tam wypatrzył go Jacek Baran z zespołu Nurt, którego szeregi zasilił później. Mając kilkanaście lat, mimo sprzeciwu rodziców, utrzymywał się już z grania muzyki. W następnych latach przewinął się przez wiele kapel, takich jak Super Pakt, Apokalipsa (formacja Ireneusza Dudka) oraz przez pochodzącą z NRD grupę Katia und Roman. - Zarabiałem w Niemczech kupę pieniędzy - zdradza artysta w oficjalnej biografii. - Pamiętam, że enerdowski inżynier zarabiał miesięcznie 400 marek wschodnich, a ja zarabiałem 4000. Miałem wtedy siedemnaście lat. W 1978 roku rozpoczął współpracę z Budką Suflera. Wziął udział w nagraniu trzech płyt zespołu, w tym jednej z najważniejszych w jej dorobku "Za ostatni grosz". Warto podkreślić, że Borysewicz, jak się potocznie określa muzyka, skomponował dla tej grupy między innymi piosenkę "Nie wierz nigdy kobiecie", która należy do największych przebojów w jej dorobku. W Budce grał do 1981 roku, kiedy to ostatecznie opuścił jej skład.

Jeszcze zanim do tego doszło, wraz ze swoim kolegą Andrzejem Mogielnickim (który notabene pisał teksty piosenek dla znanych gwiazd polskiej estrady, w tym także dla wspomnianej już Budki Suflera), założył zespół o nazwie Żużel. Mniej więcej w tym samym czasie panowie skomponowali utwór "Mała Lady Punk", który później dał nazwę całej formacji - Lady Pank. Do składu zaproszono wokalistę Janusza Panasewicza. Mimo przewrotnego szyldu, jej styl nie miał nic wspólnego z punkiem, był raczej klasycznym pop-rockiem, uzupełnionym domieszką takich gatunków jak blues czy reggae. Kapela szybko zyskała popularność, i permanentnie okupowała krajowe listy przebojów. Borysewicz błyskawicznie zyskał miano naczelnego skandalisty polskiej sceny. Na jednym z koncertów, pokazał publiczności genitalia (co najciekawsze, był to występ podczas Dnia Dziecka). W latach 80. zespół nagrał kilka klasycznych już dzisiaj dla polskiego rocka płyt jak "Lady Pank", "Tacy sami", na które trafiło wiele największych przebojów grupy, wymieniając tylko "Mniej niż zero", "Kryzysowa narzeczona" czy "Zostawcie Titanica". W następnych dekadach, poza krótką przerwą w latach 1991-1994, formacja z powodzeniem kontynuowała działalność - mimo, że z oryginalnego składu pozostali już w niej tylko Borysewicz i Panasewicz. W czasie niespełna 30-letniej historii, grupa wydała ponad 20 albumów i należy do jednych z najważniejszych i najbardziej zasłużonych grup rockowych na polskiej ziemi.

Poza działalnością w Lady Pank, która przyniosła muzykowi największą sławę, ma on na koncie także kilka innych projektów. Jeszcze w latach 80., wydał pierwszy solowy album (sygnowany szyldem Jan Bo) zatytułowany "Królowa ciszy". Był on autorem całej muzyki, pełnił także funkcję wokalisty. W pisaniu tekstów wyręczyli go jednak Jacek Cygan oraz Jacek Skubikowski. Jako Jan Bo nagrał w następnych latach jeszcze dwa albumy z premierowym materiałem, "Wojna w mieście" w 1992 roku oraz "Moja wolność" w 1995. Ponadto w 2008 roku nakładem wytwórni MTJ, ukazała się składanka podsumowująca ten okres działalności Borysewicza, pod tytułem "The Best - Przekorna dusza"

 • Skomentuj
 • WP
 • FB

Korzystanie z komentarzy FB oznacza akceptację regulaminu

REGULAMIN
Ocena: -4 [6]
~gbd [2013-01-18 18:55]

od perkusisty do alfonsa hahahah

odpowiedz

Ocena: +4 [4]
~virginia [2010-02-19 12:17]

Borysewiczi kukiz
nagrali kilka fajnych kawałków ktore sie znacznie sie różnia od hitów zespołu Lady Pank. Czasem potrzeba troche odmiany.....

odpowiedz