szukaj w serwisie

Gorące tematy

gorące tematy
banner
banner
banner
banner

U2

fot. Island Records

U2

 • Ocena ogólna:

  4.48/5
  [201 głosów]

  Oceń:


 • Liczba odwiedzin: 18497

  Ostatnio odwiedzany: 2019-11-17

Dwa znaki "U" i "2" są symbolem czegoś więcej niż zespołu. Irlandzka grupa U2 na początku XXI wieku jest żyjącą legendą. Na koncerty U2 ściągają setki tysięcy fanów, by wziąć udział w prawdziwej uczcie dźwięku i obrazu, by razem z Bono, Edgem, Larrym i Adamem zapisywać kolejne karty historii.

Przez lata, od momentu spotkania się w Mount Temple High School, sprzedali ponad 100 milionów płyt. Mimo wielu przeciwności losu nadal są tą samą czwórką z Dublina, jednym z najsłynniejszych zespołów rockowych świata, mającym na koncie kilkanaście megahitów.

Pierwszym oficjalnym singlem zespołu było nagranie '11 O'Clock Tick Tock'. Utwór wydany został po podpisaniu umowy z wytwórnią Island Records oraz zorganizowanej na własny rachunek trasie koncertowej, której kulminacyjnym momentem był występ w rodzinnym Dublinie. Pojawienie się 2000 osób na występie mało znanego zespołu to spore wydarzenie i osiągnięcie. Zresztą przyciąganie tłumów na koncerty to ich specjalność.

Pierwsze lata kariery spędzali praktycznie non-stop w trasie. Fani uwielbiali żywiołowe, sceniczne popisy Bono, które śmiało mogły uchodzić za pokazy kaskaderskie.

Pierwsze trzy płyty w pełni zdefiniowały kierunek jakim będzie podążać zespół. 'Boy', 'October' i 'War' to klasyka rocka i styl nie mający sobie równych. Dodatkowo szybko stało się jasne, że twórczość zespołu jest także narzędziem walki politycznej i przedstawiania swoich poglądów. Na koncercie w Belfaście BONO przed wykonaniem 'Sunday Bloody Sunday' powiedział: "Jeżeli się wam nie spodoba to dajcie znać."

Podczas pracy nad czwartą płytą, do grupy dołączyli Brian Eno i Daniel Lanois. Jak się okazało, był to początek współpracy, która trwa po dzień dzisiejszy. Czwórka muzyków wraz z producenckim tandemem stanowią nierozerwalny sekstet będący gwarancją najlepszych nagrań.

Lista hitów zespołu jest niesłychanie długa. Od klasycznych rockowych kompozycji po nastrojowe ballady. Co ciekawe, według wielu fanów i krytyków te najlepsze pochodzą z początkowych lat kariery. Za esencję U2 uznaje się album 'The Joshua Tree' z 1987 roku, na którym zamieszczone zostały tak klasyczne dziś hity jak: 'With Or Without You', 'I Still Haven't Found What I'm Looking For' czy 'Where The Street Have No Name'. Album w ciągu 48 godzin uzyskał status "platyny", w 22 krajach znalazł się na pierwszym miejscu list przebojów, jak do tej pory sprzedał się w ilości 17 milionów kopii. W tym samym roku Irlandczycy otrzymali nagrodę Grammy za "Album Roku" oraz "Najlepsze Rockowe Wykonanie". Niewątpliwie byli najlepszą grupą rockową świata. Problem polegał tylko na tym, że w "wewnątrz" nie działo się najlepiej. W trakcie sylwestrowego koncertu w Dublinie, w 1989 BONO dał wyraźnie fanom do zrozumienia, że coś jest nie tak. "To jest koniec pewnej epoki U2. To nic wielkiego po prostu musimy się oddalić i to od nowa wszystko przemyśleć". Zapadła cisza. Na szczęście udało się im powrócić. Zebrali siły, przedyskutowali swoje plany i weszli do studia w Berlinie. W roku 1991 wydali zaskakującą płytę 'Achtung Baby'. Krążek zmienił ich wygląd, brzmienie i zachowanie. Choć wielu uznało to za zdradę 'Achtung Baby' okazał się kopalnią przebojów: 'One', 'The Fly', 'Mysterious Ways', 'Even Better Than The Real Thing'. U2 ruszyli w gigantyczną trasę 'Zoo TV'. W trakcie tournee dwukrotnie okrążyli Ziemię i zaczęli przygotowywać kolejną płytę. 'Zooropa' była kontynuacją nowo obranego kierunku. Sporo eksperymentów i odejście od typowo rockowego brzmienia nie przypadło do gustu wszystkim fanom, którzy jeszcze bardziej kręcili nosem po następnym krążku, 'Pop'.

Wydany w 2000 roku album 'All That You Can't Leave Behind' sprawił nawrót olbrzymiej popularności U2. Zestaw prostych, prawie popowych piosenek zagranych lekko, bez udziału elektroniki trafił do słuchacza. Dwa lata pod rząd U2 otrzymywali Grammy za "Nagranie Roku". W 2001 roku zaszczytu tego dostąpił pierwszy singiel 'Beautiful Day' a 12 miesięcy później 'Walk On'. Na koncie mają dziewięć wyróżnień Grammy, a łącznie ich nagrania, płyty i teledyski zebrały ich czternaście. Wśród trofeów jest także honorowe Brit Awards za wkład w rozwój muzyki (2001) oraz nominację do Oscara w 2003 roku za piosenkę 'The Hands That Built America' z obrazu 'Gangi Nowego Jorku' Martina Scorsese.

Przygoda z filmem to osobny rozdział w działalności U2. W 2000 roku ukazał się 'Million Dollar Hotel' w reżyserii Wima Wendersa na podstawie opowiadania BONO i z muzyką zespołu. Rok później piosenka 'Elevation' promowała kinową wersję 'Tomb Raider' z Angeliną Jolie.

Mimo, że muzycznie zespół przez wszystkie lata zmieniał się, przekonania jednak pozostawały takie same. U2 chętnie brali udział we wszelkiego rodzaju akcjach charytatywnych. Wystąpili na słynnym Live Aid, Net Aid, a Bono walczył także w imieniu Greenpeace oraz najuboższych państw Trzeciego Świata w ramach akcji Drop The Debt.

Jesienią 2004 roku zespół wydał swój kolejny album "How To Dismantle An Atomic Bomb", który promował dynamiczny, rockowy numer "Vertigo". Kilka miesięcy później, na początku 2005 roku U2 zostali przyjęci do Rock'N'Roll Hall of Fame.

 • Skomentuj
 • WP
 • FB

Korzystanie z komentarzy FB oznacza akceptację regulaminu

REGULAMIN
Ocena: 0 [0]
~dorotka [2009-08-17 18:29]

u2 forever
bylam na ich chorzowski koncercie i było zajebiście:))))))))

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: +1 [1]
~numb [2011-10-14 19:38]

U2 the best in the world

odpowiedz