szukaj w serwisie

Gorące tematy

gorące tematy
banner
banner
banner
banner

Urszula

fot. mat. prasowe

Urszula

 • Ocena ogólna:

  4.34/5
  [74 głosów]

  Oceń:


 • Liczba odwiedzin: 10883

  Ostatnio odwiedzany: 2020-01-22

Urszula Kasprzak (szerzej znana po prostu jako Urszula) przyszła na świat 7 lutego 1960 roku w Lublinie. Od najmłodszych lat interesowała się muzyką, dlatego pobierała lekcję gry na fortepianie i akordeonie. Do jej ulubionych wykonawców od samego początku należały zespoły Queen, Led Zeppelin czy Pink Floyd.


Bardzo szybko odkryła swój talent wokalny, który rozwijała następnie w lubelskim Studiu Piosenki. Jej pierwszym poważnym występem było pojawienie się w 1977 roku na festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze - na którym zdobyła główną nagrodę. Od tamtego momentu zaczęła na poważnie zajmować się działalnością artystyczną. Pojawiła się na m.in. na jednym z festiwali w Sopocie, na którym wspomogła paru wykonawców śpiewając im w chórkach, a także współpracowała z Majką Jeżowską przy nagraniu jej debiutanckiej płyty.

Przełomem w karierze okazała się z pewnością jej współpraca z Budką Suflera. Po raz pierwszy spotkała się z Romualdem Lipko (liderem grupy) pod koniec 1981 roku. Szybko nawiązano nić porozumienia i zaproponowano Urszuli współpracę. Wzięła ona udział w kilku nagraniach zespołu, miedzy innymi w piosence "Noc komety", a także wspomogła go na trasie koncertowej (występowano pod szyldem Urszula i Budka Suflera lub Urszula z towarzyszeniem Budki Suflera). Lipko został za to głównym kompozytorem materiału, który miał trafić na pierwszy autorski album piosenkarki (a także na następne). Ukazał się on w 1983 roku, a zatytułowany został po prostu "Urszula". Pochodzący z niego utwór "Dmuchawce, latawce, wiatr" okazał się ogromnym hitem na terenie całego kraju, a także przebojem lata 1983 roku. Pozostając przy temacie sukcesów Kasprzak w tamtym okresie, należy wspomnieć także o zajęciu przez nią drugiego miejsca na Festiwalu Krajów Nadbałtyckich w Karlsham oraz o zdobyciu nagrody pisma "Mlada Fronta" na festiwalu "Intertalent '83" w Pradze. Warto powiedzieć, że w latach 80. zadebiutowała także jako aktorka. Pojawiła się w filmie Ryszarda Rydzewskiego zatytułowanym "Alabama" oraz w serialu kryminalnym "Na kłopoty Bednarski".

W następnych latach Urszula kontynuowała współpracę z muzykami Budki Suflera. Wspomogli ją w nagraniu kolejnych płyt "Malinowy Król", "Urszula 3" oraz "Czwarty raz" (poza kompozycjami Lipki, pojawiły się na niej także utwory napisane przez Stanisława Zybowskiego, który notabene później został jej mężem). Przyniosły one piosenkarce kolejne wielkie przeboje, jak "Malinowy król", "Podwórkowa kalkomania", "Twoje zdrowie mała", "Wielki odlot" czy "Powiedz ile masz lat". Repertuar prezentowała na licznych już wtedy koncertach, w tym na wielu festiwalach na terenie krajów bloku wschodniego. Następnie ruszyła na podbój Stanów Zjednoczonych, po których odbyła trasę koncertową. Wizyta ta zaowocowała wydaniem pierwszego w historii polskiej muzyki rozrywkowej albumu na nowym wtedy nośniku - płycie kompaktowej (był to zestaw jej najważniejszych hitów). Po powrocie zza oceanu wystąpiła po raz kolejny na festiwalu w Sopocie, gdzie przedstawiła premierowy materiał, w postaci piosenek "Rysa na szkle", "Smutno jest w zoo" oraz "Gateway car". Wraz z Zybowskim założyła w tamtym okresie zespół Jumbo, z którym występowała w USA (przede wszystkim dla Polonii), gdzie przebywała do 1994 roku. Ukazały się wtedy krążki "Urszula i Jumbo", "Best Of...Budka Suflera & Urszula" oraz "Greatest Hits Of Urszula" (co ciekawe, wszystkie pojawiły się w 1992 roku).

 • Skomentuj
 • WP
 • FB

Korzystanie z komentarzy FB oznacza akceptację regulaminu

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!