szukaj w serwisie

Gorące tematy

gorące tematy
banner
banner
banner
banner

Backstreet Boys

fot. Sony Music

Backstreet Boys

 • Ocena ogólna:

  4.38/5
  [73 głosów]

  Oceń:


 • Liczba odwiedzin: 9202

  Ostatnio odwiedzany: 2019-03-22

Backstreet Boys to amerykański boysband założony w 1993 roku przez Lou Pearlmana. Pragnął on stworzyć zespół na miarę New Kids on the Block, dlatego też patron Backstreet Boys nie żałował pieniędzy na znalezienie odpowiednich do tego projektu muzyków. Wydał ponad trzy miliony dolarów na przesłuchania, ale opłaciło się - odkrył trójkę utalentowanych nastolatków


Byli to A. J. McLean, Howie Dorough i Nick Carter. Następnie dołączyli do nich Kevin Richardson i jego kuzyn Brian Littrell. Pearlman postanowił wtedy skorzystać z usług przyjaciela Boba Curiana i poprosił go o napisanie dla jego grupy kilku piosenek. Pierwszym kawałkiem nagranym przez Backstreet Boys był utwór "Lover Boy". Następnie pojawił się były menadżer New Kids on the Block, Johnny Wright (znany później ze współpracy Janet Jackson, Justinem Timberlakiem i Britney Spears). To właśnie jemu w największym stopniu muzycy Backstreet Boys zawdzięczają sławę.

Wszystko zaczęło się od singla "We've Got It Goin' On", który co prawda nie zrobił furory w Stanach Zjednoczonych, ale podbił europejskie listy przebojów. Pearlman doszedł do wniosku, że to przede wszystkim w Europie Backstreet Boys powinni się promować i ostatecznie nie zdecydował się na wydanie debiutanckiej płyty zatytułowanej "Backstreet Boys" w USA - 6 maja 1996 roku odbyła się jej europejska premiera. Kolejny hit boysbandu "I'll Never Break Your Heart" dotarł do pierwszej dziesiątki w Wielkiej Brytanii. Następnie przyszła kolej na "Get Down (You're the One for Me)", na którym można było usłyszeć rapera Smooth T. z Fun Factory - pojawił się on także w teledysku. Pierwsza płyta Backstreet Boys pokryła się złotem i platyną aż w 38 krajach na całym świecie i rozeszła się w liczbie 8 milionów egzemplarzy.

Z albumu "Backstreet Boys" pochodził jeszcze jeden wielki przebój- "Quit Playing Games (With My Heart)", któremu udało się dojść do drugiego miejsca na amerykańskiej liście Billboardu. Przekonało to zespół do wydania albumu w ojczyźnie. Co ciekawe, drugi album boysbandu na całym świecie nosił tytuł "Backstreet's Back" i zawierał tylko nowe nagrania. W Stanach Zjednoczonych pojawił się po prostu krążek "Backstreet Boys" - mający niemal identyczną okładkę, co "Backstreet's Back" - zawierający jednak dodatkowo niewydane wcześniej w USA przeboje. Promował go singel "Everybody (Backstreet's Back)", do którego teledysk zrealizował uznany reżyser Joseph Kahn - przyszły autor takich klipów jak "Knights of Cydonia" zespołu Muse, "Elevation" U2 czy "Hero" Enrique Iglesiasa. Kolejnym znanym przebojem z drugiej płyty Backstreet Boys był utwór "As Long As You Love Me".

W 1998 roku - w trakcie amerykańskiej trasy koncertowej - Brian Lettrell musiał się poddać operacji. Od urodzenia cierpiał na szmery sercowe, w dzieciństwie był nawet bliski śmierci. Operacja zakończyła się sukcesem, ale niedługo potem zmarła siostra Howiego Dorougha i zespół zdecydował się odwołać koncert w Minnesocie. Backstreet Boys zajęli się nagrywaniem kolejnej płyty. W międzyczasie zatrudnili firmę menedżerską "The Firm" (znaną ze współpracy z zespołami Korn i Limp Bizkit) i rozstali się z Lou Pearlmanem, który nagminnie nie dotrzymywał warunków kontraktu i oszukiwał swoich podopiecznych. Muzycy pozwali go do sądu (w tym samym czasie podobną sprawę wytoczyli Pearlmanowi członkowie 'N Sync) i ostatecznie zrezygnowali z dalszej współpracy. Lou Pearlman został później skazany za liczne oszustwa finansowe i od maja 2008 roku odbywa karę 25 lat pozbawienia wolności.

Backstreet Boys powrócili w 1999 roku z trzecim krążkiem zatytułowanym "Millennium". Pierwszym singlem z tej płyty był "I Want It That Way", któremu udało się dotrzeć na sam szczyt list przebojów aż w 25 krajach. Kawałek ten jest uważany za jedną z najlepszych popowych piosenek wszech czasów. Innymi znanymi utworami, które znalazły się na "Millenium" były "Larger Than Life" i "Show Me the Meaning of Being Lonely". Album okazał się największym sukcesem w dorobku Backstreet Boys - aż w 45 krajach pokrył się platyną i zdobył pięć nominacji do nagrody Grammy.

Rok później ukazała się płyta "Black & Blue". Pochodziły z niej takie utwory jak "Shape of My Heart" i "The Call". A. J. McLean wyznał później w talk-show Oprah Winfrey, że na planie teledysku do tego drugiego kawałka po raz pierwszy w swoim życiu zażywał kokainę. Miał potem liczne problemy z piciem alkoholu i z narkotykami.

W 2005 roku zespół zdecydował się wydać album "Never Gone". Otrzymał on jednak fatalne recenzje i nie odniósł większego sukcesu. Najbardziej znanym singlem z "Never Gone" był promujący go kawałek "Incomplete". Grupę postanowił opuścić Kevin Richardson, który zdecydował się poświęcić więcej czasu rodzinie. W oficjalnym oświadczeniu zaznaczył jednak, że nadal będzie wspierał przyjaciół z zespołu i życzył im dalszych sukcesów. Reszta boysbandu nie chciała zatrudniać na jego miejsce innego wokalisty. Po dwóch latach Nick, Brian, A.J. i Howie wydawali kolejną płytę "Unbreakable", która sprzedała się jeszcze gorzej niż "Never Gone" i po dwóch tygodniach znikła z listy Billboardu.

Poszczególni członkowie Backstreet Boys próbowali sił również jako artyści solowi. Nick Carter wydał w 2002 roku płytę "Now or Never", z której pochodził singel "Help Me". Odniosła ona umiarkowany sukces. Brian Littrell zadebiutował albumem "Welcome Home", z którego tytułowy kawałek dotarł do pierwszego miejsca na kilku radiowych listach przebojów.

Oprócz A. J.-a także Nick miał poważne problemy z narkotykami, z którymi jednak zdołał sobie poradzić. Zupełnie inny tryb życia prowadziła reszta zespołu. Najbardziej ułożony okazał się Brian, który przez całe życie był mocno wierzącym chrześcijaninem - podobnie jak i jego żona Leighanne Wallace, którą poznał na planie teledysku "As Long As You Love Me".

Backstreet Boys przeszli do historii muzyki współczesnej jako jeden z najpopularniejszych boysbandów. W ciągu swojej kariery sprzedali prawie dwieście milionów płyt na całym świecie. Mogą się również pochwalić wieloma fan klubami, również w Polsce.

 • Skomentuj
 • WP
 • FB

Korzystanie z komentarzy FB oznacza akceptację regulaminu

REGULAMIN
Ocena: 0 [0]
~aga [2009-05-16 09:56]

a mnie
się wydaję, że to było rok wcześniej 20 kwietnia 1992

odpowiedz